Rusko môže nakoniec ostať zapojené do projektu ISS: Nie však z vlastnej vôle

Roscosmos sa neisto vyjadruje o svojom rozhodnutí opustiť vesmírnu stanicu, no plány agentúry môžu byť až "veľmi ambiciózne".

aktualna tema ISS Rusko
Zdroj: flickr.com (Roscosmos), Vosveteit.sk (úprava)

Medzinárodná vesmírna stanica ide pomaly, ale isto do dôchodku. Pôvodne mala skončiť okolo roku 2024, no americká NASA spolu s medzinárodnými partnermi odsúhlasili predĺženie misie do konca tohto desaťročia.

Popri tom sa NASA pokúša rozbehnúť koncept komerčných vesmírnych staníc, ktoré by ISS nahradili, zatiaľ čo sa vesmírne agentúry presunú bližšie k Mesiacu. Uprostred prechodu z jednej éry na druhú prekvapilo Rusko, ktoré sa od programu rozhodlo odstúpiť. Zaujímavosťou je, že hoci Rusko toto rozhodnutie prezentovalo definitívne, americká NASA o ničom nevie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O odstúpení krajiny od projektu ISS informoval nový šéf Roscosmosu, Yury Borisov. Tvrdí, že „rozhodnutie o opustení stanice po roku 2024 už padlo.

„Pracujeme v rámci pravidiel medzinárodnej spolupráce. Samozrejme, že splníme všetky naše záväzky, no rozhodli sme sa opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice po roku 2024,“ povedal Borisov Vladimirovi Putinovi.

Práve v roku 2024 sa končí medzinárodná dohoda o ISS, a tak tento rok bude najkritickejší, čo sa týka ruského odstúpenia od projektu. Americké a ruské moduly sú na sebe závislé, zatiaľ čo jeden dodáva energiu, druhý sa stará o potrebné manévre. Ak Rusko odstúpi, mohlo by to vyvolať problémy. Krajina hrala dôležitú úlohu aj pri vzniku stanice a už niekoľkokrát sa vyhrážala, že od nej odstúpi.

Dôvody odstupu nie sú jasné, a hoci Rusko hovorí o technických problémoch, ktoré sú vzhľadom na vek reálne, odborníci naznačujú, že v tom majú prsty skôr rôzne politické dôvody.

Kedy Rusko odstúpi?

Vo vyjadrení Borisova sa hovorilo o odstúpení po roku 2024, teda po konci medzinárodnej dohody. Bližší dátum však Roscosmos nešpecifikoval. Portál ArsTechnica informuje, že existuje možnosť ruskej spolupráce, no bez akejkoľvek oficiálnej dohody. Zatiaľ to vyzerá tak, že sa Roscosmos vydá týmto smerom.

Zdroje zároveň tvrdia, že Rusko bude spravovať svoju časť stanice až dokým nebude mať na obežnej dráhe svoju vlastnú. Predpokladá sa, že by mohla byť hotová okolo roku 2028. Predchádzajúce vyjadrenia ruskej vlády naznačovali, že výstavba novej vesmírnej stanice začne v roku 2024, no dátum ukončenia nešpecifikovali. Roscosmos však v stredu naznačil rok 2028.

Opäť však nie je jasné, čo z toho je pravda. Rusko sa kvôli konfliktu na Ukrajine nachádza pod výraznými sankciami, čo môže byť aj jeden z dôvodov, prečo sa „na truc“ vyhráža odchodom z projektu ISS. V tomto smere odborníci pochybujú, že sa krajine podarí postaviť vlastnú vesmírnu stanicu a tak bude nútená spolupracovať na projekte do doby, kedy odíde Medzinárodná vesmírna stanica na dôchodok. NASA spolu s partnermi plánujú zhodenie stanice z obežnej dráhy niekedy po roku 2030.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre