Ako rýchlo degraduje batéria v smartfóne či notebooku? Existuje niečo, ako by sme mohli predĺžiť jej životnosť?

Dokážeme niečo spraviť so životnosťou lítium-iónovej batérie? Jej degradácia závisí na podmienkach, v akých batériu držíte a ako sa o ňu staráte.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Lítium-iónové batérie dnes poháňajú väčšinu elektronických zariadení. Nachádzajú sa v smatfónoch, notebookoch, elektromobiloch a dokonca aj v mnohých satelitoch. Lítium-iónové batérie sú v mnohých ohľadoch lepšie ako alternatívy, no zatiaľ sa nedokážeme vyhnúť ich eventuálnej degradácii.

Batérie postupom času strácajú svoju kapacitu, čo znamená, že sa vybijú oveľa rýchlejšie ako kedysi a táto postupná degradácia vedie až k úplnej „smrti“ batérie. Vedci z Battery University však vysvetľujú, že evolúcia lítium-iónových batérií sa ešte neskončila. Zväčšuje sa nielen ich kapacita, ale aj životnosť a bezpečnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lítium-iónová batéria funguje pohybom iónov medzi kladnou a zápornou elektródou. Hoci by mal tento mechanizmus fungovať spoľahlivo stále, nabíjacie cykly, vysoké alebo nízke teploty, či vek batérie ovplyvňujú jej životnosť. Životnosť batérie dnes určujeme pomocou nabíjacích cyklov, teda koľkokrát môžeme batériu úplne vybiť a nabiť bez toho, aby stratila svoju kapacitu. Väčšina batérií zvládne od 300 až po 500 nabíjacích cyklov. Nejde však o úplne najvhodnejší spôsob merania životnosti kvôli rôznym faktorom, ktoré ovplyvňujú život batérie.

Ako môžeme predĺžiť životnosť batérie?

Nabíjanie postupom času batériu degraduje. V rámci experimentu vedci skúmali stratu kapacity 11 batérií, ktoré môžeme nájsť v moderných smartfónoch a notebookoch.

„Hoci batéria by mala poskytovať 100-percentnú kapacitu počas prvého roka prevádzky, bežne sa stretávame s nižšími ako špecifikovanými kapacitami a k tejto strate môže prispieť aj životnosť a skladovanie. Okrem toho výrobcovia majú tendenciu preceňovať svoje batérie, vediac, že len veľmi málo používateľov vykoná náhodné kontroly a sťažuje sa, ak sú vybité.“, hovoria vedci.

Po 250 nabíjacích cykloch kapacita batérii klesla z 88-94% na 73-84%. Autori v tomto smere dodávajú, že strata kapacity bola pri všetkých lítium-iónových batériách jednotná a ich výkon spĺňal očakávania.

Ako predĺžiť životnosť lítium-iónovej batérie?
Zdroj: Battery University

Čo sa však týka životnosti batérie z pohľadu bežného človeka, nabíjanie nie je až takým problémom ako rôzne environmentálne faktory. Najhorší prípad je, ak plne nabitú batériu necháme vystavenú zvýšeným teplotám. Neznamená to okamžité pokazenie batérie, no prichádza o kapacitu oveľa rýchlejšie. Dôvodom sú chemické procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie.

Ďalším trikom môže byť menšie napätie pri nabíjaní. Túto metódu využívajú najmä elektromobily a satelity, no ťažiť by z nej mohli aj smartfóny. Málo výrobcov však túto možnosť ponúka, najmä kvôli plánovanému zastarávaniu. Ide o politiku ktorá hovorí, že sa produktom končí životnosť ešte predtým, než by skutočne potrebovali výmenu.

Čo sa týka laptopov, životnosť batérii by sa taktiež dala predĺžiť nižším napätím. Existuje niekoľko spôsobov ako to dosiahnuť, no pre užívateľov by mala byť z hľadiska prístupnosti dostupná možnosť „dlhšieho života“, tvrdia odborníci. Zapnutie tohto režimu by znížilo napätie pri nabíjaní a zároveň by umožnilo batérii nabiť sa len na 80%, čo je optimálna kapacita, ak uprednostňujeme životnosť batérie. Rovnako treba povedať, že by sme batérie nemali vybíjať ani na 0% s výnimkou kalibrácie inteligentnej batérie.

„Čím menšie je vybitie, tým dlhšie batéria vydrží. Ak je to len trochu možné, vyhnite sa úplnému vybitiu batérie a medzi jednotlivými použitiami nabíjajte batériu častejšie. Čiastočné vybitie na Li-ion je v poriadku. Neexistuje žiadna pamäť a batéria nepotrebuje pravidelné cykly úplného vybitia na predĺženie životnosti.“

Ľudia sa častokrát pýtajú aj to, či máme odpojiť notebook z nabíjačky, ak sa práve nenabíja. Moderné lítium-iónové batérie prestanú s nabíjaním akonáhle dosiahnu 100%. Odpájať notebook z napájania preto nie je potrebné.

Ak chcete dostať z batérie čo najviac, určite sa vyhnite ultrarýchlym nabíjačkám. Viacero výrobcov tento produkt ponúka a sľubujú, že lítium-iónovú batériu nabijete na 100% v priebehu hodiny. Síce táto možnosť šetrí čas, na vašu batériu pôsobí väčší nápor. To vedie k vyšším teplotám a rýchlejšej degradácii batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre