APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Pozor, túto SMS odignorujte, inak môžete prísť o peniaze! Slovensko zaplavuje nová podvodná kampaň!

SMS schránky Slovákov zaplavuje nová vlna podvodných správ.

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacej obete. Častokrát posielajú podvodné e-mailové správy, ktoré nabádajú na to, aby ste rýchlo konali, inak vás to môže stáť peniaze. Čoraz častejšie sú ale aj SMS správy, s ktorými používatelia interagujú oveľa viac v porovnaní s e-mailmi. Tento typ podvodu sa odborne volá Smishing.

Polícia SR ešte začiatkom tohto mesiaca upozorňovala na tento typ podvodu, ktorý je stále frekventovanejším. Neubehli riadne ani dva týždne, a opäť tu máme podvod z podobného súdka, upozorňuje polícia prostredníctvom sociálnej siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

SMS schránky Slovákov zaplavujú podvodné správy

Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá je medzi používateľmi internetu dobre známou, dáva do pozornosti kampaň podvodníkov, ktorí sa vydávajú za mená známych bánk. Kybernetickí kriminálnici sa v tomto prípade skrývajú za Tatra banku, Prima banku, Slovenskú sporiteľnú a ďalšie finančné inštitúcie.

„Masovo nás upozorňujete, že vám chodia podvodné správy. Podvodníci zneužívajú značky slovenských bánk ako napr. Tatra Banka, Slovenská sporiteľňa či Prima banka. Od podvodníka dostanete SMS správu, v ktorom je odkaz, ktorý sa podobá na stránku banky. Následne máte vyplniť prihlasovací formulár do internet bankingu. V skutočnosti takýmto spôsobom odovzdáte svoje údaje podvodníkovi.“ píše polícia v statuse nižšie.


Polícia ďalej radí, aby sme nikdy nevypisovali svoje údaje do stránok, na ktoré vedú odkazy z neznámych zdrojov. V ideálnym prípadom odporúča manuálne vyťukať WWW adresu banky a následne sa prihlásiť do internet bankingu. Prípadne odporúča využívať internet banking prostredníctvom oficiálnej aplikácie banky.

„Do internet bankingu sa prihlasujte len vtedy, keď do svojho internetového prehliadača zadáte oficiálnu www adresu svojej banky – alebo používajte jej mobilnú aplikáciu.“

Dovoľte nám, dať vám v závere do pozornosti niekoľko typov, ako zistiť, či ide o podvodnú správu. Majte na pamäti, že banka od vás nikdy nebude žiadať vaše platobné údaje. Rovnako sledujte, či stránka na ktorú vedie odkaz, je šifrovanou https protokolom. Ďalej sa pozerajte aj na URL stránku, či sedí s oficiálnou stránkou banky. Častokrát podvodníci urobia malý preklep v názve, ktorý si mnohí z nás nevšimnú. Taktiež sa pozerajte aj na odosielateľa SMS správy, konkrétne na číslo, z ktorej vám prišla SMS. Dôvodom je, že meno odosielateľa je možné softvérovo upraviť zo strany hackerov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close