Návody

Koľko mobilných dát mesačne miniete? Tieto aplikácie vám spotrebovávajú najviac dát!

Viete, akú máte spotrebu mobilných dát? Pozrite sa krok po kroku, ako nájdete spotrebu dát v smartfóne, a ktoré aplikácie ich míňajú najviac.

Mobilné dáta sa stali súčasťou takmer všetkých mobilných paušálov. Zvykli sme si byť nonstop pripojení k internetu. Dôvod je jednoduchý, chceme byť neustále v kontakte s okolitým svetom a zároveň chceme mať prístup k informáciám a sociálnym sieťam.

Pravdou ale je, že častokrát platíme za dáta, ktoré ani nevyužijeme alebo naopak. Dát máme nedostatok. Viete, ktoré aplikácie míňajú najviac mobilných dát? Vo všeobecnosti platí, že aplikácie, cez ktoré sledujeme videá, sú spravidla tými najväčšími žrútmi dát. No môže sa stať i to, že na pozadí telefónu neprimerane využívajú dáta aj iné aplikácie. Poďme sa pozrieť krok po kroku na to, ako môžete zistiť vašu mesačnú spotrebu dát vrátane informácií, ktoré aplikácie dávajú vášmu dátovému balíku zabrať najviac.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Akú máte spotrebu mobilných dát?

K týmto nastaveniam, ktoré vám ukážu spotrebu dát, sa je možné dostať pomocou pár kliknutí. No v závislosti od výrobcu telefónu, sa môže postup mierne líšiť. Vo všeobecnosti tieto informácie ale nájdeme v nastaveniach Siete a internetu alebo v nastaveniach SIM karty.

My si nižšie postup ukážeme na telefóne spoločnosti Samsung s nadstavbou One UI. Otvorte si nastavenia vášho smartfónu a potom v ponuke vyhľadajte možnosť Pripojenia. V ďalšom kroku z ponuky vyberte Využitie dát.

Potom uvidíte spotrebu dát, ktoré ste preniesli cez mobilnú sieť. Ako zrolujete stránku nižšie, tak uvidíte i spotrebu dát cez Wi-Fi. Ak sa chcete pozrieť na to, ktoré aplikácie najviac odkusujú z vašich mobilných dát, tak kliknite na možnosť Spotreba cez mobilnú sieť. Následne uvidíte zoznam aplikácií, ktoré sú zoradené podľa toho, akú majú spotrebu.

Tieto nastavenia ponúkajú aj ďalšie možnosti, ako môžete odsledovať spotrebu dát. Napríklad potom, ako kliknete na konkrétnu aplikáciu, tak si budete môcť pozrieť, koľko dát aplikácia preniesla na pozadí vášho telefónu. Na pozadí znamená, že napríklad dáta odosiela alebo ich sťahovala v čase, keď sa nachádzate mimo rozhrania aplikácie, teda s aplikáciou aktívne nepracujete.

spotreba dat nastavenia smartfonu_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Koľko dát prenesiete sledovaním videí alebo počúvaním hudby?

Najväčším žrútom dát sú videá. Koľko dát prenesiete sledovaním videa, sa ale nedá exaktne povedať. Závisí to najmä od kvality sledovaného klipu, no spotreba je pomerne vysokou aj pri nižšom rozlíšení. Za hodinu sledovania filmov či seriálov v nízkom rozlíšení odhadom prenesieme 0,3 Gb (360p). V príde štandardného rozlíšenia (480p) prenesieme za hodinu okolo 0,7 Gb. Ak sledujeme videá vo vysokom rozlíšení (720p alebo 1080p), tak za hodinu môžeme preniesť až 3 Gb dát. Pri 4K rozlíšení to môže byť ale aj 7 Gb!

Pri počúvaní hudby cez internet prenesieme ale výrazne menej dát v porovnaní so sledovaním videí. Za hodinu môžeme pri vysokej kvalite zvuku preniesť okolo 70 Mb dát.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close