BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako identifikovať vírus v smartfóne? Pomocou týchto funkcií vášho telefónu odhalíte škodlivý softvér vo vašom zariadení!

Malware sa môže jeden od druhého drasticky líšiť, no majú niekoľko spoločných znakov, ktoré si môžete všimnúť.

Smartfóny sú dnes neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Platíme cez ne, komunikujeme s blízkymi a celkovo v nich môžeme mať uložený prakticky celý náš život. Smartfóny sú studnicou citlivých informácií a niet divu, že sa na ne hackeri zameriavajú.

Dnes existuje milión spôsobov ako sa môže dostať malware do vášho zariadenia a tejto téme sme sa venovali aj na našom portáli. Niekedy sú však opatrenia zbytočné a hacker si napriek všetkému nájde cestu do našich zariadení. Čo v takom prípade robiť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Malware nie je termín, ktorý by označoval jeden vírus. Vychádza z anglického malicious software, v preklade škodlivý softvér a zahŕňa všetky druhy programov, ktoré nám robia škodu. Medzi najčastejšie patria červy, trójske kone, phishingové aplikácie, spyware alebo adware. Všetky typy vírusov sú zákerné, ľahko sa dostávajú do vášho zariadenia a ťažko sa dávajú von, no niektoré napáchajú menej škôd ako iné. Všetkým by sa ale mala venovať patričná pozornosť.

Ako ale zistiť či máme v smartfóne vírus? Pravdupovediac, len málokto z nás dokáže postrehnúť samotnú inštaláciu škodlivého softvéru. Znamená to, že väčšinou si vírusy všimneme až v momente, keď boli v smartfóne nainštalované nejakú dobu. Vykazujú sa však charakteristikami, ktoré sú neprehliadnuteľné, pokiaľ viete kam sa pozerať.

Ako zistíme, či máme v zariadení vírus?

Slovo malware síce môže vyvolávať obavy, no dôležité je vedieť, že vo svojej podstate ide o program ako každý iný. Znamená to, že vykonáva sériu úloh a na to aby mohol fungovať si vyžaduje energiu a výkon. Ak si všimnete, že je smartfón výrazne pomalší ako inokedy, môže to byť vírusom. Škodlivý softvér si zvykne „požičiavať“ veľa výkonu procesora a pamäte RAM. Prejavuje sa to dlhšími nahrávacími časmi, trhaním alebo prehrievaním smartfónu. Spolu s tým ide ruku v ruke aj vyššia spotreba batérie.

Je logické, že náročnejšie aplikácie spotrebujú viac batérie a rovnaký princíp platí, ak hovoríme o škodlivom softvéri, ktorý sa maskuje za legitímnu aplikáciu. Hackeri pomerne často vytvárajú jednoduché aplikácie ako napríklad baterka, kompas alebo poznámkový blok, za ktoré ukryjú malware. Tieto aplikácie by nemali spotrebovať veľké množstvo batérie, no keďže na pozadí prebieha veľké množstvo procesov, odrazu sa vám smartfón začne bezdôvodne vybíjať rýchlejšie. 

Skontrolujte si spotrebu batérie a dát

Našťastie si vieme skontrolovať, ktoré aplikácie fungujú na pozadí a aké množstvo energie si na svoj chod vyžadujú. Tieto údaje nájdete v nastaveniach v okne batéria a výkon. 

Aké chyby robíme, ktoré spotrebúvajú batériu rýchlejšie?
Zdroj: Vosveteit.sk

V týchto nastaveniach nájdete zoznam aplikácií a na predných miestach sa nachádzajú tie aplikácie, ktoré si vyžadujú najviac výkonu. Ak sa na vrchu nachádza akákoľvek podozrivá aplikácia, tá môže na pozadí robiť niečo, čo by robiť nemala. No pozrieť by ste sa mali aj na ostatné, či tam nie je taká, ktorú ste si nenahrali do telefónu. Po identifikovaní podozrivej aplikácie odporúčame skontrolovať aj to, koľko dát využíva.

Ďalším spoločným znakom malwaru je vysoká spotreba dát. Škodlivý softvér komunikuje s hackerom a na podvodné servery posiela dáta, ktoré sa mu podarilo s vášho zariadenia získať. Zároveň môže hacker pomocou škodlivého programu sťahovať do vášho zariadenia ďalší malware. Spotrebu dát si viete skontrolovať v nastaveniach v okne spotreba dát.

Ako sa malware prejavuje vo vašom smartfóne
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento zoznam funguje na podobnom princípe ako spotreba batérie. Programy ktoré spotrebujú najviac dát sa objavia na vrchu. Aplikácie infikované malwarom vo väčšine prípadov vykazujú vysokú spotrebu batérie spolu s vysokou spotrebou dát. Keď nájdete rovnakú podozrivú aplikáciu v oboch zoznamoch, môžete si byť istí, že nejde o legitímnu aplikáciu.

Spúšťa sa nejaká aplikácia bez vášho vedomia?!

Rovnako by sme vám dali do pozornosti, že niektoré smartfónu ponúkajú aj pokročilé filtrovania ich zoradenia. Napríklad možnosť zobrazenia posledných použitých aplikácií. Pomocou tohto filtra môžete identifikovať aplikácie, ktoré sa púšťajú bez vášho vedomia, čo môže naznačovať, že ide malware. Ak sa napríklad spúšťa nejaká aplikácia na pozadí telefónu bez toho, aby ste s ňou reálne pracovali alebo aktualizovala nejaké údaje, tak je vysoká pravdepodobnosť, že ide o vírus. Preto stojí následne za zváženie pozrieť sa na túto aplikáciu bližšie.

Naposledy pouzite aplikacie android
Zdroj: Vosveteit.sk

Nepodceňujte hrozby

Ak ste si všimli tieto  príznaky, odporúčame skontrolovať zariadenie cez antivírový program. Šance sú, že naozaj v smartfóne nejaký typ škodlivého softvéru máte.

Prvým krokom by malo byť odinštalovanie aplikácie. Vymazať si ju môžete zo smartfónu buď podržaním prsta na aplikácii a presunutí do koša alebo cez nastavenia. V nastaveniach si nájdite okno aplikácie, alebo nainštalované aplikácie a otvorí sa vám zoznam, v ktorom si môžete vybrať ktoré aplikácie chcete dostať zo smartfónu von.

Ako sa malware prejavuje vo vašom smartfóne
Zdroj: Vsveteit.sk

Zároveň ale upozorňujeme na to, že odinštalovanie aplikácie niekedy nestačí, hlavne v prípade sofistikovanejšieho malwaru. Hacker sa môže proti odinštalovaniu infikovanej aplikácie poistiť tým, že škodlivý kód infikuje aj iné aplikácie alebo časti softvéru. Odporúčame skontrolovať zariadenie pomocou kvalitného antivírového softvéru a ak by problémy pretrvávali, potom vrátiť smartfón do továrenských nastavení.

Ďalšie spôsoby, ako sa môže malware v zariadení prejaviť

Ďalším znakom môžu byť správy o platbách, ktoré ste nevykonali. Ak hackeri získali prístup k vašim SMS správam, môžu posielať správy na spoplatnené čísla. V horšom prípade môže útočník získať prístup aj k vašej bankovej aplikácií a posielať peniaze cez ňu. Akákoľvek platba ktorú si nepamätáte je obrovskou červenou vlajkou a mali by ste situáciu bezodkladne riešiť.

Zvláštne notifikácie a reklamy

Adware sa považuje za „miernejší“ no stále nebezpečný vírus. Hacker sa v tomto prípade snaží obohatiť tým, že vám ukazuje reklamy. Častokrát ide o nebezpečné vyskakovacie okná, cez ktoré sa vám môže, ale aj nemusí do zariadenia dostať ďalší malware. Charakteristickým znakom adwaru sú práve reklamy na miestach, kde ste ich predtým bežne nevídavali.

Takéto reklamy môžu imitovať známe bulvárne portály a ukážu vám dramatický titulok len preto, aby ste na ne klikli. Iné reklamy ukazujú obsah pre dospelých. Namiesto reklám vám ale môžu chodiť aj upozornenia s podobnou tematikou. Tieto upozornenia sú častokrát v iných jazykoch.

Malware musí komunikovať s kontrolnými servermi, ktorým posiela získané dáta. Ak si všimnete vyššiu spotrebu dát ako obyčajne, aj toto môže prezradiť malware vo vašom zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close