Ako by ste mali uskladniť starý smartfón, aby ste si nenávratne nepoškodili batériu?

Lítium-iónové batérie si vyžadujú špeciálne podmienky k tomu, ako by sme ich mali uschovávať. Pozrite sa, ako na to.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Lítium-iónové batérie sú dnes najrozšírenejším typom batérií, s akými sa môžeme stretnúť v rôznej elektronike. Nájdeme ich napríklad v smartfónoch, notebookoch, tabletoch, no aj v zariadeniach ako elektrická zubná kefka, elektrické bicykle či kolobežky. V prípade lítium-iónových batérií ide skutočne o azda najpopulárnejší typ, ktorý nájdeme na každom rohu. Svoju popularitu si získali najmä bezpečnosťou a efektivitou. Aj napriek tomu by sme pri ich uskladňovaní mali dbať na nejaké pravidlá, aby si zachovali svoju kondíciu aj po dlhšej dobe. A ako to môžete docieliť nám prezradil portál aceongroup.com, ktorý sa na uskladňovanie batérií pozerá z viacerých perspektív.

Ako bezpečne uskladňovať lítium-iónové batérie?

Či už ide o batérie v zariadeniach alebo ich uskladňujete aj mimo telefón či inú elektroniku, dbať by ste mali na správnu teplotu. Ideálnou teplotou pre uskladnenie takýchto batérií je 10°C. Ak by sme však túto hodnotu výrazne prekročili, batéria by sa mohla rýchlejšie vybiť aj mimo aktívny čas používania. Rovnako ste mali dbať aj na to, že batériu neuskladníte v teplotách pod 0°C. Dôvodom je, že príliš vysoké alebo príliš nízke teploty, urýchľujú chemické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Ak však batériu uskladňujete dlhodobo, mali by ste dbať na čo najoptimálnejšie podmienky, teda na teploty okolo 10°C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dbať by sme mali aj na správnu vlhkosť ovzdušia či okolia. Pri ideálnych podmienkach by mala byť vlhkosť ovzdušia na úrovni 50%. V prípade, že by vlhkosť ovzdušia bola vyššia, mohol by sa nahromadiť kondenzát, čo by spôsobilo skrat v batérii. V najhoršom prípade by sa batérie mohli v prípade skratu prehriať a dokonca spôsobiť aj požiar.

Pozor aj na úroveň nabitia

Každá batéria sa vybíja, ak ju necháme dlhodobo ležať na mieste aj vo chvíli, kedy ju nevyužívame. Zvyčajne sa väčšina lítium-iónových batérií vybije o 5% za prvých 24 hodín po nabití. Následne sa toto vybíjanie spomalí na 1 – 2% za mesiac. Ak sa lítium-iónové batérie vybavia aj bezpečnostným obvodom, tak to vie prispieť k rýchlosti samovybíjania až o 3%. Najlepšie je však skladovať batérie nabité na približne 40 – 50% úrovne nabitia, ak ich teda plánujete neskôr použiť. Nezabudnite aj na to, že lítium-iónová batéria sa môže aj poškodiť, ak bude príliš dlho nabitá na vysokú úroveň, prípadne ak budú dlho vybité. Dôvodom je nesprávne napätie v batérii, ktoré negatívne ovplyvňuje jej zdravie.

Po uskladnení batérie by ste ju pred použitím mali otestovať. Pred testovaním však musíte najskôr batériu uložiť do priestoru izbovej teploty, kde ju necháte niekoľko hodín. V prípade, že sa vaša batéria za dlhší čas výrazne vybila, mali by ste vykonať nasledujúci test.

  • Udržiavacie nabitie: nabitie, kým napätie článku nedosiahne 2.8V. Ak sa to nepodarí do hodiny, vaša batéria je pravdepodobne nenávratne poškodená
  • Rýchle nabitie: nabitie, kým napätie článku nedosiahne 4.2V. Malo by k tomu prísť v priebehu prvých dvoch hodín
  • Konštantné nabitie: nabitie, kým nabíjací prúd neklesne pod 0.07C

Ako dlho dokážeme lítium-iónové batérie uskladňovať?

Ak uskladňujete lítium-iónové batérie tým správnym spôsobom, dokážu nečinne vydržať aj niekoľko rokov. Tie, ktoré sa nachádzajú vo vojenských a lekárskych nástrojoch môžu dokonca vydržať aj 20 rokov. Najdôležitejším bodom je teda kontrolovať podmienky, v ktorých batériu uskladňujeme a dbať na to, aby boli ideálne aj po dlhšom čase. Takýmto spôsobom si zaistíme, že nenarazíme na žiadne problémy s batériou aj po dlhšom čase uskladnenia. Preto ak napríklad držíte v zásuvke starý smartfón, tak ho z času na čas vyberte a zapnite. Potom ho nabite na ideálnu hodnotu a vypnite. Následne ho môžete uskladniť. Tento proces by ste mali opakovať každých pár mesiacov.

Poznali ste všetky tieto pravidlá pre uskladňovanie batérií? A ako uskladňujete batérie vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre