BezpečnosťNávody

Toto jedno nastavenie Gmailu, vám ukáže, či niekto cudzí nie je tajne prihlásený k vášmu účtu

Gmail v nastaveniach účtu schováva nástroj, pomocou ktorého viete skontrolovať, či k vášmu Google účtu nie je prihlásená cudzia osoba.

Súkromie na internete je čoraz diskutovanejšou témou a to hlavne z dôvodu, že dostať sa do zariadenia potenciálnej obete, nebolo ešte nikdy tak jednoduché. Okrem iného pribúdajú útoky, ktorých cieľom je krádež prihlasovacích údajov od sociálnych sietí, e-mailových klientov a ďalších služieb. Útočníci následne, ako sa dostanú do účtu obete, tak obeť buď špehujú a čakajú na vhodné informácie, ktoré by neskor zneužili, alebo účet jednoducho predajú ďalej. Prípadne, takto ukradnutý účet používajú na to, aby podvody šírili ďalej medzi priateľov obete.

Nedávno sme sa venovali téme, ako útočník dokáže ukradnúť profil používateľa na sociálnej sieti, a čo by sme si mali všímať, keď máme podozrenie, že niekto cudzí má prístup do nášho profilu. No nemenej časté sú aj krádeže e-mailových účtov, a to hlavne v službe Gmail. V tom lepšom prípade, ak sa útočník dostane do vášho účtu, tak vás bude „len“ špehovať do doby, kým nezíska, čo chcel. Tu máte ešte čas konať, aby ste ho vyhodili z vášho účtu. V tom horšom prípade, vám môže hacker zamedziť prístup k vášmu e-mailu. Zabudnime teraz na druhú možnosť a pozrime sa na to, ako môžete identifikovať, že k vášmu účtu je prihlásená cudzia osoba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prihlasuje sa niekto cudzí k vášmu Gmail účtu

To, či je niekto cudzí prihlásený k vášmu účtu a tajne vás špehujete, môžete zistiť za pomoci pár klikov. V prvom kroku si otvorte váš Gmail a kliknite na svoj profilový obrázok. Teraz kliknite na možnosť Spravovať účet Google, ako môžete vidieť nižšie na obrázku.

Gmail nastavenia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako otvorte možnosť Spravovať váš účet, tak cez bočné menu sa prekliknite na kartu Zabezpečenie. Viď prvú snímku obrazovky nižšie. Následne sa prerolujte k možnosti Vaše zariadenia, kde ste prihlásený. Kliknite na túto kartu a potom uvidíte všetky zariadenia, cez ktoré pristupujete (alebo niekto cudzí) k vášmu Gmail účtu.

Ak medzi zariadeniami nájdete napríklad neznámy telefón alebo počítač, tak na neho kliknite a odhláste ho. Samozrejme, nezabudnite si v ďalšom kroku zmeniť prihlasovacie údaje, aby sa k vášmu účtu nemohol útočník dostať znova.

Gmail nastavenia zabezpecenie prepojene zariadenia s uctom cudzie zariadenie_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Takto skontrolujete, či sa niekto cudzí neprihlasuje k vášmu účtu cez smartfón

Ak nemáte po ruke počítač, ale len smartfón, tak aj cez neho si viete skontrolovať, či sa niekto cudzí prihlasuje k vášmu účtu. Postup je vo svojej podstate identický. Otvorte si teraz nastavenia vášho Gmail účtu cez adresu myaccount.google.com. Uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie na prvej snímke. Vo vrchnej časti menu prerolujte na možnosť Zabezpečenie. Následne zrolujte ponuku smerom dole k možnosť Vaše zariadenia. Otvorte túto kartu a uvidíte zoznam zariadení, ktoré máte prepojené s vašim účtom.

Mimochodom, ak si chcete zabezpečiť váš účet riadne, tak si zapnite funkciu dvojfaktorového overenia. Tá funguje na tom princípe, že aj keby vaše prihlasovacie údaje získal útočník, tak bude potrebovať ešte druhé heslo, keď sa pokúsi prihlásiť k vášmu účtu. To vám ale príde cez SMS. Na to, aby sa prihlásil k vášmu účtu, bude teda potrebovať aj fyzický prístup k vášmu smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close