Cez tento typ aplikácii si stiahneme vírus do smartfónu najčastejšie. Expert tiež odhalil, čo nás presvedčí, aby sme si aplikáciu stiahli do mobilu

Bezpečnostní experti odhalili, cez aký typ aplikácie sa dostane do smartfónov používateľov vírus najčastejšie. Tiež ukazujú, ako nás útočníci presvedčia k tomu, aby sme si stiahli škodlivú aplikáciu.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Téme škodlivého softvéru a podvodom v kybernetickom priestore, sa na našich stránkach venujeme pomerne často. V minulosti sme sa napríklad podrobne pozreli na to, ktoré povolenia sú najnebezpečnejšími a prečo by sme ich nemali udeľovať aplikáciám a hrám, ktoré si sťahujeme do mobilov.

Keď príde na reč škodlivého softvéru v prípade smartfónov, tak najčastejšie sa spomína spyware alebo adware. V prvom prípade ide o typ softvéru, ktorý monitoruje aktivitu používateľa v smartfóne a v druhom o aplikácie, ktoré zobrazujú neprimerané množstvo reklamy a to často aj mimo rozhrania aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade nášho širšieho okolia, sa nesmierne darí škodlivému kódu Hiddad, hovorí Martin Jirkal, ktorý je vedúcim analytického tímu českej pobočky ESETu.

„Vyššiu detekciu trójskeho koňa Hiddad pozorujeme od tohtoročného mája. Nejde však o nič neobvyklé. Tiež augustová štatistika potvrdzuje naše dlhodobé pozorovanie situácie na platforme Android – v lete českí používatelia potrebujú celý rad aplikácií, od hier, s ktorými trávia svoj voľný čas, až po aplikácie na cestovanie alebo na šport. A toho samozrejme kybernetickí útočníci radi využijú,“, hovorí Jirkal.

Používatelia smartfónov môžu taktiež často naraziť aj na malware Spin.Ok, ktorý je zase z rodiny spyware aplikácií.

Ako sa dostane vírus do smartfónu najčastejšie?

Experti na bezpečnosť odhaľujú, že najčastejšie si do smartfónu stiahneme vírusy, keď sťahujeme hry do mobilu. A netýka sa to len detí, ale aj dospelých ľudí. Škodlivý softvér hackeri najčastejšie schovávajú za rôzne modifikácie populárnej hry Minecraft, ktorá sa v súčasnosti teší veľkej popularite. Samozrejme, to nie je jediná hra, resp. typ hry, ktorú útočníci využívajú, aby sa dostali do našich telefónov. Bezpečnostní analytici dopĺňajú, že škodlivý kód je často prítomný aj v upravených verziách hier ako sú Craft Rain Fun Castle, Tower Raider: FAST & FUN APP, Limbo, Emoji Blox a ďalších. No neznamená to, že hackeri nešíria vírusy aj cez iný druh aplikácií. Škodlivý kód sa expertom na bezpečnosť podarilo odhaliť napríklad aj v rôznych neoficiálnych verziách prehliadača Google Chrome.

Zaujímavosťou je aj to, ako nás útočníci dokážu presvedčiť, aby sme si stiahli škodlivý softvér do zariadenia. Možno to už tušíte. Ťažko odolávame lákavým ponukám! Nehovor viac o tom, že s vidinou ušetrených peňazí, si ich sťahujeme z obchodov tretích strán, ktoré nemajú tak vysoké bezpečnostné štandardy, ako je to v prípade Google Play.

„Na základe našich skúseností býva motívom na stiahnutie nebezpečnej aplikácie nejaká výhodná ponuka a jej popularita medzi užívateľmi. Práve obľúbené aplikácie, ktoré navyše môžu byť nejako spoplatnené, sú v obchodoch tretích strán a na internetových úložiskách hľadaným tovarom, a to ako pre dospelých fanúšikov, tak aj pre užívateľov z radov detí. Pre tých môže byť hra zadarmo alebo výhodný balíček softvéru obzvlášť veľkým lákadlom,“ vysvetľuje Jirkal.

Stalo sa vám už niekedy, že ste si do smartfónu stiahli vírus? Alebo máte podozrenie, že máte v telefóne škodlivú aplikáciu. Dovoľte nám, dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete identifikovať malware vo vašom mobile.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre