NávodyZariadenia

Google radí, ako môžete získať extra úložný priestor v telefóne. Toto všetko odporúča odstrániť z mobilu!

Odľahčite svoj smartfón od nepotrebných súborov a ušetrite tak niekoľko gigabajtov na úložisku. Pozrite sa, ako na to.

Úložisko smartfónu a jeho pamäť sú typickými súčasťami, ktoré treba pravidelne udržiavať. Príliš málo priestoru na internom úložisku môže totiž prinášať problémy, s ktorými by sme sa neradi stretávali. Okrem zníženého výkonu telefónu sa tak môžeme stretnúť aj s problémom pri sťahovaní súborov, vytváraní fotografií či videí a v neposlednom rade aj inštalácii aplikácií. Ako však môžete svoj smartfón udržať v optimalizovanom stave a vyčistiť ho od nepotrebných súborov, ktoré nám len zaberajú priestor? Aj na to sa pozrieme v našom článku vďaka tipom priamo od Googlu.

Odstráňte nepotrebné súbory a vyčistite tak svoj smartfón

Ak sa úložisko vo vašom smartfóne nezadržateľne blíži k svojmu naplneniu, asi by ste mali spozornieť. V prípade, že ho nechcete úplne zaplniť, by ste mali najskôr zvážiť odstránenie súborov, ktoré bežne nevyužívate. Najviac priestoru v smartfóne pritom zvyčajne zaberajú fotografie, ktoré môžete jednoducho zálohovať na cloudové úložisko či do služby Fotky Google, pričom si ich môžete následne bezpečne odstrániť z interného úložiska vášho smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Fotky_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Svoj smartfón optimalizujete aj tým, že sa zbavíte zbytočných videí, filmov, hudby a iných médií. Tie si často ani neuvedomíme, že vo svojom telefóne máme. Ak teda využívate napríklad službu YouTube Music a videá si sťahujete v rámci tejto služby do telefónu, klasicky ich v galérii nenájdete. Prejdite si teda služby ako YouTube Music či iné streamovacie platformy ako Netflix, Disney+ a podobne a zistite, či svoj smartfón netrápite aj takýmito súbormi.

Častým žrútom priestoru sú aj stiahnuté súbory, ktoré si stiahnete napríklad z mailov a nikdy ich už nevyužijete. Prejdite si teda, ktoré súbory sa vám nachádzajú v priečinku stiahnuté a následne odstráňte tie, ktoré už nepotrebujete.

stiahnute subory_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre úsporu úložiska môžete tiež nepotrebné súbory odstrániť tak, že si ich presuniete do počítača alebo na disk, kde máte viac priestoru. Váš smartfón tak odľahčíte od nepotrebných súborov.

Častým problémom sú aj aplikácie

Okrem fotografií a médií vo svojom telefóne môžete zadržiavať aj množstvo aplikácií. V prvom rade by ste sa mali pozrieť na aplikácie, ktoré už dlhodobo nevyužívate. Nenechávajte si teda aplikácie v zariadení len pre prípad, že by sa niekedy mohli hodiť. Rovnako môžete prejsť aj na služby webových aplikácií alebo niektoré služby využívať priamo na stránkach, nie v rámci aplikácie. Aj takýmto spôsobom môže mať váš smartfón aj niekoľko voľných gigabajtov na úložisku naviac.

Mimochodom, možno ste to nevedeli, ale ku zoznamu aplikácií nainštalovaných v telefóne sa môžete dostať cez vstavaného Správcu aplikácií v Obchode Play. Pomocou neho môžete identifikovať aplikácie, ktoré ste dlhšiu dobu nepoužili.

aplikacie android smartfón
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Pre šetrenie priestoru vo vašom smartfóne by ste sa mali pozrieť aj na možnosť odstránenia cache súborov a dát aplikácií, ktoré nevyužívate a chcete ich mať vo svojom telefóne len nainštalované. Vďaka odstráneniu cache a dát aplikácií môžete váš smartfón aj krátkodobo pripraviť na aktualizáciu alebo stiahnutie nejakých súborov, ktoré sa vám bežne do úložiska už nezmestia.

Označenie možnosti vymazať vyrovnávaciu pamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, v cache pamäti môžete mať stovky až niekoľko GB dát a preto je vhodné z času na čas sa na tieto nastavenia pozrieť a odstrániť tieto dáta. Medzi najväčších „žrútov“ priestoru patria hlavne aplikácie sociálnych sietí či rôznych video platforiem.

Jednu aplikáciu, ktorú by ste však odstraňovať nemali a naopak by ste ju pre optimalizáciu úložiska mali využiť, je aplikácia Files od Googlu. Táto aplikácia vám umožní jedným kliknutím odstrániť nepotrebné súbory z vášho telefónu. Vďaka viacerým nástrojom tak môže váš smartfón oslobodiť od duplicitných alebo nepotrebných súborov či zvyškov z aplikácií a podobne. Túto aplikáciu nájdete jednoducho v Obchode Play.

Files by Google
Files by Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Aké veľké interné úložisko má váš smartfón? A ste s takouto kapacitou spokojní? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close