ANDROIDSpravodajstvo

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť našu batériu alebo je to len mýtus?

Jas má výrazný dopad na spotrebu batérie, no mali by sme nechať smartfón rozhodovať o jeho úrovni?

Výdrž batérie je jedným z hlavných parametrov smartfónu. Nech ale robíme čokoľvek, kapacita batérie postupom času klesá, čo je spôsobené degradáciou, ktorej zatiaľ nedokážeme zabrániť. Aj keď je výdrž batérie po čase nižšia a smartfón sa vybíja podstatne rýchlejšie, než na začiatku, stále existuje niekoľko trikov, ako si výdrž batérie môžeme predĺžiť.

Niektoré triky sú osvedčené a fungujú, zatiaľ čo niektoré sú do väčšej miery mýtmi, ktorým aj dnes mnoho ľudí verí. Jedným z týchto mýtov je aj to, že funkcia automatického jasu šetrí batériu. Štúdie sa v tomto smere ale rôznia. Niektoré tvrdia, že funkcia automatického jasu skutočne šetrí batériu, zatiaľ čo druhý tábor s týmto tvrdením nesúhlasí. Lenže ako je to naozaj? Viac vysvetľuje aj portál MundoXiaomi.

Jasná odpoveď na túto otázku neexistuje, pretože všetko závisí od typu obrazovky vášho smartfónu. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s dvoma typmi obrazoviek – LCD a OLED. V prípade LCD obrazovky sa svetlo premieta zozadu, zatiaľ čo OLED obrazovky pracujú s jasom o čosi šikovnejšie. Ak používate smartfón s obrazovkou LCD, pri každom zapnutí sa rozsvieti celá obrazovka a to bez ohľadu na úroveň jasu, ktorú máte práve nastavenú.

V prípade obrazoviek OLED, alebo AMOLED sa aktivujú len tie pixely, ktoré zariadenie potrebuje na správne vykreslenie obrazu. To znamená, že čierne pixely ostávajú vypnuté. Funkcia automatického nastavenia jasu na obrazovkách OLED a AMOLED nespôsobuje také čerpanie batérie, ako v prípade iných typov obrazoviek. Rozdiely ale nie sú také veľké a aj napriek tomuto faktu môže automatické nastavenie jasu pomôcť.

Automatické nastavenie jasu: Áno alebo nie?

Samozrejme, že celá situácia je o čosi komplikovanejšia. Rozhodnutie o tom, či zvoliť automatické alebo pevné nastavenie jasu, je ovplyvnené aj tým, na akú hodnotu jas zariadenia nastavíme. Podľa štatistických prieskumov väčšina užívateľov nastavuje hodnoty jasu nad 50%, čo samozrejme vedie k vyšším nárokom na batériu.

Obrazovka je zároveň najväčším žrútom batérie smartfónu. Podľa testov smartfón spotrebuje o 54% menej batérie pri minimálnych nastaveniach jasu ako v prípade, keď si jas obrazovky nastavíte na maximum. Je teda logické, že ak chcete ušetriť batériu, jas obrazovky by sa mal držať v najmenších hodnotách. Pri ostrom svetle je ale náročné s nízkou úrovňou jasu vidieť, čo sa na obrazovke nachádza.

Funkcia automatického nastavenia jasu tento problém rieši. Vaše zariadenie má niekoľko senzorov, monitorujúcich úroveň svetla v prostredí. Ak na senzor dopadne viac svetla, smartfón automaticky zvýši hodnotu jasu. Ak sa naopak nachádzate v tmavom prostredí, hodnoty jasu ostávajú na nízkej úrovni. Rovnako treba uviesť, že spotreba energie senzoru, ktorý monitoruje množstvo dopadajúceho svetla, je z pohľadu spotreby energie zanedbateľná.

Čím menší jas máte nastavený, tým menej batérie spotrebujete. Funkcia automatického nastavenia jasu pomáha a ušetrí vašu batériu aj v prípade, že občas musí jas obrazovky vystreliť k vyšším hodnotám. Odporúča sa ju mať preto zapnutú.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close