Google radí, ako môžete z batérie smartfónu vyťažiť viac. Pozrite sa, čo by ste mali a nemali robiť!

Pri nesprávnom používaní môže batéria degradovať rýchlejšie, čo sa prejaví na rýchlejšej strate kapacity

iPhone bateria
Zdroj: Karlis Dambrans / shutterstock.com

Batériu možno považovať za jeden z najdôležitejších komponentov smartfónu. Bez nej by sme smartfón nemohli používať tak, ako ho používame teraz. Vieme, že batéria postupne degraduje, no existuje niekoľko tipov, ako si môžete predĺžiť jej životnosť a ako z nej dostať pri používaní maximum. Viac o tom prezrádza Google.  

Ako chrániť batériu?  

Aj smartfón sa dá nabíjať “zle”, čo zvyčajne vyústi v to, že batéria degraduje rýchlejšie a tým skôr zariadenie stratí svoju kapacitu. Takto však zaručíte aby batéria vydržala čo najdlhšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používajte originálnu nabíjačku  

Väčšina z vás má určite v domácnosti niekoľko rôznych nabíjačiek, ktoré ste dostali napríklad s predchádzajúcim smartfónom. Ak však chcete zaručiť čo najdlhšiu výdrž batérie, nabíjať by ste ju mali s nabíjačkou, ktorá prišla s konkrétnym smartfónom. Alebo aby ste si zakúpili certifikovanú nabíjačku k vášmu modeli telefónu.

Originálna nabíjačka je najlepšia hlavne preto, lebo práve tento model sa testoval spolu so smartfónom. Výrobca teda dokáže lepšie garantovať, že batéria vydrží toľko cyklov, koľko má. Nabíjačka, ktorá nebola navrhnutá pre váš mobil, môže do zariadenia prinášať nesprávne množstvo energie.

nabijanie smartfonu titulka
Zdroj: MosayMay / shutterstock.com

Držte batériu medzi 20 a 80%  

Mnohí používajú smartfón tak, že nechajú batériu klesnúť až k 5% alebo nižšie a potom ju nabijú na 100%. Ak ale chcete optimalizovať životnosť batérie čo najviac, odporúča sa držať stav nabitia niekde medzi 80% až 20%. Ak nabitie batérie klesne pod 20% začínajú sa objavovať reakcie, ktoré urýchľujú jej degradáciu. Rovnako to platí v prípade, ak nabíjate neustále na 100%. Google ale v tomto smere radí, že čas od času môže pomôcť nechať batériu klesnúť pod 10% a potom ju nabiť na 100%, no nemalo by sa to robiť pravidelne.

Neprehrievajte batériu 

Teplo možno považovať za úhlavného nepriateľa batérie, no vzniká neustále. Smartfón sa zahrieva, keď na ňom spúšťame náročné aplikácie, no nepomôžu napríklad ani vysoké letné teploty. Najhoršie čo ale môžete spraviť je počas nabíjania (hlavne rýchleho) položiť smartfón na gauč alebo posteľ po vankúš či perinu. Pri nabíjaní vzniká taktiež teplo a na matraci sa zariadenie vetrá ťažko. Existuje teda vyššia šanca, že dosiahne teploty, ktoré urýchľujú degradáciu batérie.  

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Dostaňte z batérie čo najviac 

Niekedy sa stane, že sa ocitnete v meste s poslednými 10% batérie a nemáte po ruke nabíjačku. V takom prípade taktiež môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré vás dokážu z tejto situácie dostať.  

Zapnite šetrenie batérie 

Ako prvé by ste si mali zapnúť šetrenie batérie. Túto funkciu dnes ponúka každý smartfón, no pozor. Rôzne modely majú vlastný spôsob šetrenia batérie, hoci základ ostáva vždy rovnaký. Čo však môžete pozorovať je to, že niektoré režimy šetrenia batérie nie sú vôbec tak šetrné. Vyskúšajte si ho preto na nečisto a uvidíte, či pomáha.  

Vypnite si Wi-Fi alebo dáta, prípadne oboje 

Vo väčšine prípadov máme zapnuté aj mobilné dáta aj Wi-Fi, no obe funkcie žerú batériu. V prípade, že máte posledné percentá a potrebujete internet, nechajte si zapnutú len jednu možnosť. Najlepšie je však vypnúť oba typy pripojenia. Mimochodom, vedeli ste, že mobilné dáta míňajú viac energie ako Wi-Fi?

kvalita Wi-Fi signalu
Zdroj: onlinewebfonts.com

Obmedzte používanie obrazovky 

Displej smartfónu sa radí k najväčším žrútom batérie. Ak sa nachádzate v tiesni, zapínajte obrazovku len v nutných prípadoch. Hlavne pri posledných percentách sa neoplatí, aby ste každú chvíľu kontrolovali, či vám niečo neprišlo

Nepoužívajte náročné aplikácie 

Ak máte posledné percentá batérie, vyhnite sa používaniu náročných aplikácií, ktoré prirodzene žerú viac batérie, ako jednoduchšie aplikácie. Medzi náročné aplikácie môžeme zaradiť nielen hry, ale aj sociálne siete ako Instagram, Facebook alebo rôzne streamovacie služby.  

Obmedzte fungovanie aplikácií na pozadí

Prejdime teraz ale k aplikáciám, ktoré fungujú na pozadí. Jedným z trikov, ako vyťažiť z batérie smartfónu viac, je ich vypnúť, ale pozor, nemyslíme tým, že ich budete vypínať ako ich opustíte. Dôležité je, aby ste zamedzili ich fungovaniu na pozadí cez Správcu aplikácií. Paradoxne, ak by ste ich manuálne vypínali, tak to bude ešte viac energeticky náročnejšie, ako keby ste ich nechali len tak.

ktore aplikacie minaju energiu smartfonu_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte upozornenia a vibrovanie

Upozornenia sú skvelou funkciou, no koľko vám ich príde denne? Každé upozornenie rozsvieti vašu obrazovku a zavibruje mobilom. To dokáže vašej batérii dať zabrať, a preto Google odporúča, aby sme vypli upozornenia z aplikácií, ktoré nie sú pre nás dôležité.

Máte v telefóne viacero účtov od sociálnych sietí či e-mailov? Odstráňte ich

Ďalšia a hlavne málo známa finta, na ktorú Google upozorňuje, je, aby ste odstránili zo zariadenia staré účty, ktoré nepoužívate. Dôvodom je, že tie sa v pravidelných intervaloch prihlasujú na server tretej strany, aby sa aktualizovali na pozadí mobilu. Ich odstránením ušetríte kvantum energie.

Zapnite si tmavý režim

Samozrejme, Google odporúča, aby sme používali tmavý režim, ak máme obrazovku typu AMOLED. Prepnutím do tohto režimu môžete ušetriť do 9% energie, ktorú by ste inak minuli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre