Je dobré vybíjať batériu notebooku na 0% a potom ju znova nabíjať na 100%? Čo sa deje vo vnútri batérie, keď to robíme?

Tento spôsobom nabíjania a vybíjania notebooku vedie k rýchlejšej degradácii batérie.

kapacite baterie v notebooku
Zdroj: flickr.com (William Hook) (CC BY-SA 2.0)

Batérie v našich zariadeniach bývajú jedným z komponentov, ktoré sú najviac skúšané. Pravdepodobne aj vy ste čítali viacero článkov, ako sa máme o ne starať, aby vydržali fungovať čo najdlhšie. Je prirodzené, že plynúcim časom strácajú na kapacite a to dokonca aj v situácii, kedy telefón, notebook či ďalšiu elektroniku nepoužívate a je odložená v zásuvke vášho stola. Je to spôsobené chemickými reakciami, ktoré prebiehajú v jej vnútri.

V minulosti prevládala myšlienka, že naše zariadenia by sme mali vybíjať na 0% a nabíjať na 100%. Pravdou je, že tento názor mal svoje opodstatnenie. Niektoré staršie batérie notebookov totiž profitovali z úplného vybitia a nabitia. Dôvodom je pamäťový efekt batérie, no treba si uvedomiť, že nie každá batéria využíva rovnakú technológiu. Tento efekt spôsobil to, že napríklad keď sa batériu nabili od úrovne 30% na 100%, tak si zapamätala „kratší pracovný cyklus“, čo sa pretavilo v to, že vydržala pracovať o 30% menej času. Pred 15 až 20 rokmi, sme sa mohli vo zvýšenej miere stretávať so zariadeniami, ktoré využívali technológiu CiCd. Ide o typ batériu, ktorá obsahujú nikel a kadmium. Tu skutočne platilo, že zariadenie je potrebné vyšťaviť, ako to len ide, a následne ho nabiť na plnú kapacitu. No v dnešných zariadeniach nájdeme lítiovo-iónové batérie, ktoré fungujú odlišne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď batériu vybijete úplne, prejde do hlbokého stavu vybitia

Keď sa batéria vášho notebooku vybije úplne (platí to aj pre iné zariadenia), tak prejde do stavu, ktorý sa volá hlboké vybitie. Pre tento stav je typické, že v batérii klesne napätia na veľmi nízku úroveň, čo ovplyvňuje chemické reakcie, ktoré prebiehajú v jej vnútri. Tieto chemické reakcie urýchľujú degradáciu batérie, no to nie je všetko. Úplne vybitie batérie je aj potenciálne nebezpečné. Môže spôsobiť opuch batérie, čo predstavuje riziko jej explózie či požiaru.

Pri úplnom vybití sa v batérii spotrebúva väčšina lítiových iónov, ktoré sa nachádzajú v elektrolyte. Ak batéria zostane úplne vybitá, lítiové ióny sa môžu z elektrolytu odstrániť a začnú sa ukladať na povrch anódy v podobe kovových kryštálov. To vedie k degradácii batérie.

Lítiovo-iónové batérie sú navrhnuté tak, aby podávali čo najlepší výkon pri určitom napätí, ktoré je možné dosiahnuť pri úrovni nabitia na okolo 20% až 80%. Treba ale povedať, že na túto problematiku majú rôzni výrobcovia rôzne názory, no nie sú nejak zásadné.

Rovnako sa neodporúča, aby ste nabíjali batériu notebooku na 100% a „udržiavali ste ju“ v tomto stave. V ideálnom prípade nabíjačku odpojte a nechajte batériu vybiť na požadovanú úroveň a potom ju pripojte do siete. No treba spomenúť, že niektoré moderné notebooky dokážu pri nabití zariadenia obchádzať batériu a dodávať energiu zo siete priamo do zariadenia. Nie je to ale pravidlo. Ako môžete vidieť nižšie na na grafe, tak ak batériu udržiavate pri 100% v porovnaní s 40%, tak dochádza k jej rýchlejšej degradácii.

klesanie kapacity batérie
Zdroj: Battery University

Pre lítiovo-iónové batérie z pohľadu životnosti je lepšie, ak batériu nabíjate častejšie, než jedenkrát na plnú kapacitu. Preto sa nebojte, batériu nabíjať aj niekoľkokrát denne, aby ste udržovali ideálnu úroveň napätia. Vo finále sa vám za do poďakuje dlhšou životnosťou.

Batériu vybite, iba ak potrebujete kalibrovať ukazovateľ nabitia

Batériu môžete ale z času na čas vybiť, no nie často. Odporúča sa to hlavne v situácii, kedy vám ukazovateľ batérie ukazuje nereálne hodnoty výdrže. Napríklad, keď vám indikátor indikuje, že notebook vydrží pracovať ešte 5 hodín, no v praxi sa po 2 hodinách vypne. V tejto situácii je vhodné, aby ste kalibrovali batériu a ukazovateľ, čo spravíte jej úplným vybitím a nabitím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre