BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Stiahli sme si údaje, ktoré o nás Facebook archivuje. Je toho šialene veľa! Koľko údajov ukladá Facebook o vás?

"V roku 2009 som dal prvý like. Facebook tento údaj archivuje do dnešných dní, hoci ho už pravdepodobne nepotrebuje a nevyužíva."

Nie je žiadnym tajomstvom, že sociálne siete sú žrútom dát. Odovzdávame im ich každým jedným kliknutím na stránke, každým statusom, či každou informáciou, ktorú nahrávame na sieť. V niektorých prípadoch sú sociálne  siete  dokonca schopné zbierať údaje o používateľoch aj mimo svojich stránok.

Ako môžete zistiť, kde všade o vás Facebook zbiera údaje a to aj mimo svojich stránok?

Ako prvé vám ukážeme, ako môžete zistiť, ktoré stránky, prípadne aplikácie o vás zbierajú údaje mimo stránok Facebooku. Kliknite na ikonu vášho profilu a zrolujte ponuku menu k možnosti Nastavenia, ktorú otvorte. Následne opäť zrolujte ponuku do sekcie Zabezpečenie, kde zvoľte možnosť Aktivita mimo Facebooku. Následne zvoľte možnosť Zobraziť a spravovať aktivitu. Potom uvidíte zoznam webstránok, aplikácií, hier a podobne, ktoré o vás zbierajú údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mimochodom, tieto nastavenia umožňujú aj pozastavenie zbieranie údajov, prípadne ich vymazanie.

Pozrite si vašu aktivitu na Facebooku

Zatiaľ, čo vyššie ste si mohli pozrieť, ktoré aplikácie, či webové stránky zbierajú o vás údaje, tak nižšie sa môžete pozrieť na svoj log aktivity na Facebooku. Vráťte sa teraz na úvod k ponuke menu, kde sme otvorili možnosť Nastavenia. Tentokrát však otvorte ponuku Rýchle nastavenia súkromia. Následne zrolujte ponuku smerom dole ku sekcii Vaše informácie na Facebooku. Potom otvorte položku Zobraziť svoj Záznam o činnosti. Opäť zrolujte ponuku na spodok a potom zvoľte možnosť Zobraziť históriu aktivity. Ako ju otvoríte, tak sa dostanete ku chronologickému výpisu vašej aktivity. 

Ako si môžete stiahnuť dáta, ktoré o vás Facebook uchováva?

Ak ste si začali rolovať dáta, ktoré o vás Facebook uchováva, tak ste to pravdepodobne po pár minútach vzdali. Dôvodom je, že ich je tak veľké množstvo, že to nemáte šancu prezrieť obzvlášť ak sociálnu sieť využívate dlhšie obdobie.

Facebook okrem iného ponúka možnosť exportovania týchto dát. Teraz sa vráťte do sekcie Rýchle nastavenia súkromia, kde zvoľte možnosť Prístup k svojim informáciám. Následne zrolujte ponuku dole a zvoľte možnosť Vytvoriť súbor. Následne dôjde ku vygenerovaniu súboru s vašou aktivitou. Druhým dychom však musíme dodať, že súbor vám nebude vygenerovaný ihneď, ale až po niekoľkých dňoch. Neskôr vám príde e-mail, že si vygenerovaný súbor môžete stiahnuť.

Čo nám prišlo?

Po približne 2-dňovom čakaní nám prišiel e-mail, prostredníctvom ktorého sme si mohli stiahnuť dáta, ktoré o nás Facebook uchováva (pozn. redakcie: stiahnutie súboru neodkladajte. Dostupný je len obmedzený čas. My sme si museli tento balík dát generovať 2-krát, lebo prvýkrát sme ho nestihli stiahnuť na 3.deň, ako nám bol doručený odkaz na stiahnutie). Veru, samotný súbor v zabalenom formáte RAR, mal približne 1,75Gb (pozn. redakcie: v rozbalenom stave mal takmer 2Gb). Každému už asi musí byť hneď jasné, že ide o šialene veľký balík dát.

Data o mne na Facebooku
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Čo ma prekvapilo, dáta obsahovali nielen zoznam priateľov, ale aj dokonca požiadaviek o priateľstvo vrátane informácie, ktorých ľudí som v minulosti odmietol ako priateľov. Samozrejme, nechýbajú ani bohaté dáta interakcií. Od like-ov, cez aktivitu v skupinách, komentárov, aktivity na stránkach a podobne. Samotný výpis niektorých údajov, napríklad v prípad e like-ov, siahal až do roku 2009, kedy som sa registroval do služby. Len pre zaujímavosť, môj prvý historický like na Facebooku som spravil 31.10.2009 o 14:14. 

Facebook_moj prvy lajk
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

V prípade histórie polohy, som sa dostal k dátam až do roku 2017. Dostupné sú dokonca aj GPS súradnice vrátane presného času, kedy bol vytvorený záznam. Vôbec netuším, na čo takto staré dáta sociálnej sieti slúžia, ale vyvolávajú vo mne pocit, že môj život nežijem len ja, ale žijem ho spolu s Facebookom.

Facebook_historia polohy
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

V rámci exportu som sa dokonca dostal aj ku všetkým fotografiám, či videám, ktoré som v minulosti nahral na Facebook. Od výletov, až po hlúposti, ktoré som zdieľal viac ako 10 rokov dozadu!

„V mnohých prípadoch ide o fotografie či obrázky, ku ktorým sa môže dopátrať viac menej hocikto, ak nemáte nastavené obmedzenia v rámci ochrany súkromia na Facebooku.“

Facebook_aktivita_fotografie a videa
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Facebook archivuje všetky moje konverzácie, ktoré som kedy mal!

Nehovor viac o tom, že Facebook archivuje všetky moje konverzácie z minulosti s kontaktmi, ktoré som kedy mal. Ide konkrétne o 649 konverzácií a to ako súkromných, tak aj tých, ktoré som mal so stránkami. Človek by povedal, že toľko ľudí nemá šancu poznať, a veruže áno. Zaujímavosťou je, že práve táto položka je z pohľadu objemu dát najobsiahlejšou. Z 2GB balíka, ktorý som si o sebe stiahol, konverzácie tvoria 1,8Gb.

Facebook_export dat_konverzacie
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Inými slovami, tých dát je skutočne extrémne veľa pričom sú rozdelené do 33 rôznych kategórií. Od aktivity na Facebook, cez aktivitu mimo Facebooku, až po informácie o polohe, toho čo som kedy like-ol, akú správu som kedy komu poslal, až po fotografie a obrázky, ktoré som na sociálnu sieť nahral.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close