Ubúdajú vám % z batérie mobilu bleskovo rýchlo? Ako z batérie smartfónu vyťažiť viac, keď nemáte po ruke nabíjačku?!

Každý sa už ocitol v situácii, kedy sa mu vybíjal smartfón, no po ruke nebola žiadna nabíjačka.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

V smartfónoch sa nachádza tradičná lítium-iónová batéria, ktorá postupom času degraduje, s čím nedokážeme spraviť nič, no to ako so smartfónom zaobchádzame môže výrazne ovplyvniť to, kedy sa po prvýkrát s problémami stretneme.

Staršie smartfóny už nemajú takú kapacitu ako nové zariadenia, čo sa prejavuje na celkovej výdrži smartfónu. Všimnúť si to môžeme v praxi tak, že zariadenie nabíjame aj dvakrát za deň, pričom pred niekoľkými rokmi vydržalo aj dva dni. Ak aj máte problémy s batériou, nič ešte nie je stratené. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby vám zariadenie fungovalo čo najdlhšie. Pozrime sa teda na to, čo ovplyvňuje životnosť batérie v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obrazovka

Displej je najväčším žrútom batérie, s tým bohužiaľ nespravíme nič, no vieme ovplyvniť to, koľko energie tento komponent spotrebuje. Ak začínate mať problémy s batériou, odporúčame znížiť jas obrazovky na čo najnižšie, aby ste predišli zbytočnej spotrebe. Automatický jas je dobrým kompromisom medzi praktickosťou a šetrnosťou, no majte na pamäti, že vo svetlých podmienkach sa displej zapne naplno, čím spotrebuje viac batérie.

Pri používaní smartfónu sa odporúča zapnúť tmavý režim všade kde to ide. Tmavé farby taktiež znižujú spotrebu batérie a pri niektorých typoch obrazoviek čierna znamená, že pixely nesvietia vôbec, čím sa opäť znižuje spotreba. S tmavým režimom sa odporúča voliť aj tmavé pozadie. Obzvlášť sa vyhnite takzvaným „živým tapetám“, ktoré sú síce dizajnovo lákavé, no prehrávaním animácií na pozadí ešte viac zaťažujú batériu.

Ak ste už na posledných percentách, snažte sa používať smartfón čo najmenej. Ak už to je nevyhnutné, obrazovku vypnite hneď ako skončíte s prácou. Odporúčame tiež skrátiť dobu, za ktorú sa obrazovka prepne do režimu spánku.

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Nepotrebné služby

Keď sa vám smartfón vybíja rýchlo, alebo ste sa ocitli v situácií kedy nemáte po ruke nabíjačku, mali by ste zvážiť vypnutie funkcií, ktoré nie sú nevyhnutné pre chod telefónu. Denne používame napríklad GPS, mobilné dáta, Wi-Fi alebo NFC, no len málokedy sa stane, že potrebujeme všetky funkcie súčasne. Ak teda fungujete na posledných percentách, zapnite si len tie služby, ktoré nevyhnutne potrebujete.

Služby zariadenia, ktoré sú náročnejšie na batériu:

  • Bluetooth
  • GPS a poloha
  • Wi-Fi
  • Mobilný hotspot
  • NFC
GPS Lokator_smartfon
Zdroj: flickr.com (HS You), pngtree.com

Aplikácie

Pri používaní smartfónu často pracujeme aj s rôznymi aplikáciami. Messenger alebo WhatsApp používame na komunikáciu, cez Gmail nám chodia upozornenia na dôležité e-maily a vymenovať by sme vedeli veľa ďalších podobných prípadov. Pri smartfónoch, ktoré už nevydržia tak dlho nabité, odporúčame nastaviť si aplikácie tak, aby vám chodilo menej notifikácií.

Aplikácie bežiace na pozadí majú určité intervaly, kedy sa pripoja na internet a ak vám prišla správa, informujú vás o tom cez notifikácie. Ak však notifikácie v nastaveniach vypnete, nielenže zabránite opakovanému zapínaniu displeja, šetríte si batériu aj tým, že vás smartfón nebude informovať o všetkom, čo sa v aplikácií udialo. Niektoré notifikácie sú užitočné, napríklad upozornenia na správy, no iné k životu nepotrebujete. V nastaveniach smartfónu si teda vypnite všetky upozornenia, ktoré vyhodnotíte ako nepotrebné. Pri problémoch s batériou sa taktiež vyhnite rôznym widgetom na domovskej obrazovke, ktoré taktiež prispievajú k vyššej spotrebe batérie.

Aktualizácie netreba ignorovať, no ak váš smartfón „melie z posledného“, funkcia automatických aktualizácii preňho môže predstavovať posledný klinec do rakvy. Pri posledných percentách, alebo celkovo problémoch s batériou sa automatické aktualizácie odporúča vypnúť. Nezanedbávajte ich, no venujte sa im keď budete mať poruke nabíjačku.

Nastavte nepodstatné aplikácie tak, aby fungovali iba vtedy, keď ich používate. Tým sa zastaví spustenie týchto aplikácií na pozadí.

Posledným tipom ako si poradiť s poslednými percentami alebo rýchlo sa vybíjajúcim smartfónom je šetrič batérie. Takmer každý model smartfónu ho ponúka a zapnete ho intuitívne a rýchlo. Šetrič batérie vám síce obmedzí niektoré menej dôležité funkcie, no vďaka nemu väčšina smartfónov vydrží o niečo dlhšie. Zároveň si ale dajte pozor. Nestáva sa to často, no niekedy môže byť šetrič zle navrhnutý. Znamená to, že po zapnutí tejto funkcie sa nič nestane alebo sa začne smartfón vybíjať rýchlejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre