BezpečnosťSpravodajstvo

Čo sa deje, keď sa dostane spyware do vášho smartfónu? Ide o nebezpečný a zákerný malware!

Používanie spywaru rastie po celom svete. Na čo si dať pozor a ako sa pred týmto škodlivým softvérom chrániť?

Na internete sa môžeme stretnúť s obrovským množstvom škodlivého softvéru. Niektoré typy malvéru dokážu zničiť vaše zariadenie, iné vám vymažú dáta, alebo sa dokážu nabúrať do vášho bankového účtu a vybieliť vám účet. Špecifickou kategóriou je špionážny malvér, ktorého cieľom je získať od vás čo najviac osobných informácií a tie poslať hackerovi.

Špionážny softvér, skrátene aj spyware, sa považuje za mimoriadne nebezpečný, no funguje naozaj fascinujúcim spôsobom. Najprv sa zamaskuje za užitočnú aplikáciu, potom sa schová do vášho systému a častokrát sa poriadne zapotíte, ak sa ho chcete zbaviť. Nebezpečné je hlavne to, že osobné informácie dokáže ľahko preposlať ďalej. Lenže čo sa presne deje, ak sa do vášho smartfónu spyware dostane? Bližšie to vysvetľujú  vedci z University of California San Diego.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Typickým pre spyware je to, že sa maskuje za užitočný softvér ako napríklad monitorovacie aplikácie pre deti alebo zamestnancov. V tomto prípade treba spomenúť aj to, že spyware nie je len „hračkou“ hackerov, ktorí sa snažia predať vaše osobné informácie. Znepokojivé je to, že ho používajú aj ľudia, ktorí sa pokúšajú špehovať napríklad svoju polovičku.

Nevýhodou (pozn. redakcie: Pre útočníka zas výhodou) je to, že nemusíte byť technický guru na to, aby ste tento druh škodlivého softvéru mohli používať. Nebezpečné aplikácie prichádzajú s detailným manuálom a potrebujú len to, aby útočník na chvíľu získal prístup k vášmu zariadeniu. Po inštalácii začína spyware zbierať vaše dáta, teda textové správy, maily, fotografie či nahrávať hovory. V horšom prípade útočník získava plný prístup ku kamere a mikrofónu, čím vás môže sledovať na diaľku a vidieť čo robíte.

Použitie spywaru rastie po celom svete

Spyware sa v posledných rokoch stal výrazným problémom. Viaceré bezpečnostné portály poukazujú na to, že v rozmedzí rokov 2020 a 2021 používanie spywaru vzrástlo od 60 až po 93% v závislosti od krajiny.

„Spyware sa stal výrazným problémom a chceme, aby si túto hrozbu uvedomil čo najväčší počet ľudí,“ tvrdí Enze Liu, jedna z autoriek štúdie venujúcej sa problematike spywaru.

Špehovacie aplikácie sú mimoriadne lacné. V prípade potreby si ich útočník vie zadovážiť už za 30 amerických dolárov. Ide zároveň o aplikácie, ktoré vás sledujú na pozadí, teda ak spyware odhalíte, v drvivej väčšine prípadov už je príliš neskoro.

Ako sa teda proti takýmto útokom brániť? Autori štúdie odporúčajú, aby sme prísnejšie kontrolovali, ktoré aplikácie majú povolenie ukrývať súbory, teda odstrániť ich z obrazovky. Zároveň odporúčajú monitorovať aplikácie, ktoré sa automaticky spúšťajú. Pri mnohých pokusoch sa dokázalo, že spyware môže byť problém odinštalovať. Ak ho aj vypnete, netrvá dlho a on sa spustí opäť. Inými slovami, v tomto prípade vám pomôže len továrenský reštart zariadenia, hoci ani to nemusí byť záruka, že ho z telefónu dostanete.

Android má zároveň niekoľko opatrení, ktoré pomáhajú so spywarom bojovať. Jedným z nich je neprehliadnuteľná ikonka, ktorá sa objaví keď váš smartfón používa mikrofón, alebo fotoaparát. Nie je to však stopercentná ochrana. Autori štúdie navrhujú pravidelnú notifikáciu o aplikáciách, ktoré majú príliš veľa povolení. Rovnako treba doplniť, že táto ikona je prítomná len v novších verziách operačného systému.

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa chcete chrániť pred vírusmi, odporúčame sťahovať aplikácie len z oficiálnych obchodov, hoci aj tam sa môžu objaviť nebezpečné produkty. Skontrolujte si preto povolenia a hlavne recenzie. Neklikajte ani na podozrivé linky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close