Keylogger dokáže útočníkom prezradiť vaše prihlasovacie údaje do bankových aplikácií či sociálnych sieti. Ako zistiť, že ho máte v telefóne?

Pozrite sa na znaky toho, že v smartfóne máte keylogger. Ide o nebezpečný softvér, ktorý zaznamenáva kliknutia klávesnice. Dokáže tak odhaliť citlivé údaje vrátane prihlasovacích údajov do online služieb.

keylogger hacker peniaze
Zdroj: Jakub Krechowicz / shutterstock.com a photoschmidt / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V dnešnej dobe sú smartfóny súčasťou našej každodennej rutiny. Používame ich prakticky neustále a to či za zábavou alebo prácou. S rastúcou frekvenciou ako ich používame, sa o naše telefóny zaujímajú aj útočníci, ktorí vymýšľajú rôzne spôsoby, ako sa dostať do našich mobilov a získať z nich citlivé údaje, ktoré neskôr zneužijú. Jedným z potenciálnych problémov, ktorým môžete čeliť, je keylogger.

Keylogger je druh softvéru, ktorý dokáže odhaliť vaše prihlasovacie údaje, heslá do bankových aplikácií, sociálnych sieti a ďalších služieb. Prípadne, môže zaznamenať aj iné citlivé údaje. Je navrhnutý tak, aby fungoval nepozorovane a ukrýval sa vo vašom zariadení, čo robí jeho odhalenie o dosť ťažším. Avšak, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete odhaliť, že váš telefón je napadnutý. Poďme sa pozrieť na túto tému bližšie spolu s portálom makeuseof.com, ktorý spracoval túto problematiku podrobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, že mám v telefóne keylogger?

V prvom rade, jedným z hlavných znakov, že máte v telefóne kylogger je, že môžete zaznamenať zvláštne správanie vášho mobilu. Ide napríklad o oneskorené reakcie klávesnice pri písaní. Ak začnete pociťovať podivné zmeny v priebehu používania vášho zariadenia, mali by ste ihneď pracovať na preverení možnosti prítomnosti keyloggera, prípadne iného škodlivého softvéru. Tento znak je častým z dôvodu, že softvér zaznamenáva kliknutia na klávesnici, čo si vyžaduje výpočtovú silu, ktorá by bola inak použitá na riadny chod aplikácie.

Veľmi podobným znakom je aj to, ak zaznamenáte sekanie telefónu ako takého, dlhšie časové reakcie, pády aplikácií alebo, že sa vám aplikácie načítavajú vo všeobecnosti dlhšie než predtým. Ide o znak toho, že telefón na pozadí vykonáva úlohy, ktoré predtým nerobil.

V neposlednom rade by ste nemali podceňovať ani prehrievanie zariadenia napríklad potom, ako otvoríte klávesnicu a začnete si písať. Prípadne to, že sa vám rýchlejšie vybíja batéria zariadenia než predtým. Má to súvislosť s akumuláciou zdrojov smartfónu a tým, že keylogger pracuje na pozadí a zhromažďuje údaje a tie posiela na vzdialený server.

Prehrievanie Android smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing

Nemenej častým znakom toho, že máte v smartfóne keylogger, je nezvyčajná sieťová aktivita. Ak zaevidujete, že sa vám míňajú dáta oveľa rýchlejšie než v minulosti, tak to môže znamenať, že škodlivá aplikácia odosiela dáta z vášho smartfónu. V tomto prípade sa pozrite po aplikáciách, ktoré využívajú na svoje fungovanie mobilné dáta alebo Wi-Fi. Ak nájdete medzi nimi nejakú podozrivú, tak ju odstráňte.

Vo všeobecnosti sa odporúča, ak narazíte na nejaký problém vyššie, aby ste reštartovali svoje zariadenia. Je to z dôvodu, že problémy môžu spôsobovať aj iné chyby, napríklad nesprávne fungujúce procesy, no ak problém pretrváva aj neskôr, tak je možné, že v telefóne máte škodlivý softvér.

Ako odstrániť škodlivý softvér zo smartfónu

Existuje niekoľko aplikácií, ktoré môžete použiť na odhalenie keyloggerov na vašom smartfóne. Jednou z nich je anti-malware aplikácia. Táto aplikácia skenuje vaše zariadenie a hľadá akékoľvek podozrivé programy alebo aplikácie vrátane keyloggerov. Ak je na vašom zariadení zistený keylogger, anti-malware aplikácia vás upozorní a pomôže vám ho odstrániť. No ak takouto aplikáciou nedisponujete, tak môžete použiť aj vystavaný antivírus Play Protect vo vašom mobile. K nemu sa dostanete cez Obchod Play. Viď postup ako nižšie.

Ak sa nenájdete v smartfóne žiaden škodlivý softvér cez antivírusové aplikácie a ste presvedčení, že máte v mobile vírus, tak spravte továrenské reštartovanie zariadenia.

Ako sa vyhnúť tomu, aby ste si škodlivý softvér nahrali do smartfónu

Majte ale na pamäti, že najlepšou ochranou ako sa vyhnúť škodlivému kódu, je prevencia. A preto sa vo všeobecnosti odporúča, aby ste nesťahovali aplikácie z iných zdrojov, ako je Obchod Play. Taktiež by ste mali opatrne pracovať s povoleniami, ktoré udeľujete aplikáciám a v neposlednom rade sa pozerajte, kto je tvorcom aplikácie a aké má recenzie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre