Google opäť vyzýva Apple, aby prešli na štandard RCS správ: Sú vraj bezpečnejšie než SMS či iMessage štandard!

RCS správy sú stále výhradou pre Android smartfóny. Predstaviteľovi Googlu je ľúto používateľov iPhone pre zníženú bezpečnosť.

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

Súboj medzi spoločnosťami Google a Apple nie je ničím novým. Obe spoločnosti stoja za vývojom najpopulárnejších operačných systémom pre smartfóny, ktorými sú Android a iOS. Obaja výrobcovia si však pracujú aj na vlastných alternatívach pre aplikácie a služby, ktoré do svojich operačných systémov presadzujú. Azda najviac rozoberanou témou medzi týmito dvoma spoločnosťami je súboj medzi tzv. modrými a zelenými správami alebo teda RCS a iMessage štandardom. Americký Apple odmieta priniesť do svojich telefónov RCS štandard, ktorý je dnes bezpečnejšou alternatívou pre SMS správy. Google si však stojí za tým, že zavedenie tohto štandardu by zvýšilo bezpečnosť používateľov, čo nám prezradil aj hlavný viceprezident pre platformy a ekosystémy v spoločnosti Google, Hiroshi Lockheimer. Jeho vyjadrenie nám sprostredkoval portál androidauthority.com.

RCS správy majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť konverzácií

Posielanie SMS správ je dnes už zastaralé a pomaly ho z trhu vytláča novší štandard. Po niekoľkých desiatkach rokov teda väčšina smartfónov už podporuje aj RCS správy, pricom skratka znamená rich communication service. Tento štandard správ funguje na princípe četovania, teda v rámci odosielania správ už nemusíme počítať počet znakov a môžeme v rámci jedného štandardu aj posielať obrázky, hlasové správy či reagovať pomocou rýchlych reakcií. Zjednodušene, novší štandard funguje na podobnom princípe ako služby Messenger od Facebooku či WhatsApp.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhodou novšieho štandardu je aj šifrovanie správ, ktoré si nemôže čítať nikto okrem odosielateľa a príjemcu. Práve šifrované správy teda zvyšujú bezpečnosť komunikácie, na čo pri posielaní SMS správ nemôžeme ani len pomyslieť. Spoločnosť Apple sa však stále drží od RCS štandardu ďalej a do popredia presúva svoj vlastný štandard v podobe iMessage. Ten ale funguje len v rámci komunikácie medzi zariadeniami od spoločnosti Apple. Ak by ste si teda chceli posielať správy medzi dvoma zariadeniami, pričom jedno by využívalo systém Android a druhé iOS, tak by sa opäť prešlo na SMS štandard, ktorý je menej bezpečný.

Google nechce nahradiť ostatné aplikácie

Americká spoločnosť Google ktorá stojí za RCS správami aj systémom Android tvrdí, že nechce nahradiť ostatné služby pre posielanie správ. Podľa slov Hiroshi Lockeimera priemerný človek využíva 3 či 4 aplikácie pre komunikáciu a je to úplne v poriadku. Google sa však nesnaží priniesť RCS správy do jednej aplikácie, no je otvorený tomu, že by sa tento štandard preniesol aj do ďalších služieb. Opäť tak vyzýva Apple, aby zvážil prechod na nový a bezpečnejší štandard pre posielanie správ aspoň v rámci komunikácie s Androidmi. Lockheimer sa taktiež vyjadril k spoločnosti Apple a tomu, ako vníma ich rezistenciu voči novému štandardu.

Keďže ste spomenuli Apple, spomeniem len, že hovoria o tom, aké je súkromie ľudské právo a aké dôležité je pre nich. Mám pocit ako „pozrite sa, tu je technológia, ktorá je teraz k dispozícii…“. Teraz sa cítim zle pre používateľov iPhone, ktorí budú využívať horšie funkcie, bolo vy skvelé, keby im mohli priniesť novú technológiu. A taktiež lepšie zabezpečenie. Viete, že používatelia Androidu sú v poriadku, posielajú si textové správy s úplnou bezpečnosťou a je trochu bizarné že teraz, keď interagujú s iPhone, budú sa musieť vysporiadať so zníženým zabezpečením.

Privítali by ste príchod RCS správ aj do iPhonov a zariadení od Applu? Alebo je podľa vás dobre, keď sa Apple drží len vlastného štandardu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre