Prečo by chcel hacker získať prístup k vášmu Facebook účtu? Toto všetko s ním môže spraviť a takto ho zneužiť!

Hackeri sa čoraz častejšie snažia získať prihlasovacie údaje od používateľov Facebooku a ďalších služieb. Opýtali ste sa ale niekedy, čo ich k tomu motivuje? Toto sú najčastejšie spôsoby, ako môže zneužiť váš profil, ak sa do neho dostanú.

hacknuty facebook ucet hacker facebook
Zdroj: Budrul Chukrut / Shutterstock.com

V súčasnosti stať sa obeťou kybernetického útoku, nie je vôbec náročné. Útočníci to skúšajú rôznymi spôsobmi. Napríklad pár dní dozadu sme upozorňovali na to, ako sa útočníci pokúsili odcudziť prihlasovacie údaje od Facebooku aj od nás. Rozmýšľali ste ale niekedy, čo s ukradnutým Facebook účtom (alebo účtom od inej sociálnej siete), môže útočník spraviť? Poďme sa tentokrát pozrieť nie na spôsoby, ako vám môže hacker ukradnúť prihlasovacie údaje, ale na to, čo môže s účtom, do ktorého získal prístup, robiť.

Čo je hlavná motivácia útočníka, aby sa dostal do vášho účtu?

Útočník vo všeobecnosti chce získať nejaký prospech na úkor obetí. Môže ísť napríklad o citlivé údaje, peniaze alebo môže chcieť váš účet zneužiť iným spôsobom. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie dôvody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Facebook scam podvod_titulka
Zdroj: klevo / shutterstock.com, DG-Studio / shutterstock.com a Vosveteit.sk (koláž)

Získanie citlivých informácií

Prostredníctvom sociálnych sietí zdieľame kvantum citlivých informácií. Nejde pritom len o príspevky alebo fotografie. Uvedomili ste si niekedy, že prostredníctvom vášho Facebook účtu pristupujete aj k Messengeru? Útočník môže preto chcieť získať podrobnosti z rôznych konverzácií. Nemusí ísť pritom vždy len o hackera, ale napríklad aj o žiarlivého priateľa alebo priateľku. Mimochodom, pomocou tohto návodu, sa môžete pozrieť, či niekto cudzí nečíta vaše správy. Preto by sme naše telefóny, nemali dávať do rúk druhým osobám bez toho, aby sme mali prehľad nad tým, čo s ním robia.

Krádež identity

Útočník môže potenciálne chcieť ukradnúť aj našu online identitu. Najhoršie na tom je, že ako sa dostane do nášho účtu, tak nás môže vymknúť a pomerne dlho trvá, kým sa dostanete späť k svojmu účtu. Počas tejto doby môže z nášho účtu nielen stiahnuť kvantum informácií a zneužiť ich, ale môže sa napríklad prihlásiť aj do rôznych ďalších služieb, kde sa bude za nás vydávať. Viacero stránok vrátane iných sociálnych sietí, umožňuje totiž prihlásiť sa do nich cez účty Facebooku, Google, a podobne. Ako dôjde k prepojeniu účtov, tak nemáme kontrolu nad tým, aké dáta odchádzajú z nášho účtu mimo a ani kam. Preto je dobré, ak si z času na čas skontrolujete, aké aplikácie a stránky máte prepojené s vašim účtom. Ak sa stanete obeťou kybernetického útoku, tak toto by ste mali spraviť ako povinnú jazdu.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Klonovanie profilov

Tento podvod súvisí s krádežou identity alebo so zneužitím citlivých informácií. Málokto vie, že si môžete stiahnuť pomocou pár kliknutí všetky vaše údaje zo sociálnej siete vrátane fotografií, príspevkov, konverzácií a podobne. Ak útočník stiahne všetky vaše údaje, tak si vie váš profil neskôr preniesť na inú sociálnu sieť, prípadne si vytvoriť rovnaký účet no pod iným menom. Následne môže vašu identitu zneužiť za rôznym účelom. Pre lepšiu ilustráciu, aké dáta môže stiahnuť z vášho profilu, vám nižšie prikladáme printscreen s údajmi, ktoré sme si stiahli z Facebooku zo súkromného profilu. Informácie obsiahnuté v datasete majú históriu viac ako 10 rokov dozadu.

Data o mne na Facebooku
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Šírenie spamu a škodlivého obsahu

Možno sa vám už niekedy stalo, že vám od vášho priateľa prišla podozrivá správa. Známym príkladom je podvod „Hej, si to ty na tom videu?“. Išlo o podvod, kedy útočník hackol účet obete, a cez tento účet šíril správy, ktoré lákali ľudí na to, aby klikli na video a následne sa znova prihlásili k svojmu účtu. No na stránke, ktorá síce vyzerala ako Facebook, ak adresát správy zadal údaje, tak tie ďalej odovzdal útočníkovi. A podvod sa znova opakoval. Hackeri tak robia za účelom, že je oveľa pravdepodobnejšie, že ak vám napíše váš priateľ, tak so správou budete nejako interagovať.

Šírenie dezinformácií a klamstiev

V súvislosti s témou vyššie, útočník môže chcieť zneužiť váš účet aj na šírenie dezinformácií či iného škodlivého obsahu. Váš účet môže pre útočníka zaujímavý hlavne, ak máte veľa priateľov, alebo spravujete rôzne väčšie stránky na Facebooku či skupiny.

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Vydieranie a zneužitie citlivých informácií

Vráťme sa teraz k úvodu a to k citlivým údajom, ktoré zdieľame cez sociálne siete, Messenger a ďalšími kanálmi. Pravdepodobne aj vy máte vo svojom účet také informácie, ktoré nechcete, aby vidiel niekto cudzí. Útočník to môže zneužiť, aby vás vydieral. Bohužiaľ, aj keď zaplatíte, tak nemáte reálne kontrolu nad tým, že vás nezačne vydierať znova.

hacker smartfon hacknuty telefon
Zdroj: beeboys / shutterstock.com a fizkes / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Poškodenie reputácie a zneužitie dôvery u vašich priateľov

Útočník môže mať motiváciu, že vám chce uškodiť. Napríklad tým spôsobom, že vám pokazí meno alebo vás rozhnevaná s vašimi priateľmi a podobne. No rovnako môžu zneužiť vaše meno, aby získali finančný profit napríklad od členov vašej rodiny, že ich požiadajú o peniaze, lebo ste v núdzi a tak ďalej. Preto, ak sa stanete obeťou útoku, tak by ste mali čo najskôr, aspoň vašu najbližšiu rodinu a priateľov, o tom informovať.

Vyššie ste si mohli prečítať tie najčastejšie dôvody, prečo by útočník mohol chcieť získať prístup k vášmu účtu. No kľudne môže mať aj inú motiváciu. Stretli ste sa už v minulosti s tým, že vám niekto ukradol alebo chcel ukradnúť prístup do nejakej služby? Dajte nám vedieť nižšie alebo v komentároch na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre