NávodySpravodajstvo

Ako si vybrať paušál, aby ste mohli komfortne počúvať hudbu, či sledovať videá cez mobilné dáta?

Počúvate cez mobilné dáta hudbu, či sledujete videá? Pozrite sa, ako rýchly internet a koľko mobilných dát potrebujete vo vašom paušále.

Internet sa stal nevyhnutným nástrojom, s ktorým pracujeme na dennej báze. Používame ho však aj za účelom zábavy. Prostredníctvom neho napríklad pristupujeme k online obsahu – od správ, cez hudbu, až po filmy. Otázkou je, ako si vybrať správny program, aby sme mohli bez obmedzení sledovať videá, či počúvať hudbu online prostredníctvom smartfónu? Poďme sa na to pozrieť.

Aké sú minimálne prenosové rýchlosti, aby sme mohli pracovať s online obsahom?

Prvá vec, na ktorú by sme sa mali pozerať, je rýchlosť internetového pripojenie. Preto, ak často sledujeme videá, tak by sme mali dbať na to, ako rýchly internet máme. Na všeobecné surfovanie po internete nepotrebujeme rýchly internet. Postačia nám rýchlosti v rozpätí 2 až 5 Mbps. Ak by sme však chceli sledovať videá, tak situácia je úplne inou. Dôvodom je, že v prípade sledovaní videí, zatiaľ čo pri HD rozlíšení je minimálna požadovaná rýchlosť 2,5 Mbps, tak pri 4K rozlíšení, to už je 20 Mbps. Vo všeobecnosti, ak chcete sledovať videá pri HD kvalite, či FHD rozlíšení, tak sa odporúča mať rýchlosť internetu medzi 5 Mbps až 10 Mbps.

Úplne iná káva to je v prípade počúvania hudby. V tomto prípade nám postačuje rýchlosť 320 Kbps (teda 0,320 Mbps). Táto hodnota je vo všeobecnosti odporúčanou, aby sme mohli počúvať hudbu vo vysokej kvalite.

Koľko dát prenesiete pri sledovaní videí, či hudby?

Ďalšou otázkou je, ako veľký dátový balík potrebujete. Tu treba uviesť, že to závisí od viacerých faktorov. Prvým je kvalita videa a druhým, ako je spracované samotné video. Je tam veľa farieb, sú tam efekty, alebo je to len statický obraz? V každom prípade, dovoľte nám dať vám odhady prenesených dát, ktoré spotrebujete pri sledovaní videí na YouTube a počúvaní hudby cez Spotify za jednu minútu.

V prípade, ak budete pozerať video pri kvalite 480p, tak za minútu prenesiete približne 14,64 MB. Pri HD kvalite, to je už 28,28 MB, pri FULL HD to je 43,94 MB a pri 4K to môže byť až 249 MB. Treba uviesť, že ide o hraničné hodnoty, ktoré by ste nemali presiahnuť. Prax je však taká, že objem prenesených dát môže byť nižší a to až o polovicu, ako píšeme vyššie. Inými slovami, za jednu minútu sledovania videa v HD kvalite, môžete preniesť približne 7,32 až 14,64 MB, resp. v 4K kvalite, to môže byť medzi 124,5 až 249MB.

V prípade počúvania hudby, prenesiete však výrazne menej dát, ako pri sledovaní videí. Za jednu minútu počúvania hudby v tej najvyššej kvalite, prenesiete približne 1,14 MB, čo predstavuje necelých 70MB za hodinu počúvania hudby.

Ako si teda vybrať vhodný paušál?

Ak počúvate hudbu prostredníctvom rôznych online platforiem, ako je napríklad Spotify, tak nepotrebujete veľký dátový balíček. V prípade, ak by ste počúvali hudbu 7 dní nonstop, tak budete potrebovať takmer 12GB dát. Reálne však počúvame hudbu menej, odhadom asi 2 hodiny denne (30 dní). Znamená to, že vám postačí dátový balík do 4,5GB. Netreba však zabúdať na to, že okrem počúvania hudby, dáta využívame aj na surfovanie na internete, či v aplikáciách, ako je Facebook. Vo všeobecnosti na surfovanie po internete a v aplikáciách, postačuje približne 2GB až 3GB dát mesačne.

Ak však pravidelne sledujete prostredníctvom smartfónu a mobilných dát aj videá, tak vám odporúčame 10GB alebo neobmedzený balíček. V tomto prípade, treba si však dať pozor, že niektoré neobmedzené dátové balíčky po prekročení určitého limitu, spomalia rýchlosť natoľko, že prakticky nebudete môcť robiť nič iné, ako len v obmedzenom režime surfovať na sociálnych sieťach, či na internete. Preto sa v tomto prípade skôr pozerajte o väčších dátových balíčkoch, pri ktorých operátor neobmedzuje rýchlosť, ako po rýchlosti samotnej. Na plnohodnotné surfovanie po internete vrátane sledovania videí v HD kvalite a počúvania hudby, vám postačí rýchlosť medzi 7 Mbps až 10 Mbps.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close