BezpečnosťNávody

Ako môžete zabrániť tomu, aby vám chodili podvodné SMS správy? Túto funkciu si hneď teraz zapnite!

Ako môžete zablokovať podvodné SMS správy? Pozrite sa na túto funkciu aplikácie Správy od Google, ktorá dokáže tieto SMS identifikovať a presunúť do spamu.

Internetoví podvodníci sú čoraz vynaliezavejší. Škoda ale, že svoje zručnosti využívajú za účelom, aby sa obohatili na úkor obetí. Zatiaľ čo v minulosti nám prišiel nanajvýš e-mail, tak dnes tomu už tak nie je. V mnohých prípadoch sa neboja i zavolať a aktívne komunikovať s obeťou. Ale pravdepodobne tým najčastejším podvodov, keď si odmyslíme falošné e-maily, sú podvodné SMS správy.

Častokrát v týchto podvodných SMS sa píše, že nám bol zablokovaný bankový účet, nemohla byť doručená zásielka a podobne. Nie sú nezvyčajné ani prípady, kedy útočník tvrdí, že sme niečo vyhrali, alebo musíme zaplatiť nejaký poplatok, napríklad daňovému úradu. Modus operandi týchto podvodov je ale vždy rovnaký. Útočník sa snaží obeť nalákať na podvodnú internetovú stránku, ktorá častokrát imituje oficiálnu webovú stránku inštitúcie, za ktorú sa vydáva, aby prinútil obeť zadať informácie z bankovej karty. Pre tieto správy je rovnako typické, že nabádajú na okamžitú reakciu, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že je vo vašom záujme.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa môžeme vyhnúť podvodným SMS správam?

Mnoho ľudí sa s podvodnými správami nestretnú ako je rok dlhý. Dôvodom je, že viacero aplikácií dokáže tento typ SMS odfiltrovať. Pravdepodobne tou najpokročilejšou aplikáciou, ktorá je schopná blokovať podvodné SMS, je aplikácia Správy od spoločnosti Google. V mnohých prípadoch je táto aplikácia aj predinštalovaná v telefónoch s Androidom, no len málokto má funkciu ochrany pred spamom zapnutú. Kde túto funkciu nájdete?

Správy
Správy
Developer: Google LLC
Price: Free

Otvorte si teraz aplikáciu Správy a kliknite na vašu profilovú fotografiu. Následne zvoľte možnosť Nastavenia aplikácie Správy.

Potom z ponuky vyberte sekciu Všeobecné. Otvorí sa vám stránka s dodatočnými nastaveniami aplikácie. Spomedzi možností vyberte Ochrana pred spamom.

blokovanie spamovych SMS Google Spravy navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz už len zapnite funkciu ochrany pred Spamom.

blokovanie spamovych SMS Google Spravy navod_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako túto funkciu zapnete, tak ku spamovým správam sa budete môcť dostať potom, ako kliknete na hlavnej obrazovke so SMS na hamburgerové menu, kde nájdete priečinok Spam a blokované.

Samozrejme ale treba uviesť, že táto metóda, ako odfiltrovať podvodné SMS, nemusí byť vždy na 100% funkčnou, no dokáže tieto správy vo veľkej miere eliminovať.

Ako funguje identifikácia spamových správ?

Nemusíte sa báť, že by vaše SMS čítal niekto druhý. Nie je tomu tak. Tento nástroj funguje na tom princípe, že strojové učenie identifikuje vzorce, ktoré sú pre tento typ správ typické. Môže ísť napríklad o URL adresu, ktorá je v nezvyčajnom tvare. Následne túto správu prenesie do priečinku so spamom. Google rovnako hovorí, že v prípade čísiel, ktoré nemáte uložené v telefóne, tak ich nakrátko ukladá na svojich serveroch. Robí to za účelom, aby identifikoval šíriteľov spamu. Tieto informácie ale následne maže. Rovnako je potrebné prízvukovať, že obsah správ vaše zariadenie neopúšťa. Ten je uložený len lokálne vo vašom smartfóne.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close