Ako zistiť, či je SMS správa alebo e-mail podvodný?

Podvodníci sa rôznymi spôsobmi snažia oklamať svoju obeť. Naučte sa, ako taký podvod pomocou SMS správy alebo e-mailu rozpoznať.

podvodna sprava
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Triky podvodníkov sú čoraz viac prešpekulované. No pri pokusoch o podvod si ale môžeme všimnúť isté nedostatky, ktoré podvodníka odhalia. Ide najmä o rôzne praktiky phishingu, kedy sa útočník snaží zamaskovať za oficiálny e-mail alebo SMS správu. Takéto správy majú ale isté znaky toho, že ide o podvod a my sa dnes na tieto znaky pozrieme.

Podvod cez SMS správu

Phishing vykonávaný cez podvodné SMS správy sa nazýva Smishing. Ide o správu, ktorá sa zväčša vydáva za nejakú firmu a v jej tele je priložený odkaz na podvodný web. Hlavným znakom rozpoznateľným ihneď môže byť lámavá slovenčina. Takéto útoky totiž prebiehajú v rôznych častiach sveta a podvodníci na preklad používajú prekladač. Slovenčina ale nie je až tak rozšírený jazyk ako napríklad angličtina alebo španielčina a prekladač s ňou zvykne mať problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhým znakom vie byť samotný odosielateľ. Väčšina firiem má totiž svoje číslo zaregistrované u poskytovateľov mobilných služieb. Pri prijatí správy od takejto firmy sa vám nezobrazí číslo, ale priamo názov danej firmy. Podvody sa spájajú najmä s bankami. Príkladom sú SMS správy z posledných dní, ktoré zaplavili Slovensko. V žiadnom prípade na takýto link neklikajte a ani nevypĺňajte žiadne údaje.

Podvod pomocou e-mailu

E-mail nemusí byť až tak efektívny, ako SMS správa, no stále vie napáchať veľké škody. Čo sa týka e-mailov, tak aj tu útočníci najčastejšie používajú phishing a snažia sa zamaskovať za vášho známeho, prípadne za banku alebo inú oficiálnu inštitúciu. Príkladom je hackerská skupina Mustang Panda, ktoré svoje podvodné e-maily maskuje za oficiálne správy Európskej únie. Po kliknutí na odkaz sa vám do počítača stiahne správa, ktorá obsahuje malvér.

Zdroj: Cisco

Podobných útokov je mnoho a preto si pred kliknutím na link v správe alebo stiahnutím súboru treba všimnúť isté znaky danej správy. Vždy si skontrolujte text e-mailu. Podobne ako pri SMS, aj e-maily majú zväčša lámavú slovenčinu. Následne taktiež skontrolujte odosielateľa a jeho e-mailovú adresu. Tá sa zväčša snaží podobať na tú oficiálnu, no sú v nej malé prešmyčky.

Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj v prípade e-mailov platí fakt, že útočníci majú najväčší záujem o bankový podvod. Preto ak vám príde e-mail o tom, aby ste sa cez daný link prihlásili do internet bankingu, prípadne obratom zaslali svoje údaje, tak daný e-mail ihneď vymažte. Žiadna banka nepotrebuje takéto overenie údajov. A na stránky internet bankingu sa radšej prihláste zadaním ich oficiálnej adresy.

Taktiež kontrolujte URL adresy, či sú zhodné s koreňovou adresou banky, či finančnej spoločnosti, na ktorú SMS správa odkazuje. Hackeri často využívajú drobné preklepy, aby oklamali nepozorných používateľov. Pár ušetrených sekúnd vám nestojí sa tie problémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre