Môže niekto sledovať polohu vášho mobilu, ak máte vypnutú funkciu GPS?

Je možné sledovať polohu smartfónu, ktorý má vypnutú funkciu GPS? Krátka odpoveď je, že áno. Toto sú najčastejšie metódy, ako sledovať polohu mobilu.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Smartfóny už dlhé roky disponujú funkciou GPS, pomocou ktorej možno sledovať polohu zariadenia. V nedávnej minulosti sme si povedali, či môže byť smartfón vysledovateľný v situácii, keď je zariadenia vypnuté. No je možné sledovať jeho polohu, keď máme funkciu GPS vypnutú? Krátka odpoveď znie, že áno.

Polohu zariadenia je možné sledovať aj prostredníctvom iných techník ako len pomocou GPS. Je pritom úplne jedno či máte Android alebo iOS. Služby určovania polohy využívajú kombináciu GPS, Wi-Fi, signálov mobilnej siete a ďalších senzorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Triangulácia mobilnej siete

Ak bývate v meste, tak ste už pravdepodobne na strechách panelákov videli vysielače. Tie sú rozmiestnené prakticky naprieč každým sídliskom či mestskou časťou pomerne husto a rovnomerne, aby sme boli neustále v pokrytí signálu. Podobne je to aj mimo miest, hoci v tomto prípade je sieť vysielačov menej hustá vzhľadom na to, že signál nemusí prechádzať cez toľko prekážok. Mobilní operátori dokážu vypočítať vašu približnú polohu pomocou merania času, ktorý trvá signálu na cestu k vám a späť. Existujú ale aj presnejšie metódy a to pomocou takzvanej triangulácie, ktorá kombinuje údaje o polohe zariadenia z troch vysielačov. Pomocou tejto metódy možno určiť vašu polohu s presnosťou na niekoľko sto metrov.

Prezradiť vašu polohu vedia aj Wi-Fi siete

Možno ste to nevedeli, ale váš smartfón komunikuje aj s Wi-Fi sieťami a to dokonca i takými, ku ktorým nie je pripojený. Telefón totiž v pravidelných intervaloch prehľadáva dostupné siete vo vašom okolí a kontroluje intenzitu signálu. Pravdepodobne tou najznámejšou metódou, ako možno sledovať polohu cez Wi-Fi siete je „fingerprint“ metóda. Táto technika využíva zoznam dostupných Wi-Fi sieťových bodov a ich silu signálu v okolí na vytvorenie „otlačku“ miesta. Tieto otlačky sú uložené v databázach a môžu byť použité na určenie polohy smartfónu na základe zhody signálov s databázou. Rovnako treba povedať, že mnohé aplikácie využívajú tieto informácie v kombinácii s ďalšími za účelom, aby boli schopné lepšie určiť vašu polohu. Je dôležité ale povedať, že táto metóda je menej presné ako GPS a môže poskytovať iba hrubú polohu smartfónu.

Mimochodom, pomocou vývojárskych nastavení telefónu, môžete vypnúť automatické skenovanie Wi-Fi sietí vo vašom okolí.

Sledovanie polohy cez IP adresu

Keď je váš telefón pripojený na internet, tak mu je pridelená IP adresa, ktorá môže poskytnúť všeobecnú predstavu o vašej polohe, napríklad keď sa pripojíte k webovej stránke, na ktorej je umiestnený sledovač. Prípadne si otvoríte nejakú aplikáciu v mobile, alebo aplikácia na pozadí bez vášho vedomia vykoná nejaký úkon. Okrem toho existujú služby geolokácie, ktoré na základe IP adresy a ďalších údajov poskytujú približnú polohu smartfónu.

StingRays

StingRays sú zariadenia, ktoré sa používajú na sledovanie a monitorovanie mobilných zariadení, ako sú smartfóny a ďalšie v ich blízkosti. Tento typ zariadení simuluje mobilné veže, ktoré napodobňujú ich signál. Týmto spôsobom sa zariadenia v okolí, ako sú smartfóny, pokúšajú pripojiť k falošnej stanici namiesto skutočnej mobilnej siete. Keď sa zariadenie pripojí k StingRay, zariadenie môže zachytiť komunikačné údaje, ako sú hovory, textové správy, dáta a podobne.

Sledovanie polohy cez Bluetooth

Rovnako aj funkcia Bluetooth môže byť využitá na sledovanie polohy. Dobrým príkladom sú iPhone zariadenia, ktorých polohu možno vysledovať cez funkciu Nájdi môj iPhone. Sledovanie polohy funguje tak, že Bluetooth prijímače sledujú zariadenia so zapnutou funkciou Bluetooth vo svojom okolí a zbierajú údaje o ich prítomnosti či pohybe. Tieto odtlačky zariadení sú uložené v databázach a môžu byť využité na odhalenie polohy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre