Definitívne rozhodnutie? Rusko verejne hovorí o roku, kedy opustí ISS, NASA o ničom nevie
Nová hlava Roscosmosu, Yury Borisov, povedal Putinovi, že rozhodnutie kedy opustia medzinárodnú vesmírnu stanicu už padlo.
Na konci jednej éry sa Rusko rozhodlo, že definitívne ukončí dlhoročnú spoluprácu s NASA a odpojí sa od Medzinárodnej vesmírnej stanice. Nový šéf Roscosmosu, Yury Borisov sa vyjadril, že „rozhodnutie o opustení stanice po roku 2024 už padlo“, informuje portál CNN.
„Viete, že pracujeme v rámci pravidiel medzinárodnej spolupráce. Samozrejme, že splníme všetky naše záväzky, no rozhodli sme sa opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice po roku 2024,“ povedal Borisov Vladimirovi Putinovi.
Vesmírnej stanici už do konca svojho života veľa nezostáva, čo potvrdzuje aj americká NASA. Na stanici už čoraz viac cítiť jej vek a americká vesmírna agentúra plánuje jej „odchod do dôchodku“ niekedy ku koncu tohto desaťročia. Keď príde ten čas, ISS zostúpi z obežnej dráhy Zeme a havaruje do odľahlej časti Tichého oceánu. Nahradiť by ju mali súkromné vesmírne stanice, no podľa viacerých odhadov je tento plán v ohrození.
Hoci sa Rusko vyjadrilo jasne, nad ich rozhodnutím stále visí oblak neistoty. NASA sa vyjadrila, že nedostala žiadne oficiálne vyjadrenie, ktoré by informáciu potvrdilo.
„Rusko rovnako ako my, rozmýšľa čo bude ďalej. NASA plánuje prechod na komerčné vesmírne stanice koncom tohto desaťročia a Rusko má pravdepodobne rovnaký plán. Zatiaľ sme neobdržali žiadnu oficiálnu komunikáciu od nášho partnera, no rozhodne túto konverzáciu posunieme ďalej,“ vyjadrila sa Robyn Gates, ktorá riadi projekt ISS pre NASA.
Rovnako ako NASA, ani viacerí odborníci nie sú veľmi presvedčení o slovách Borisova, no určitú váhu im prikladajú. Pre portál Space sa John Logsdon, vesmírny historik, vyjadril, že rozhodnutie Ruska opustiť vesmírnu stanicu sa stáva o čosi pevnejším. Kritickým však bude práve rok 2024, kedy sa končí medzinárodná dohoda o ISS.
Čakajú ISS problémy?
Čo sa týka iných partnerov Medzinárodnej vesmírnej stanice, Európa, Japonsko a Kanada súhlasia s predĺžením funkčnosti stanice do konca tohto desaťročia. Rusko s týmto plánom nesúhlasí a odmietnutie krajiny spolupracovať môže viesť k problémom. Americký a ruský modul stanice sú totiž na sebe závislé a to nielen v jednom smere. Príkladom je úloha amerického modulu dodávať energiu, zatiaľ čo ruský modul kontroluje motory potrebné pre orbitálne manévre.
Neprehliadnite
Rusko hralo pri vzniku stanice dôležitú úlohu a už sa dlhšie vyhráža, že od projektu odstúpi. Lenže čo je dôvod? Podľa krajiny rozhodnutie o opustení projektu padlo na základe starnúcej infraštruktúry, ktorá ohrozuje zdravie kozmonautov. Dôkazy ale nehovoria jasne.
Viacero odborníkov poukazuje na fakt, že v tomto smere rozhodnutie Ruska nedáva zmysel. Pravým dôvodom môžu byť čoraz viac napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskou Federáciou, ktoré podčiarkla prebiehajúca vojna na Ukrajine, no v hre sú aj ďalšie faktory. Rusko dávnejšie uzavrelo s Čínou dohodu a je možné, že sa s ňou v budúcnosti spojí pri projekte vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca. Tak či onak, NASA sa už pripravuje na krízové scenára, aby dokázala udržať ISS pri živote aj bez Rusov. Otvorenou otázkou ale zostáva, či je to možné. To ale ukážu najbližšie roky.
Borisov sa ale vyjadril jasne – Rusko opustí ISS po splnení záväzkov voči medzinárodným partnerom. V tomto smere však treba sledovať ďalšie kroky krajiny. Tá sa aj v minulosti vyhrážala odchodom, no napriek tomu posielala na stanicu ďalšie moduly.
Komentáre