Spravodajstvo

Túto chybu pri nabíjaní batérie telefónu robí väčšina z nás! Prestaňte ju robiť a predĺžite životnosť batérie!

Nabíjanie smartfónu nemusí byť žiadna veda. Pozrite sa na to, ako a kedy nabíjať smartfón tak, aby batéria vydržala čo najviac.

Diskusie ohľadom správneho nabíjania batérie zrejme nikdy neutíchnu. Niektorí preferujú nabíjanie cez noc, iní zas pravidelné nabíjanie po menších častiach. Šíria sa taktiež reči o tom, že batériu treba neustále kalibrovať a vybiť ju až na úplné minimum. Preto sa dnes pozrieme na to, ako a kedy batériu nabíjať tak, aby jej zdravie zostalo čo najlepšie.

Ako nabíjať batériu?

Dnešné batérie sa vyrábajú z lítia. V minulosti sa ale batérie vyrábali najmä z kovu a niklu. Aj preto je jasné, že zvyky a tradície, ktoré pri nabíjaní platili kedysi, dnes už dávno nie sú aktuálne. Narážame hlavne na veľmi známy mýtus, ktorý tvrdí, že batériu treba pri prvom použití kalibrovať, čiže úplne vybiť a následne naplno nabiť. Takúto kalibráciu taktiež odporúčajú pravidelne vykonávať. Pri lítiových batériách to ale celkom neplatí. Lítiové batérie vôbec nie je potrebné kalibrovať a takéto úplne vybíjanie im dokonca škodí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vhodné nie je ani nabíjanie na sto percent. Dnešným batériám najviac vyhovuje nabitie v rozmedzí od 20 do 80 percent. Časť výrobcov odporúča nabíjať telefón medzi 15 až 85 percentami, nie ale viac, resp. menej. Niektorí vedci toto rozpätia zúžili na 40 až 60 percent, ale to by už nebolo vhodné pre praktické používanie smartfónu.

Tema pre Xiaomi_animacia nabijania
Zdroj: Vosveteit

Týmto sa samozrejme neodporúča populárne nabíjanie cez noc. Nabíjanie sa síce vypne a smartfón sa neprehrieva, no batérii škodí nabíjanie na 100 percent. Nehovoriac o tom, že keď sa vypne nabíjanie, tak energia v batérii vie poklesnúť na 99 percent, čo znova vyvolá nabíjanie a zahrievanie zariadenia. A to určite prospešné nie je.

Bezdrôtové nabíjanie

Samostatná kategória je bezdrôtové nabíjanie, ktoré je čoraz viac populárne a dostupnejšie. Samotné nabíjanie je určite pohodlné, no využitie energie rozhodne efektívne nie je. Množstvo energie sa transformuje na teplo, čo znova nie je prospešné pre batériu. Preto ak máte možnosť, tak radšej využite klasické káblové nabíjanie.

xiaomi mi 9 bezdrotove nabijanie_opt
Zdroj: Xiaomi

Netreba zabúdať ani na to, že príliš vysoké teploty (ale aj príliš nízke) degraduju batériu. Dôvodom sú chemické reakcie vo vnútri batérie, ktoré prebiehajú rýchlejšie. Preto sa odporúča nevystavovat telefón príliš vysokým teplotám a vyhýbať sa častému  bezdrôtovému nabíjanie telefónu.

Kedy a ako často smartfón nabíjať?

Už z údajov vyššie je jasné, že smartfón treba udržiavať v magickom rozpätí niekde okolo od 20 do 80 percent. Preto sa nebojte smartfón nabíjať aj viackrát za deň v kratších časových úsekoch. Ak smartfón nabíjate z 0 na 100, tak vie batéria stratiť až 20 percent svojej kapacity už po 300 nabíjacích cykloch. Ak ju ale budete udržiavať v danom rozmedzí, tak viete neuveriteľne predĺžiť jej životnosť, pretože nebude tak namáhaná. Súvisí to s napätím batérie a chemickými reakciami. Opotrebenie samozrejme úplne nezastavíte, no výrazne ho spomalíte.

Je jasné, že nie vždy je ideálne nabíjanie vhodné. Ak smartfón potrebujete mať nabitý celý deň tak je jasné, že ho nabijete na 100 percent. Batériu tým úplne nezničíte no nie je na škodu sa o ňu občas aj dobre postarať. Taktiež si dávajte pozor na to, kde smartfón nabíjate. V týchto letných časoch batérii určite škodí aj vystavenie priamym slnečným lúčom. Smartfón často využívame ako navigáciu a v aute ho priamo aj nabíjame. Celé zariadenie sa ale prehrieva a to škodí nielen batérii, ale aj všetkým ostatným komponentom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close