Pamäťový efekt batérie: Mali by sme batériu smartfónu vybíjať na 0% a nabíjať ju na 100%?

Nie všetky batérie sú rovnakými. Batérie sa vo všeobecnosti skladajú z rôznych druhov prvkov, kovov, ale i zlúčenín.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Batérie našich smartfónov sú z roka na rok viac skúšanými. Dôvodom je najmä to, že pribúdajú nové funkcie, ktoré potrebujú na svoje riadne fungovanie energiu. Ruka v ruke by sa mala zvyšovať i kapacita alebo účinnosť batérie. To sa však nedeje v takej miere, akoby malo. Batérie jednoducho ťahajú za kratší koniec. Preto sa mnohým môže zdať, že batérie smartfónov vydržia toho menej v porovnaní s minulosťou. Mnohokrát pritom máme zapnuté rôzne funkcie, ktorých potenciál nevyužívame naplno. Dobrým príkladom je 5G technológia, ktorá v porovnaní so 4G, je približne o 15%-20% náročnejšou na spotrebu energie. Jej benefity dnes však len málokto využíva naplno.

Nedávno sme sa venovali téme, ako správne nabíjať batérie smartfónov, aby sme predĺžili životnosť batérie, ale i výdrž. Jednou z oblastí, ktorej sme sa venovali len okrajovo, je pamäťový efekt batérie. Čo to však je? Na túto tému sa pozrel známy mobilný operátor, verizon.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to pamäťový efekt batérie?

Pamäťový efekt batérie je pojem, s ktorým sa v praxi mohli v minulosti stretnúť najmä tí skôr narodení. Ale aj napriek tomu, v pamäti mnohých z nás tento pojem je stále prítomným a aj naďalej sa preto častokrát riadime pravidlom, že smartfón treba úplne vybiť a plne nabiť, inak stráca batéria na kapacite. Je to mýtus alebo nie?

Batérie smartfónov sa skladajú z troch hlavných prvkov – kladnej elektródy, zápornej elektródy a elektrolytu, ktorý oddeľuje obe elektródy. Keď batéria dodáva energiu zariadeniu, ióny prúdia zo zápornej elektródy cez elektrolyt do kladnej elektródy v batérii. Je to jednoduchá chemická reakcia, ktorá vytvára elektrinu a môže sa opakovať stokrát alebo tisíckrát. Keď sa batéria znovu nabije, tok iónov sa obráti a batéria je schopná akumulovať energiu.

Aké typy batérií poznáme?

Nie všetky batérie sú však rovnakými. Batérie sa vo všeobecnosti skladajú z rôznych druhov prvkov, kovov, ale i zlúčenín. Niektoré typy batérií zahŕňajú alkalické batérie (typ batérie, ktorý najčastejšie nájdeme v klasických batériách do rôznych malých spotrebičov); NiCd batérie (obsahujúce nikel a kadmium); a LiOn batérie (lítium-iónové), ktoré sa dnes používajú vo väčšine zariadení.

Rôzne materiály a prvky v batériách reagujú rôzne. Alkalické batérie sa vo všeobecnosti nepovažujú za nabíjateľné. Dôvodom je, že je ťažké zvrátiť chemickú reakciu, ktorá vytvára náboj. Batérie typu CiCd sú nabíjateľné. Ide o typ batérie, s ktorým sme sa mohli v minulosti pravidelne stretávať. A práve pri tomto type batérie platilo, že ich je potrebné vybíjať k nule a nabíjať na 100%. Dôvodom je, že ak tak nerobíme, tak NiCd batérie majú tendenciu strácať kapacitu. Tento typ batérii bol však nahradený lítiovo-iónovými batériami, ktoré sú ľahšie a účinnejšie. Zároveň však nemajú „pamäťový efekt“. Ide o typ batérie, ktorý je prítomný vo väčšine moderných smartfónoch.

V závere však treba dodať, že hoci nemusíme už myslieť na pamäťový efekt batérie, tak to neznamená, že sa o naše batérie nemusíme starať. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sme batérie v telefónoch a ďalších zariadeniach nabíjali na úroveň okolo 80% a vybíjali ich do úrovne približne 20%. Je to z dôvodu, aby sme v batérii udržovali ideálnu hodnotu napätia prúdu. V inom prípade dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu batérie a teda k rýchlejšej strate kapacity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre