BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako zistíte, že máte v telefóne advér? Ak toto spozorujete, tak sa heker dostal do vášho smartfónu

Pozrite sa na najčastejšie znaky, ktoré vám prezradia, že v smartfóne máte advér, ktorý v neprimeranej miere zobrazuje reklamy v mobile.

Dnes nie je vôbec náročné natrafiť v kybernetickom priestore na online podvod. Môžeme sa stretnúť s podvodnými SMS správami, falošnými hovormi, no naraziť môžeme aj na škodlivé aplikácie a to obzvlášť, ak ich sťahujeme aj z iných zdrojov, ako je Obchod Google Play. No pravdou je, že aj v Obchode Play môžeme naraziť na kvantum nebezpečných aplikácií, ak si nedáme pozor na to, čo si sťahujeme do zariadenia.

Jedným z typov škodlivých aplikácií, ktoré sú častejšie než iné, sú advér aplikácie. Ide o typ softvéru, ktorý vám v neprimeranej miere zobrazuje reklamu a často aj mimo svojho rozhrania. No nejde len o zobrazovanie nechcenej reklamy, tieto aplikácie sú zároveň schopné nielenže odosielať dáta na pozadí, ale zároveň potrebujú na svoje fungovanie zdroje zariadenia, čo sa odzrkadlí na pomalších reakciách zariadenia a slabšej výdrži batérie. Rovnako treba spomenúť, že tento typ aplikácii často dokáže prekrývať aktuálnu obrazovku, čo môže útočník neskôr zneužiť aj na realizáciu ďalších druhov podvodov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou preto zostáva, ako možno advér identifikovať v smartfóne? Existuje viacero znakov, ktoré vám povedia, že v mobile máte nechcený softvér a my si nižšie ukážeme, kedy by ste mali zbystrieť, že niečo nie je v poriadku.

Toto sú hlavné znaky advéru

Všadeprítomné reklamy aj tam, kde neboli

V prvom rade sú to nežiadúce reklamy, ktoré sa zobrazujú naprieč rozhraním systému alebo v aplikáciách, kde predtým neboli. Tieto reklamy sú zároveň častokrát aj mimo kontextu a sú nadmieru rušivé. Môžu napríklad prekrývať väčšiu časť obrazovky a je ich náročné vypnúť.

Zmenila sa vám domovská stránka prehliadača

Ďalším častým znakom toho, že máte v zariadení škodlivý softvér je i to, že sa vám zmenila domovská stránka vášho prehliadača. Neotvára sa vám už váš obľúbený web, ale stránka, ktorú ste predtým nevideli? Alebo sa vám zmenil predvolený internetový vyhľadávač na iný?

V súvislosti s prehliadačom treba spomenúť i to, že útočník mohol do neho potenciálne nahrať aj nejaké rozšírenie, pomocou ktorého napríklad manipuluje reklamy, ktoré vidíte. Preto sa je potrebné pozrieť aj na nainštalované rozšírenia v prehliadači, či tam nejaké nové bez vášho vedomia nepribudlo.

Manipulácia s internetovými odkazmi

Niekedy advér môže zmeniť odkazy na stránky tak, aby vás presmeroval na nežiaduce alebo nebezpečné weby.

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Napodobnenie bezpečnostných upozornení

Niekedy sa adware môže tváriť ako bezpečnostné upozornenia alebo varovania o potenciálnych hrozbách na vašom zariadení. Cieľom je získať vašu pozornosť a prilákať vás k stiahnutiu ďalšieho softvéru, ktorý môže byť ešte škodlivejší.

Spomalilo sa vám zariadenie či internet

Je bežné, že z času na čas sa naše zariadenia spomalia alebo internet ide pomalšie. Môžu zväčša za to náročné úlohy, pre ktoré musí telefón v danom momente alokovať zdroje. No ak tento stav pretrváva dlhšie, tak je možné, že máte v mobile advér, ktorý využíva zdroje vášho telefónu.

Zaznamenali ste vyššiu spotrebu dát či energie?

Na to, aby mohol škodlivý softvér fungovať, tak zväčša potrebuje mať prístup k internetu, pomocou ktorého prijíma rozkazy útočníka, resp. odosiela dáta na jeho server. Ak sa vám náhle zvýšila spotreba mobilných dát či Wi-Fi, tak to je ďalší varovný signál, že v mobile môžete mať škodlivú aplikáciu. Rovnako varovným signálom je i to, ak vám telefón zo dňa na deň vydrží na jedno nabitie menej.

Ako zistit opotrebovanost baterie v smartfone_2

Objavila sa vám v zozname aplikácii neznáma aplikácia

Ďalším znakom, ktorý netreba podceňovať je, ak sa vám objavila v zozname aplikácii neznáma aplikácia, ktorú si nepamätáte, že ste ju nainštalovalo do zariadenia. Rovnako nebezpečné je, keď zrazu v zozname aplikácii nájdete identické či veľmi podobné logá a názvy aplikácií. Jednou z častých taktík útočníkov je, že maskujú škodlivý softvér za legitímny. V súvislosti s týmto znakom je potrebné uviesť, že niektoré techniky útočníkov sú natoľko sofistikované, že aplikáciu nemusíte vidieť v zozname aplikácii. Preto určite neuškodí, ak z času na čas navštívite aj Správcu aplikácii, kde sa pozrieť na nainštalovaný softvér v mobile.

najmenej pouzivane aplikacie Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezvyčajné správanie mobilu

Zbystrieť by ste mali aj v situácii, kedy sa váš telefón správa nezvyčajne. Môžete si pod tým napríklad predstaviť, že sa vám náhodne otvárajú internetové stránky alebo aplikácie.

Aplikácia sa spúšťa automaticky po reštarte mobilu

Advér, no i ďalší škodlivý kód má tendenciu byť neustále zapnutý, aby mohol vykonávať záškodnícku činnosť. Preto, ak zaevidujete nejaké problémy so zariadením, ktoré pretrvávajú, napríklad pomalšie reakcie, častejšie reklamy a podobne, tak je dobré sa pozrieť na aplikácie, ktoré sa automaticky spúšťajú. Následne jednu po druhej vypínajte, aby ste identifikovali škodlivý softvér.

Je dôležité byť všímavý a na základe akýchkoľvek nezvyčajných zmien na vašom zariadení sa bližšie pozrieť a preskúmať, či nejde o prítomnosť advéru alebo iného škodlivého softvéru.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close