ANDROIDBezpečnosťNávody

Ako môžete rozpoznať škodlivú aplikáciu ešte predtým, než si ju stiahnete do smartfónu?!

Aplikácie, ktoré boli vytvorené za účelom šírenia vírusov, možno rozpoznať podľa viacerých znakov. Pozrite sa, na čo by ste si mali dávať pozor.

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie deje, že používatelia Android zariadení narazia na falošné aplikácie a to aj v obchodoch ako je Google Play. Tieto falošné aplikácie sa často skrývajú za známe a užitočné aplikácie, ale v skutočnosti obsahujú malware alebo adware, ktorý môže škodiť vaše zariadenia a v tom horšom prípade, môže dôjsť aj k úniku dát zo smartfónu. Aby ste sa vyhli týmto hrozbám, je dôležité vedieť, ako rozpoznať falošnú aplikáciu ešte predtým, ako si ju stiahnete do zariadenia, píše makeuseof.com

Ako môžete rozpoznať falošnú aplikáciu pre Android?

Rozpoznanie falošnej aplikácie pre Android nie je vždy jednoduché, ale nasledujúce alarmujúce príznaky vám môžu pomôcť pri ich identifikácii. Nejde pritom o nič zložité. Držte sa pravidiel nižšie a vyhnete sa veľkej časti škodlivých aplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácia má zlé hodnotenie

Pri hľadaní aplikácie na Google Play sa pozrite na recenzie a hodnotenia. Ak má aplikácia prevažne negatívne recenzie alebo nízke hodnotenie, pravdepodobne ide v tom lepšom prípade o nepodarok zo strany vývojára, v tom horšom môže ísť o aplikáciu, ktorá šíri škodlivý softvér. Samozrejme, vždy budú existovať ľudia, ktorí sa nebudú páčiť určitá aplikácia, ale ak väčšina recenzií je negatívna, je lepšie od dať od nej ruky preč.

Aplikácia nemá profesionálnu ikonu

Ďalšou vecou, na ktorú sa treba pozerať, je ikona aplikácie. Škodlivé aplikácia často má obecnú alebo neprofesionálne vyzerajúcu ikonu. Ak ikona vyzerá, že bola vytvorená narýchlo, pravdepodobne nejde o dôveryhodnú aplikáciu. Rovnako si dajte pozor aj na to, keď aplikácia má ikonu skopírovanú z inej známej aplikácie. Aj to je znak, že nie je všetko v poriadku.

Aplikácia obsahuje preklepy alebo gramatické chyby

Keď sa pozriete na popis aplikácie, venujte pozornosť použitému jazyku. Ak sa v ňom nachádza veľa pravopisných a gramatických chýb, pravdepodobne sa ide o škodlivú aplikáciu. Pretože dôveryhodné aplikácie sú často vytvárané profesionálnymi vývojármi a ďalšími, ktorí sa starajú o kontrolu pravopisu.

Skontrolujte meno vývojára

Ak máte pochybnosti o aplikácii, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je vyhľadať meno vývojára. Rýchle vyhľadávanie v prehliadači Google by malo odhaliť, či má vývojár dobrú povesť. Ak nie sú žiadne výsledky alebo sú výsledky hlavne negatívne, aplikácii sa radšej vyhnite. Odporúčame vám tak spraviť najmä v situácii, ak aplikácia požaduje široké oprávnenia, aby mohla fungovať.

Pozrite si počet stiahnutí

Počet stiahnutí aplikácie môže byť ďalším ukazovateľom jej dôveryhodnosti. Ak má aplikácia milióny stiahnutí, je pravdepodobné, že je to dôveryhodná aplikácia. Avšak, ak počet stiahnutí je veľmi nízky, môže to byť jeden z dôvodov na podozrenie. Preto ešte predtým, ako ju stiahnete do smartfónu, tak si vyhľadajte dodatočné informácie o vývojárovi, prípadne si pozrite aj ďalší softvér, ktorý je v obchode od vývojára. Ak má v obchode nejaké aplikácie s vyšším počtom stiahnutí, tak je riziko nižšie.

Skontrolujte oficiálne odkazy

Ak si stále nie ste istí či je aplikácia bezpečná, skúste nájsť pre ňu oficiálne odkazy online. Dôveryhodná aplikácia obyčajne má webovú stránku, prípadne vývojár by mal mať svoju stránku, na ktorej sa dozviete viac informácií. Ak nenájdete žiadne oficiálne odkazy, je bezpečnejšie sa aplikácii vyhnúť.

Ako ochrániť vaše Android zariadenie pred falošnými aplikáciami?

A keď už viete ako rozpoznať falošnú aplikáciu pre Android, ďalším krokom je naučiť sa, ako chrániť vaše zariadenie pred nimi. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je spraviť nasledujúce opatrenia:

Vyhnite sa sťahovaniu zo zdrojov tretích strán: Sťahovanie aplikácií zo zdrojov tretích strán, ako sú webové stránky alebo stránky na zdieľanie súborov, môže byť riskantné,  tieto zdroje často nemajú žiadnu kontrolu zabezpečenia. Ide o jeden z najčastejších spôsobov, ako hackeri šíria vírusy.

Skontrolujte povolenia, ktoré aplikácia vyžaduje: Pred inštaláciou aplikácie vždy skontrolujte povolenia, ktoré vyžaduje. Ak aplikácia požaduje viac povolení, než potrebuje, môže to znamenať, že nie je dôveryhodná a treba sa tomu vyhnúť. Skontrolujte svoje existujúce aplikácie a odstráňte všetky nepodstatné povolenia. Obzvlášť opatrní by ste mali byť v situácii, ak aplikácia žiada prístup k citlivým častiam zariadenia.

Pravidelne aktualizujte svoje zariadenie: Udržiavanie zariadenia v aktuálnom stave pomocou najnovšieho softvéru je najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby ste sa vyhli škodlivému softvéru. Väčšina falošných aplikácií využíva zraniteľné miesta vo softvéri, preto sa uistite, že máte operačný systém a ďalšie aplikácie pravidelne aktualizované.

Používajte antivírusový softvér: Okrem krokov uvedených vyššie by ste si mali do zariadenia so systémom Android nainštalovať aj antivírusový softvér. Ten poskytne ďalšiu vrstvu ochrany pred škodlivými aplikáciami a inými online hrozbami. Uistite sa, že ste si vybrali spoľahlivý antivírusový program.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close