Ako sa brániť pred SMS podvodmi? Pozrite sa, čo by ste si mali všímať, aby vám útočník nevybielil bankový účet

Podvodné správy sú čoraz častejšie. Pozrite sa, ako sa môžete proti ním brániť a aj na to, aké znaky majú podvodné SMS správy spoločné. Ak vám do schránky pristála takáto SMS správa, jednoducho ju ignorujte.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

SMS podvody sú jedným z najrozšírenejších typov podvodov v kybernetickom priestore. Môžeme sa s nimi stretnúť prakticky dennodenne. Dokonca nie je nič výnimočné, ak vám príde aj viacero podvodných SMS správ v priebehu niekoľkých hodín. Tento útok väčšinou vykonávajú roboty, ktoré rozposielajú správy na náhodné mobilné čísla. Tie čerpajú buď z databáz, alebo čísla generujú náhode. Ich spoločným menovateľom najčastejšie je, že sa chcú dostať k bankovým údajom a vybieliť potenciálnej obeti bankový účet.

Ako sa brániť pred podvodnými SMS správami?

Existuje viacero spôsobov, ako sa môžeme brániť pred podvodnými správami. Prvým z nich sú pasívne opatrenie, pomocou ktorých môžeme eliminovať tento typ správ, aby nám vôbec chodil. No hneď v úvode je potrebné uviesť, že nejde o 100%-ochranu a môže sa stať, že niekedy cez takýto nástroj nejaká ta SMS prekĺzne. Potom je dôležité vedieť, aké znaky má podvodná SMS, aby sme ju vedeli identifikovať. Začnime ale najprv pasívnou ochranou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Blokovanie spamových a podvodných SMS

Možno ste to nevedeli, ale viacero správcov SMS má funkciu, pomocou ktorej viete odfiltrovať veľkú časť podvodných správ. No treba ju aktivovať. Keď sa totiž pozriete na tento typ správ po technickej stránke, tak zistíte, že skladba viet je podobnou naprieč väčšinou podvodných SMS a zároveň aj cieľová URL adresa, kam vás zavedie priložený odkaz, je zväčša nejaká stránka, v ktorej názve sa nachádza meno oficiálnej inštitúcie, no hosťovaná je na doméne, ktorá s originálnym webom nemá nič spoločné. Tak isto treba spomenúť, že mnoho používateľov tieto správy nahlasuje, čo algoritmu uľahčuje ich ďalšiu detekciu a blokovanie.

Funkciu filtrovania správ je možné aktivovať pomocou pár kliknutí a zvládne to skutočne každý. V prípade aplikácie Správy od Google, kliknite na váš profi. Následne sa prekliknite do Nastavení aplikácie, kde otvorte kartu sekciu Ochrana pred spamom. Potom vám už len stačí tento nástroj zapnúť.

Hotovo, práve ste si zapli pasívnu ochranu pred spamom, ktorá bude filtrovať doručené podvodné správy, ktoré neskôr nájdete v sekcii Spam.

Ako rozpoznať, že SMS je podvod?

Pravdou ale je, že hoci pomocou nástroja vyššie môžete odfiltrovať veľkú časť podvodných SMS, tak z času na čas táto funkcia zlyhá. Potom by ste mali vedieť, ako identifikujete, že ste sa stali potenciálnou obeťou podvodníka. Nebojte sa, nie je to nič zložité, no treba poznať znaky podvodu.

Kto je odosielateľom správy? No,..

Prvou vecou, na ktorú by ste sa mali pozrieť je, kto je odosielateľom správy. Zväčša ide o zahraničné číslo. No druhým dychom treba povedať, že útočníci sú schopní pomocou metódy spoofing zobraziť mobilné číslo alebo meno reálnej spoločnosti či človeka. Preto sa na toto nemôžeme spoliehať vždy.

Útočník chce vo vás vyvolať pocit naliehavosti

Text správ si dobre prečítajte. Častokrát sa útočník vydáva napríklad za banku alebo nejakú známu doručovateľskú firmu či platformu a chce po vás, aby ste konali hneď. Môže prísť napríklad s príbehom, že vám odchádzajú platby z účtu, alebo je nevyhnutné okamžite vyplniť adresu doručenia balíka, inak bude odoslaný späť. Už asi tušíte, kam mierime. Útočník chce v obeti vyvolať pocit, že musí neodkladne konať. Je to z dôvodu, že človek pod stresom koná často impulzívne a bez rozmýšľania a útočníkovi odovzdá aj také údaje, ktoré by za normálnych okolností s nikým nezdieľal.

zablokovany ucet falosna SMS sprava
Zdroj: Katka G. (členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

Pozor, kam smeruje URL adresa

Ďalším častým znakom je, že priložená URL adresa v správe vás zavedie na web, ktorý sa síce tvári ako stránka oficiálnej inštitúcie, no je hosťovaná na nesúvisiacej doméne. No pozor by ste si mali dať aj na preklepy v URL adrese. Napríklad namiesto www.vosveteit.sk bude adresa vyzerať www.vosvetieit.sk. Ide o drobný preklep, ktorý si nemusíte na prvý pohľad všimnúť. Tak isto venujte aj pozornosť pravopisu. Ak vás napríklad zavedie falošná stránka na web plný chýb, ktorý sa tvári ako stránka banky, tak je vysoko nepravdepodobné, že pôjde o regulárnu stránku.

falosny webinar_apple
Zdroj: varonis.com

Útočník pýta od vás údaje, ktoré „už dávno má mať“

Stalo sa vám niekedy, že vás kontaktovala banka alebo nejaká služba a pýtala si vaše prihlasovacie údaje? Tento typ správ je pomerne častý a keď sa nad tým zamyslíte, tak nedáva moc zmysel. Predstavte si teraz situáciu, že vám zavolá vaša matka a opýta sa, ako sa voláte. Banka či iná inštitúcia si od vás nebude nikdy pýtať citlivé údaje cez SMS či e-mail a už určite nie tie, ktorými disponuje.

Čo nikdy nerobte

Základným pravidlom, aby ste nenaleteli na podvod je, nezdieľajte s nikým citlivé údaje. Ak vám príde textová správa, ktorá vás žiada, aby ste zadali svoje osobné údaje, nevyplňujte ich. Podvodníci často používajú textové správy na získavanie osobných údajov ľudí, ako sú napríklad údaje z bankovej karty, prihlasovacie heslá a podobne. Ak sa ocitnete v situácii, keď od vás niekto žiada osobné údaje, neverte mu. Rovnako ich ani nevypĺňajte na internete. Tak isto sa vyhnite tomu, aby ste inštalovali do svojich zariadení aplikácie či iný softvér, na ktorý podvodník odkazuje. Vyhýbajte sa taktiež klikaniu na URL adresy priložené v texte správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre