Toto sú najčastejšie spôsoby, akými sa malware dostane do vášho zariadenia

Malware je niečo, čo nechce vo svojom zariadení nikto. Spôsoby, akými sa ale dostane do zariadenia sa stále opakujú. Pozrite sa, aké to sú.

Android Malware
Zdroj: flickr.com (Blogtrepreneur) (CC BY 2.0)

Napadnutý škodlivým súborom nechce byť nikto. Aj napriek tomu, že sa o tejto téme hovorí pomerne často, tak používatelia stále opakujú tie isté chyby, ktorými útočníkom doslova otvárajú dvere do svojho súkromia. Pritom prevencia pred týmito chybami nie je vôbec zložitá. Poďme sa ale pozrieť na najčastejšie spôsoby, ktorými sa malware dostane do počítača či smartfónu. Na informáciu upozornil web androidphoria.com.

Sťahovanie súborov

Je jasné, že internet nám ponúka priam nekonečný zdroj informácií, súborov či hier. Ich sťahovanie do zariadenia je ale možné vykonať rôznymi spôsobmi. Existuje totiž mnoho stránok, ktoré ponúkajú rôzny obsah na stiahnutie zadarmo. Nič ale nie je zadarmo a aj tieto stránky potrebujú na niečom zarobiť. Aj preto si pri stiahnutí súboru z takejto stránky viete pribaliť bonus v podobe malwaru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No a takýchto škodlivých súborov je mnoho, niektoré z nich si všimnete ihneď, pretože zobrazujú reklamu (adware), no iné, ako napríklad spyware si nemusíte všimnúť vôbec, pretože pracujú tajne na pozadí. No škody, ktoré vedia napáchať, sú omnoho vyššie. Preto si dávajte pozor na to, odkiaľ sťahujete súbory.

Phishing

Tento typ podvodu sa vykonáva najmä pomocou e-mailu, no vieme ho zbadať aj napríklad v SMS správe. V skratke ide o to, že podvodník sa rôznymi spôsobmi snaží nalákať svoju obeť ku kliknutiu na podvodný odkaz či na stiahnutie škodlivého súboru. Často sa vydáva za veľkú organizáciu za cieľom presvedčenia. Okrem odcudzenia citlivých údajov si viete stiahnutím takéhoto súboru nainštalovať aj malware, ktorý citlivé údaje zbiera sám. Tomu, ako takýto pokus o phishing rozpoznať sme sa venovali v tomto článku.

phishing
Zdroj: pixabay.com

Zraniteľné protokoly vzdialenej pracovnej plochy

Metódy, ktoré sme spomenuli vyššie potrebujú istý zásah používateľa. V tomto prípade sa ale vie obeť ocitnúť úplne nevinne a bez žiadneho zásahu. Hackeri totiž vedia využiť slabé miesta v protokole, ktoré umožňujú vzdialenú kontrolu počítača. Spôsobené to môže byť zastaralým systémom, prípadne príliš jednoduchým heslom.

Priamy prístup cez USB

Táto metóda je ako z filmu, no útočník so šikovným programom, ktorý je uložený na USB kľúči vie vykonať inštaláciu malwaru aj osobne. Tieto programy sú úplne automatické a útočníkovi stačí kľúč iba na pár minút pripojiť k počítaču či smartfónu. Nainštalovaný malware následne vykonáva svoju činnosť podobne, ako v prípadoch vyššie.

yvonne y40d usb ulozisko
Zdroj: TomTop

Online reklamy

Reklamy, ktoré sa vám môžu zobraziť na internete nemusia byť vždy v poriadku. Na renomovaných weboch to zväčša problém nie je, no na tých menších, ktoré zväčša ponúkajú súbory, ktoré sme spomínali vyššie sa často zobrazujú podvodné reklamy. Tie majú rôznu podobu a snažia sa všemožne získať vašu pozornosť. Odkazy, ktoré sú v nich dostupné ale zväčša vedú na podvodné stránky.

pop up okna_otravna reklama
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako sa vyhnúť malwaru?

V prvom rade sa treba čo najlepšie zabezpečiť. Využívajte preto kvalitné a silné heslá, prípadne využite služby správcu hesiel. Ak sa to dá, tak si na účet nastavte dvojfázové overovanie. V prípade, že vám v e-mailovej schránke pristane podozrivý e-mail, tak ho podrobne skontrolujte. Takéto správy zväčša obsahujú gramatické chyby alebo slovné prešmyčky. No a na záver sa vyvarujte sťahovaniu súborov z neoverených zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre