Prečo by ste mali odstrániť aplikácie, ktoré nepoužívate? Toto sú dôvodu, po ktorých spravíte čistku v telefóne!

Určite mnohí z nás majú v smartfóne aplikácie, ktoré už mesiace neotvorili. Mali by ste ich odinštalovať a tu je niekoľko dôvodov prečo.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Určite aj vy máte v smartfóne aplikácie, ktoré ste už nejaký čas neotvorili. Väčšina z nás na ne z pohodlnosti zabudne, pretože sa nám nechce robiť v smartfóne poriadky, obzvlášť ak si to situácia priamo nevyžaduje. Všeobecne sa ale neodporúča držať si v telefóne appky, ktoré ste prestali používať. Prečo je to tak?

Ako prvé nás určite napadne voľné miesto. Obzvlášť pri nových smartfónoch nejde o až tak výrazný problém, obzvlášť ak v ňom nemáte uložených kvantum obrovských súborov. Staré aplikácie však zbytočne zaberajú voľné miesto, ktoré by ste mohli využiť oveľa lepšie. Odinštalovaním nepoužívaných aplikácií si spravíte miesto na ďalšie fotky, videá, alebo iné aplikácie, ktoré sa vám skutočne zídu. Odinštalovať aplikácie môžete napríklad prostredníctvom vstavaného Správcu aplikácii v Google Play. Dostanete sa k nemu potom, ako kliknete na vašu profilovú fotografiu v obchode Play.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako aktualizovať aplikácie v obchode Google Play?
Zdroj: Vosveteit.sk

Nedostatok úložného miesta vplýva aj na plynulosť chodu zariadenia

Ak máte málo voľného miesta, váš smartfón nemusí pracovať tak, ako pracovať má. Operačné systémy totiž potrebujú časť voľného miesta na svoje procesy. Odinštalovaním nepoužívaných aplikácií teda môžete zabezpečiť, aby systém fungoval o čosi rýchlejšie a lepšie. Zároveň treba ale povedať, že výkon smartfónu ovplyvňuje aj množstvo rôznych faktorov.

Možno ste to nevedeli, ale výrobcovia smartfónov odporúčajú mať voľných najmenej 15% až 25% úložného priestoru, aby váš mobil fungoval, ako má.

Ďalším dobrým dôvodom sú nové aplikácie, ktoré plnia konkrétnu funkciu o niečo lepšie, alebo sú optimalizovanejšie. Nič vám síce nebráni stiahnuť si novú aplikáciu priamo, no načo by ste mali v smartfóne dve aplikácie, ktoré robia prakticky to isté? Opäť ide v podstate o to, že si odinštalovaním nepoužívaných aplikácií šetríme miesto.

Odinštalovanie aplikácií z hľadiska bezpečnosti

Urobiť si sem-tam v smartfóne poriadok nie je len otázkou praktickosti, ale aj bezpečnosti. Ak ste nejakú aplikáciu neotvorili už mesiace a nemáte povolené automatické aktualizácie, znamená to, že nie je pravdepodobne aktualizovaná. V minulosti mohla mať bezpečnostné slabiny, ktoré vývojári aktualizáciami opravili, no na vašej staršej verzii ešte sú. Rovnako netreba zabúdať ani na „spacie“ aplikácie, o ktoré sa už vývojári nestarajú. Tie sú doslova dverami do vášho zariadenia.

Mimochodom, ak sú dostupné aktualizácie pre aplikácie vo vašom telefóne, tak ich môžete aktualizovať jedným kliknutím v obchode Google Play cez Správcu aplikácií.

Ako aktualizovať aplikácie v obchode Google Play?
Zdroj: Vosveteit.sk

Hackeri radi útočia na staršie verzie aplikácií, pretože už poznajú slabiny a môžu sa ľahšie dostať do vášho zariadenia a k citlivým dátam. Mnohé aplikácie majú zároveň povolenia k rôznym častiam smartfónu, napríklad k hovorom, správam, mikrofónu alebo fotoaparátu. Tieto povolenia hackerovi ešte viac uľahčia prístup.

Aplikáciu si samozrejme môžete aktualizovať, no počas doby nevyužívania ju mohli vývojári opustiť. To znamená, že od určitej verzie už na nej nepracujú a tým pádom tam ostali všetky neopravené bezpečnostné medzery.

Zatváranie aplikácií môže priniesť viac škody, ako úžitku
Zdroj: Pixabay(HeikoAL)

Ako nájsť nepoužívané aplikácie?

Na toto určite návod netreba, no mnohí z nás sa môžu pri triedení aplikácií dostať do pomykova. Naozaj chcem túto jednu odinštalovať? Čo ak ju budem zajtra potrebovať? Všetko sú to pádne otázky, no odpoveď je jednoduchá. Buďte na seba prísni a odinštalujte si všetky aplikácie, ktoré ste nezapli minimálne dva mesiace, možno viac. Ak by ste predsa len potrebovali pomôcť, ako môžete identifikovať aplikácie, ktoré ste dlho nepoužili, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento návod, v ktorom sme sa venovali tejto téme. No zoradiť aplikácie podľa použitia frekvencie používania môžete aj cez vstavaného Správcu aplikácií v Google Play.

Zdroj: Vosveteit.sk

Takéto aplikácie asi nebudú také užitočné, ako si môžeme myslieť. Ak by sa predsa vyskytla potreba, s moderným internetom si môžete akúkoľvek aplikáciu stiahnuť za pár chvíľ. Možno pri hľadaní aplikácie v Obchode Play natrafíte na inú, lepšiu.

Aplikácie pristupujú k citlivým údajom

Nezabúdajte ani na to, že mobilné aplikácie pristupujú k rôznym častiam zariadenia. Môže ísť o správy, upozornenie, úložný priestor a podobne, a preto ak niektoré aplikácie nepoužívate, odstráňte ich. Vyhnete sa tak špehovaniu alebo nechcenému úniku dát.

Mimochodom, vedeli ste, že priemerný používateľ má v telefóne viac ako 80 aplikácií, no používa pravidelne len 10? Koľko aplikácií máte v smartfóne nainštalovaných vy?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre