Inštalácia aplikácií do telefónov iPhone z iných zdrojov, ako je App Store, je o krok bližšie k realite

Európska únia predstavila návrh legislatívy, ktorý núti Apple, aby viac otvorili svoju platformu. Chcú povoliť inštaláciu aplikácií do iPhone telefónov aj z iných zdrojov, ako je App Store.

App Store_apple
Zdroj: James Yarema on Unsplash

Inštalácia aplikácií z iných zdrojov do iPhone telefónov, ako je oficiálny App Store, je téma o ktorej Apple nechce ani počuť. Americký gigant dlhodobo hovorí, že vďaka tomu, že má pod kontrolou aplikácie dostupné naprieč platformou, tak je schopný chrániť svojich používateľov pred škodlivým softvérom.

Na druhej sa objavujú názory, ktoré hovoria o tom, že Apple zneužíva svoje dominantné postavenie a bez toho, aby vývojári akceptovali podmienky spoločnosti, tak nie sú schopní naprieč platformou distribuovať svoje aplikácie. Európska únia hovorí o spoločnosti, ako o „strážcovi brány“, ktorý týmto spôsobom krivý trh. Je však možné, že v dohľadnej dobe, naprieč úniou dôjde k zmenám, ktoré by to mohli zmeniť. Na tému upozorňuje portál TheVerge.com, ktorý sa odvoláva na nedávno predstavenú legislatívu európskou úniou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bude Apple donútený, aby umožnil inštaláciu aplikácií z iných zdrojov, ako je App Store?

„Sme presvedčení, že vlastník smartfónu by mal mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako ho bude používať,“ uviedol hovorca Európskej komisie Johannes Bahrke v e-mailovom vyhlásení. „Táto sloboda zahŕňa možnosť zvoliť si alternatívne zdroje aplikácií vo vašom smartfóne.“ upozorňuje portál TheVerge.com.

Cieľom navrhovanej legislatívy je umožniť používateľom sťahovať a inštalovať aplikácie aj z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod platformy, App Store. Únia rovnako navrhuje, aby vývojári mohli používať iné platobné systémy, ako je ten od spoločnosti Apple. Práve platobná metóda spoločnosti bola v minulosti pod vlnou kritiky. Dôvodom bolo, že všetky platby naprieč aplikáciami, museli byť sprostredkované prostredníctvom spoločnosti Apple. Samozrejme, táto služba nebola zadarmo. Apple si v minulosti pýtal pomerne veľký poplatok za sprostredkovanie platby a to až vo výške 30% z platby. Samozrejme, vývojári tento poplatok na konci dňa prenášali na plecia používateľov telefónov. Treba však uviesť, že Apple ešte v minulom roku po tlaku verejnosti a úradov, tento poplatok pre väčšinu vývojárov znížil na 15%.

Záverom treba uviesť, že návrh legislatívy musí prejsť ešte procesom schvaľovania. Neočakáva sa však, že by sa niekde zasekol vzhľadom na to, že  naprieč politickou elitou existuje všeobecný konsenzus v tejto téme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre