BezpečnosťSpravodajstvo

Ako zistiť, či je SMS správa alebo e-mail podvodný?

Podvodníci sa rôznymi spôsobmi snažia oklamať svoju obeť. Naučte sa, ako taký podvod pomocou SMS správy alebo e-mailu rozpoznať.

Triky podvodníkov sú čoraz viac prešpekulované. No pri pokusoch o podvod si ale môžeme všimnúť isté nedostatky, ktoré podvodníka odhalia. Ide najmä o rôzne praktiky phishingu, kedy sa útočník snaží zamaskovať za oficiálny e-mail alebo SMS správu. Takéto správy majú ale isté znaky toho, že ide o podvod a my sa dnes na tieto znaky pozrieme.

Podvod cez SMS správu

Phishing vykonávaný cez podvodné SMS správy sa nazýva Smishing. Ide o správu, ktorá sa zväčša vydáva za nejakú firmu a v jej tele je priložený odkaz na podvodný web. Hlavným znakom rozpoznateľným ihneď môže byť lámavá slovenčina. Takéto útoky totiž prebiehajú v rôznych častiach sveta a podvodníci na preklad používajú prekladač. Slovenčina ale nie je až tak rozšírený jazyk ako napríklad angličtina alebo španielčina a prekladač s ňou zvykne mať problém.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhým znakom vie byť samotný odosielateľ. Väčšina firiem má totiž svoje číslo zaregistrované u poskytovateľov mobilných služieb. Pri prijatí správy od takejto firmy sa vám nezobrazí číslo, ale priamo názov danej firmy. Podvody sa spájajú najmä s bankami. Príkladom sú SMS správy z posledných dní, ktoré zaplavili Slovensko. V žiadnom prípade na takýto link neklikajte a ani nevypĺňajte žiadne údaje.

Podvod pomocou e-mailu

E-mail nemusí byť až tak efektívny, ako SMS správa, no stále vie napáchať veľké škody. Čo sa týka e-mailov, tak aj tu útočníci najčastejšie používajú phishing a snažia sa zamaskovať za vášho známeho, prípadne za banku alebo inú oficiálnu inštitúciu. Príkladom je hackerská skupina Mustang Panda, ktoré svoje podvodné e-maily maskuje za oficiálne správy Európskej únie. Po kliknutí na odkaz sa vám do počítača stiahne správa, ktorá obsahuje malvér.

Zdroj: Cisco

Podobných útokov je mnoho a preto si pred kliknutím na link v správe alebo stiahnutím súboru treba všimnúť isté znaky danej správy. Vždy si skontrolujte text e-mailu. Podobne ako pri SMS, aj e-maily majú zväčša lámavú slovenčinu. Následne taktiež skontrolujte odosielateľa a jeho e-mailovú adresu. Tá sa zväčša snaží podobať na tú oficiálnu, no sú v nej malé prešmyčky.

Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj v prípade e-mailov platí fakt, že útočníci majú najväčší záujem o bankový podvod. Preto ak vám príde e-mail o tom, aby ste sa cez daný link prihlásili do internet bankingu, prípadne obratom zaslali svoje údaje, tak daný e-mail ihneď vymažte. Žiadna banka nepotrebuje takéto overenie údajov. A na stránky internet bankingu sa radšej prihláste zadaním ich oficiálnej adresy.

Taktiež kontrolujte URL adresy, či sú zhodné s koreňovou adresou banky, či finančnej spoločnosti, na ktorú SMS správa odkazuje. Hackeri často využívajú drobné preklepy, aby oklamali nepozorných používateľov. Pár ušetrených sekúnd vám nestojí sa tie problémy.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close