Ako správne kalibrovať batériu v smartfóne? Dožičte si dlhšiu výdrž zariadenia na jedno nabitie!

Kalibrovať alebo nekalibrovať batériu? Pre zdravie batérie určite áno. Pozrite sa, ako takú kalibráciu vykonať správne.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Dlhodobým používaním smartfónu sa samozrejme opotrebovávajú jeho komponenty. Najväčšie opotrebenie si môžete všimnúť na batérii, pretože vydrží kratšie nabitá. Ak sa ale aj o batériu kvalitne staráte, tak jej čas od času treba poskytnúť akýsi reštart. Pre batériu ale nejde o reštart samotného smartfónu, ale o jej kalibráciu. O tej často kolujú mýty hlavne pri kúpe nového smartfónu. Zariadenia v minulosti totiž obsahovali batériu, ktorú pri prvotnom zapnutí trebalo kalibrovať. Dnes už takáto kalibrácia pri kúpe smartfónu potrebná nie je, no je vhodné ju vykonať po istom čase používania.

Kalibrujte aspoň raz ročne

Kalibráciu alebo akýsi reštart batérie odporúčajú viacerí výrobcovia vykonať aspoň raz ročne. Zdraviu batérie to pomôže a vydrží dlhší čas na vyššej úrovni, čím zabezpečíte jej pomalšie opotrebenie. Dobrou správou ale je fakt, že na takýto reštart nepotrebujete žiadnu aplikáciu navyše. Samotný proces je veľmi jednoduchý a zvládne ho každý, no je pri ňom potrebná istá dávka trpezlivosti. Za chvíľu pochopíte prečo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvý krok vykonáva väčšina z nás a tým je nabitie batérie na 100 percent. Pri pravidelnom používaní sa nabíjanie na 100 percent neodporúča (pozrite si tipy a triky pri používaní batérie), no pri tejto kalibrácii je to potrebné. Následne smartfón vybite na úplnú nulu, čiže ho používajte úplne normálne. Smartfón sa pri úplnom vybití vypne sám.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Teraz prichádza časť, pri ktorej si otestujete svoju trpezlivosť. Vybitý smartfón treba nechať vypnutý niekoľko hodín, čiže ho položte na miesto, kde vám túto chvíľu nebude zavadzať. Odporúčame vám ho tak nechať najmenej po dobu 4 až 6 hodín. Potom zapojte smartfón na nabíjačku, no nezapínajte ho – toto je veľmi dôležité pre správnu kalibráciu. Smartfón bude na displeji zobrazovať iba úroveň nabitia. Po kompletnom nabití nechajte smartfón na nabíjačke ešte najmenej hodinu až dve. Následne bude kompletne vykonaná kalibrácia a vy môžete smartfón používať rovnako, ako predtým.

Čo robiť, keď rýchla nabíjačka nenabíja?
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger)FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Ako ste si určite všimli, tak celý tento kalibračný proces je celkom časovo náročný, preto si na túto kalibráciu vyberte deň, kedy smartfón nemusíte nutne používať. Zmeny by ste mali vidieť ihneď, pretože smartfón by mal vydržať nabitý oveľa dlhšie, než tomu je bežne. Prípadne väčšiu časť kalibrácia vykonáte počas noci, kedy spíte.

Zároveň treba uviesť, že takúto kalibráciu by ste mali vykonať aspoň raz ročne, aby ste udržali zdravie batérie v čo najlepšej kondícii. Záverom treba ale prízvukovať, že nejde o zázračný spôsob, ako predĺžiť výdrž batérie o hodiny používania navyše, ale môžete takto vytlačiť niekoľko desiatok minút výdrže naviac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre