Bezpečnosť

Môže byť váš smartfón sledovaný aj po jeho vypnutí? Pozrite sa, akým spôsobom sa dá sledovať jeho poloha!

Ani režim lietadlo nedokáže zabezpečiť úplnú anonymitu používateľov. Pozrite sa, či to vypnutý smartfón dokáže.

V dnešnej dobe je veľmi komplikované zabezpečiť si úplnú anonymitu, najmä pri využívaní internetu a iných technológií. A aj keď na internete za sebou zanechávame stopu, sledovaniu sa nevyhneme ani v offline priestore. Práve pre prítomnosť GPS v našom smartfóne alebo karte SIM nás totiž môže ktokoľvek sledovať len vďaka tomu, že si smartfón necháme len tak vo vrecku. Môže sa však náš telefón stať terčom sledovania aj vo chvíli, keď je vypnutý? A ako je to pri aktívnom letovom režime? Odpoveď na túto otázku nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

GPS a mobilný signál

Hlavným prostriedkom k sledovaniu telefónu je samozrejme aktívne GPS, ktoré je prítomné v každom smartfóne. Len málokto si ale GPS pri bežnom používaní telefón deaktivuje, keďže to využívajú mnohé bežné aplikácie. Ak využívate svoj smartfón ako navigáciu v aute alebo si na ňom len jednoducho prezeráte počasie v aplikácii, môžete rátať s tým, že útočníci by vedeli vašu polohu odsledovať takmer presne. Odchýlky pri využití GPS sú tak minimálne a ide teda o najpresnejší spôsob odsledovania polohy smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
GPS Lokator_smartfon
Zdroj: flickr.com (HS You), pngtree.com

Ďalším spoľahlivým spôsobom vie byť samozrejme aj sledovanie prostredníctvom mobilného signálu. Náš smartfón sa tak pripája ku konkrétnym vysielačom či satelitom, pričom čas, ktorý trvá odosielaniu signálu z vysielača po pripojení zariadenia sa využíva k zisteniu vašej polohy. Tento spôsob zisťovania polohy zariadenia sa nazýva triangulácia, pričom môže mať nejaké odchýlky. Presnosť vašej polohy sa tak vie získať na vzdialenosť 500 – 1 500 metrov. Čo by sa však stalo, keby sme si svoj telefón vypli?

Dokážeme sledovať smartfón aj po jeho vypnutí?

Vo chvíli, kedy si svoj smartfón vypneme, znemožníme akejkoľvek z vyššie uvedených možností sledovať našu polohu. Po vypnutí zariadenia sa tak jeho poloha môže získať len na základe poslednej evidovanej pozície. Teda k poslednej polohe, kde bol zapnutý. Ak sa však niekam presuniete s vypnutým zariadením, nemal by ho nikto vedieť odsledovať. Tejto problematike sa venovali už viaceré zdroje, keďže niektoré spoločnosti tvrdia, že dokázali vystopovať aj vypnutý smartfón. Príkladom je napríklad National Security Agency ako federálna spravodajská služba Spojených štátov. Nikdy sa ale nepotvrdilo, že by mohli vysledovať aj vypnuté zariadenia, takže nemôžeme povedať, že by sa vypnuté telefóny dali vysledovať.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Z niektorých zdrojov tiež vyšla informácia, že pomocou vírusov sa podarilo niektorým bezpečnostným zložkám vystopovať zariadenia. Táto informácia sa však nakoniec taktiež oficiálne nepotvrdila. No netreba zabúdať na to, že niektoré z vírusov dokážu simulovať, že váš mobil je vypnutý. V tomto prípade ide o inú kávu! A ako je to s letovým režimom? Ten nedokáže plnohodnotne nahradiť vypnutie telefónu. Aj keď vypne viaceré bezdrôtové pripojenia, GPS pri letovom režime môže aj naďalej fungovať. A hoci aplikácie nebudú schopné zistiť vašu aktuálnu polohu, po deaktivácii letového režimu si ju vedia opäť získať. Rovnako je to aj s pohybovaním sa pri aktívnom letovom režime. Náš smartfón síce nezískava aktívne mobilný signál, no akonáhle sa pripojíme späť k sieti, naša poloha sa automaticky dokáže opäť zdieľať. No ak by ste mali v smartfóne vhodný malvér, tak váš mobil by mohol byť potenciálne sledovaný aj v situácii, kedy by sa tváril, že máte aktívny letový režim.

V prípade, že sa teda chceme pohybovať anonymne, mali by sme svoj smartfón úplne vypnúť. Riešením však môže byť ponechať si telefón doma a vyskúšať si aké to je, keď strávime nejaký čas bez našej elektroniky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close