Poznáme dátum, od kedy musí Apple povoliť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán

Apple bude musieť priniesť veľké zmeny. Poznáme dátum, odkedy by sme mali vedieť sťahovať aplikácie mimo App Store aj v iPhonoch.

app store apple
Zdroj: BigTunaOnline / shutterstock.com

Americká spoločnosť Apple je známa tým, že pre svoje zariadenia sa snaží udržať čo najvyššiu úroveň bezpečnosti. Aj z toho dôvodu sa používatelia iPhonov nemohli doteraz stretnúť s možnosťou inštalácie aplikácií z iných zdrojov ako z oficiálneho obchodu. To sa však má v blízkej dobe zmeniť, nakoľko Európska únia zakročila proti monopolným praktikám veľkých výrobcov. A teraz nás portál andro4all.com informuje o tom, kedy k tejto zmene príde. Poznáme dátum, dokedy musia vedieť iPhony získať aplikácie aj z obchodov tretích strán, pričom zmien bude viacero. Čo sa zmení a odkedy si teraz prezradíme spoločne.

Apple bude musieť povoliť inštaláciu aplikácií tretích strán

Pre bezpečnosť zariadení a aj nášho súkromia sa odporúča inštalovať si aplikácie len z oficiálneho obchodu. Pre systém Android je to teda Obchod Play, pričom iPhony ponúkajú systém iOS s oficiálnym obchodom App Store. Ako však určite viete, tak Android už dlhú dobu ponúka inštaláciu aplikácií aj mimo Obchod Play, no Apple inštaláciu mimo App Store neumožňuje. To sa ale zmení, pričom poznáme dátum, kedy k tejto zmene príde. Dočkať sa máme už o pár mesiacov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Apple App Store a Google Play Store
Zdroj: Google, Apple, Vosveteit

Presným dátumom, kedy má k zmene a umožneniu inštalácie aplikácií aj mimo App Store prísť, je 5. marec 2024. Už o pár mesiacov by si teda používatelia iPhonov od spoločnosti Apple mali užívať väčšiu slobodu pri voľbe toho, odkiaľ si aplikáciu nainštalujú. Mimo to však musíme spomenúť, ž ani App Store neponúka úplne všetky aplikácie a majitelia iPhonov si teda budú môcť nainštalovať aj takéto aplikácie, ktoré v oficiálnom obchode nenájdeme. Zmeniť sa majú aj podmienky pre vývojárov, ktorí už nebudú musieť riešiť platobné metódy cez App Store, no budú môcť mať aj vlastné platobné metódy.

Profitovať budú aj majitelia Androidov

Veľkou témou vo večnej vojne medzi iPhonami a Androidami je aj spôsob komunikácie. Apple totiž využíva vlastnú metódu iMessage, ktorá nedokáže správne interagovať s RCS správami. Ak by ste teda komunikovali s používateľom Androidu a mali by ste iPhone, využívali by ste starší a menej zabezpečený štandard SMS. Po novom však má od 5. marca Apple umožniť iMessage interagovať s inými štandardami pre komunikáciu. Medzi nimi by sme mali nájsť aj RCS štandard, ktorý nájdeme medzi Androidmi.

Aj keď sa termín pre zmeny už stanovil, Apple môže stále požiadať o predĺženie tohto termínu. Nevieme však či americký gigant túto možnosť využije. V konečnom dôsledku by však dátum 5. marca nemusel byť úplne finálny a mohol by sa ešte zmeniť.

Privítali by ste tieto zmeny, ktoré iniciovala Európska únia? Alebo vám smartfóny od Applu vyhovujú tak, ako sú teraz? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre