Krádež identity je čoraz vážnejší problém: Ako sa zločinci dostávajú k vašim dátam a aké škody môžu napáchať?

Krádež identity je problém, ktorý vám nespôsobí len finančné problémy, ale aj emocionálne. Vysporiadať sa s ním môže byť niekedy problém.

Deepfake technológia ukazuje svoje možnosti
Zdroj: Unsplash (Albert Dera, Robert Godwin), Pixabay (41330), Úprava: Vosveteit.sk

Posledné roky počet kyberzločinov rastie a tento rok nie je výnimkou. Bezpečnostné spoločnosti odhalili, že toto leto prebehlo rekordné množstvo online podvodov či hackerských útokov a minimálne jedna vlna nás čaká ešte počas Vianoc.  

Kyberzločinci väčšinou idú buď po našich osobných alebo platobných údajoch. Pri úspešnom útoku sa im tieto informácie podarí získať, čo môže viesť k obzvlášť závažnému prípadu ukradnutia identity. Štatistiky ukazujú, že len počas roka 2022 portál IdentityTheft.gov zaznamenal 1,1 milión prípadov. Užívatelia by si mali dať pozor aj na túto formu útoku.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O ukradnutej identite hovoríme vtedy, ak sa útočníkovi podarí získať prístup k nejakým osobným dátam. Môže ísť o vaše meno, adresu, údaje platobnej karty alebo iné. Základom je, že pomocou týchto údajov získa buď prístup k vášmu účtu, alebo na internete vystupuje vo vašom mene. Objavili sa aj prípady, kedy si hackeri zobrali pôžičku na meno svojej obete. Ukradnutie identity obetiam nespôsobuje len finančnú škodu, ale hlavne emocionálnu. Dozvedieť sa, že niekto pod vašim menom vystupuje na internete alebo sa pokúša zobrať vysoké pôžičky znepokojí každého. Zároveň môže byť problém svoju identitu získať späť.  

Ako sa útočník dostáva k vašim osobným údajom?  

Ukradnutie identity si vyžaduje prístup k vašim citlivým údajom. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa ku nim môže útočník dostať. Pre hackerov je stále populárne cieliť na servery veľkých spoločností. Ak používate internet pravidelne, šance sú, že máte účet na nejakej populárnej stránke alebo službe. Facebook, Instagram, Amazon, Netflix, na týchto službách nie ste registrovaní len vy, ale aj milióny ďalších užívateľov. Keď sa hackerovi podarí preniknúť do systémov týchto spoločností, získavajú obrovské množstvo osobných dát. Tie môžu predávať ďalej na dark webe.  

Čoraz populárnejším je však aj phishing, teda vytváranie falošných stránok alebo manipulovanie obete, aby útočníkovi sama prezradila informácie, ktoré potrebuje. Novým phishingovým podvodom sa venujeme na našom portáli pomerne často a napríklad v tomto článku sa dozviete, ako môže typický phishingový podvod prebiehať. Útočníci môžu získať vaše osobné informácie tým, že vás napríklad presvedčia, aby ste im ich poskytli dobrovoľne. To môže zahŕňať vytváranie dôveryhodných falošných identít na sociálnych sieťach alebo telefonického kontaktu s vami a vydávanie sa za iného človeka alebo organizáciu. Odborne sa tento pojem volá „sociálne inžinierstvo“. 

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Podvodníkom však niekedy stačí len pozrieť si vaše sociálne siete. Žijeme v digitálnej dobe a pomerne často sa stáva, že na sociálnych sieťach zdieľame viac, ako by sme mali. Podvodníci môžu tieto informácie ľahko zozbierať a ďalej ich zneužívať. Málokto napríklad vie, že nahratím fotografie neprezrádzame len to, čo je na fotografii, no aj ďalšie informácie. Snímky totiž obsahujú metadáta, ktoré vedia napríklad prezradiť vašu polohu alebo miesto, kde bola vytvorená. Z fotografií, napríklad vašej domácnosti, tiež viete vyčítať ďalšie informácie, ktoré môže potenciálny útočník zneužiť. Zločinci však niekedy fyzicky kradnú doklady, na ktorých nájdu všetky informácie pre krádež identity.  

Nehovor viac o tom, že mnohé informácie, ako sú naše hoby, politické názory a podobne, zdieľame na sociálnych sieťach. A hoci ak sa pozrieme na jeden či dva príspevky, tak tie nám moc neprezradia, ale keď sa pozrieme na históriu príspevkov, tak tie už dokážu profilovať používateľa. To je aj dôvod, prečo by sme mali obmedzovať viditeľnosť príspevkov pre cudzie osoby.

Facebook stalker fotografie
Zdroj: Golden Dayz / Shutterstock.com, Vosveteit.sk

Čo môže útočník spraviť s informáciami, ktoré o vás získal

Kyberzločinci cielia svoje útoky hlavne na starších ľudí s dobrým príjmom alebo na deti. Ak sa stanete obeťou krádeže identity, zločinci môžu na vaše meno vykonať rôzne ďalšie podvody, napríklad prihlásiť sa na odber rôznych služieb, za ktoré platíte vy. Môžu si na vaše meno zobrať pôžičky, alebo vám jednoducho z účtu vyberú všetky peniaze. No to nie je všetko, na čo môžu tieto informácie zneužiť. Útočník môže hroziť obeti zverejnením citlivých informácií, ak obeta nezaplatí výkupné. Ďalej ich môže zneužiť na vytváranie dôveryhodných správ, ktoré bude napríklad posielať vašim známym a priateľom s cieľom, aby ich okradol. Známym podvodom je aj „krádež SIM karty„, kedy útočník dokáže na základe citlivých údajov, ku ktorým sa dostal, požiadať o výmenu SIM karty alebo aktiváciu novej karty na vaše meno. Môže ju následne zneužiť, aby napríklad komunikoval s vašou rodinou alebo na odber rôznych prémiových služieb a podobne. Nehovor viac o tom, že pomocou vášho mobilného čísla je schopný aj resetovať heslá do najrôznejších služieb, kde ste sa registrovali.

Chrániť sa proti krádeži identity môžete tak, že si dobre rozmyslite, čo dáte na internet. Súkromie v online priestore je teraz dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Podozrievaví buďte aj v prípade akejkoľvek nevyžiadanej komunikácie, či už dobrej alebo zlej. Podvodníci používajú radu rôznych metód a v prípade takzvaných romantických podvodov si môžu aj počkať, než sa rozhodnú zaútočiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre