Toto bývajú najčastejšie príčiny, prečo sa prehrieva smartfón. Vyhnite sa im, telefón sa vám poďakuje!

Zaznamenávate zvýšené teploty vášho smartfónu aj pri bežnej činnosti? Pozrite sa, čo môže byť dôvodom tohto nepríjemného javu.

Prehrievanie Android smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing

Najmä v letných mesiacoch mnohí z nás pocítili pri po použití smartfónu jeho zvýšenú teplotu. Príliš vysoké teploty ale nerobia dobre nielen nám, ale ani nášmu smartfónu. Preto je potrebné vedieť takéto prehrievanie znížiť na čo najnižšiu mieru, ináč riskujete problémy ako rapídne zníženie kapacity batérie či dokonca jej nafúknutie. Nehovor viac o tom, že vysoké teploty môžu porušiť aj ďalšie komponenty zariadenia.

Dôvody prehrievania smartfónu

Týchto dôvodov, prečo sa váš smartfón môže prehrievať, je mnoho. Zvyčajne za tým stojí zvýšený nárok na komponenty a tým pádom aj na samotnú batériu, ktorej nabitie klesá rýchlejšie. Tento proces vytvára teplo, ktoré je citeľné najmä v priestoroch, kde sa nachádza batéria. V niektorých situáciách je ale prehrievanie zariadenia normálne. Napríklad počas hrania hier, či používania náročných aplikácií. Je prirodzené, že ak zariadenie potrebuje viac zdrojov, tak bude generovať i väčšie teplo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvýšený výkon zariadenia ale vieme redukovať aj iným spôsobom, než vypnutím aplikácie. Jednoduchým riešením je napríklad zníženie jasu či vypnutie určovania polohy alebo internetu v prípade, že ich nepotrebujeme. Tento trik ale pomôže iba pri menej náročných aplikáciách či hrách.

Chybné aplikácie

Žiadny systém nie je dokonalý a niekedy vie pochybiť aj aplikácia, ktorá by nemala byť vôbec náročná pre systém. Omylom totiž môže byť aj nekompatibilita so systémom či neefektívne využitie výkonu zariadenia. V takom prípade rozhodne preinštalujte danú aplikáciu alebo počkajte na jej aktualizáciu.

Niektoré aplikácie, najmä tie stiahnuté z neoficiálnych obchodov vedia obsahovať bonus v podobe malwaru. Preto by ste mali dbať aj na to, odkiaľ sťahujete aplikácie. Tento softvér totiž častokrát beží na pozadí zariadenia, a tým pádom spotrebúva jeho zdroje, čím vytvára teplo. Nehovor viac o tom, že podvodníci takto môžu získavať o vás citlivé údaje. Tomu, ako rozpoznať škodlivý program vo vašom zariadení sme sa venovali v tomto článku.

android-malware
Zdroj: gaptech

Chyby pri nabíjaní

Nabíjanie je taktiež proces, ktorý vytvára teplo. Tento proces je často urýchlený novodobými nabíjačkami, ktoré podporujú rýchlonabíjanie. Zariadenie sa tak oveľa rýchlejšie zahreje, čo určite nie je vhodné pre batériu. Bezdrôtové nabíjanie taktiež uvoľňuje teplo a dokonca omnoho viac, než pri káblovom nabíjaní. Určite preto z času na čas vyskúšajte pomalé nabíjanie klasickým káblom.

xiaomi mi 9 bezdrotove nabijanie_opt
Zdroj: Xiaomi

Tip redakcie:tomto článku sa dozviete všetky tipy a triky, ktoré vám predĺžia zdravie batérie vo vašom smartfóne.

Zlé používanie smartfónu

Prehrievanie vie byť spôsobené aj slnečným žiarením, ktoré vyvoláva zvýšenú záťaž. Ak do toho smartfón nabíjame a využívame navigačné služby, tak to je pre batériu vyslovená pohroma. Preto sa snažte vyhnúť využívaniu či nabíjaniu pod priamym slnečným žiarením. Ak to nie je možné, napríklad počas šoférovania, tak si aspoň zapnite fúkanie na chrbát telefónu, poďakuje vám.

K prehrievaniu vie dopomôcť aj nevhodne zvolený obal. Zariadenie má totiž sťaženú cirkuláciu vzduchu a všetko teplo ostáva v tele smartfónu. Obzvlášť by sme sa mali vyhýbať plastovým obalom, ktoré dokážu držať teplotu dlho potom, ako sa telefón zahreje. Z obalu by sme mali telefón vyberať aj v prípade nabíjania, kedy sa vytvára teplo a obal ho len znásobuje.

Ako vyriešiť problém s prehrievaním?

Okrem typov vyššie nikdy nezaškodí starý známy reštart. Chyba vie byť totiž aj v samotnom operačnom systéme a reštart mu vie neuveriteľne pomôcť. Rovnako dôjde aj k vypnutiu a novému naštartovaniu aplikácií a systému, ktoré môžu bežať nesprávne a tým vyťažovať zdroje telefónu. Zároveň si treba manažovať spustenie jednotlivých funkcií ako určovanie polohy, Bluetooth či Wi-Fi. Okrem zníženia teploty tak viete predĺžiť aj výdrž na jedno nabitie.

Netreba zabúdať ani na to, že v telefóne by sme nemali držať aplikácie, ktoré aktívne nepoužívame. Dôvodom je, že častokrát bežia na pozadí zariadenia. Skvelým tipom, ako zredukovať prehrievanie zariadenia, je aj zredukovanie widgetov na úvodnej obrazovke telefónu. Tie sa totiž častokrát aktualizujú každých pár minút alebo po odomknutí obrazovky. S každou aktualizáciou miniaplikácií telefón sa pripája k internetu, spúšťa procesy a synchronizuje dáta.

Pevne veríme, že po prečítaní tohto článku si budete vedieť poradiť s prehrievaním vášho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre