Vedci vyvinuli čip, ktorý si pripevníte na telo a následne vám bude merať rôzne hladiny látok v organizme

Výskumníci z Kalifornskej univerzity vymysleli zariadenie, ktoré sníma hladinu rôznych látok v tele. V budúcnosti majú pribudnúť ďalšie.

nositeľné senzory 2
Zdroj: Kalifornská univerzita v San Diegu

Výskumníci z centra nositeľných senzorov na Kalifornskej univerzite v San Diegu vyvinuli multifunkčné zariadenie, ktoré dokáže zaznamenať hladinu alkoholu, glukózy a laktátu. To všetko v reálnom čase. Na informáciu upozornil web hackster.io.

Zariadenie v tvare mince

Toto multifunkčné zariadenie je vhodné na opakované použitie. Jeho veľkosť je pritom porovnateľná s mincou. Všetky tri senzory zaznamenávajú údaje v reálnom čase. Tieto údaje si následne viete pozrieť v mobilnej aplikácii, ktorá je so zariadením spárovaná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Profesor nanoinžinierstva Joseph Wang o tomto zariadení hovorí ako o kompletnom prenosnom laboratóriu na koži.

Zariadenie je schopné nepretržite merať viacero biomarkerov súčasne, čo používateľom umožňuje sledovať ich zdravie a pohodu pri vykonávaní každodenných činností.

Výsledný produkt má podobu mikroihlovej náplasti s integrovanou elektronikou. Špičky ihiel sú ošetrené rôznymi enzýmami. Tie reagujú rôzne s glukózou, alkoholomlaktátom. Enzýmy taktiež reagujú s intersticiálnou tekutinou (tkanivový mok), čo má za následok vytvorenie dostatočného elektrického prúdu na komunikáciu so smartfónom. V smartfóne následne prebieha analýza získaných údajov.

Spoluautor štúdie Farshad Tehrani poukazuje na to, ako vie takéto nositeľné zariadenie upozorniť na skoky hodnôt glukózy, alkoholu a laktátu v tele pri rôznych každodenných činnostiach. Výsledky takýchto analýz nám následne vedia pomôcť k zlepšeniu kvality života.

Vytvorené na opakované použitie

V dnešnej dobe sa taktiež dbá aj na životné prostredie, preto je aj toto nositeľné zariadenie vyrobené na opakované použitie. Výmena nastane iba v spodnej časti, kde sa iba vymení mikroihlová náplasť.

Pri testovaní s piatimi subjektmi sa nositeľné zariadenie z Kalifornskej univerzity vo výsledkoch zhodovalo s komerčnými zariadeniami. Tie komerčné ale boli zamerané na snímanie iba jedného markeru, kdežto senzor z univerzity sníma simultánne až tri biomarkery.

nositeľné senzory
Zdroj: Kalifornská univerzita v San Diegu

Celá táto práca bola publikovaná za podmienok uzavretého prístupu v časopise Nature Biomedical Engineering. Autori potvrdili, že v ďalších fázach sa zamerajú na zvýšené testovanie. Ide najmä o zistenie toho, ako dlho vie senzor vydržať bez výmeny. Nevylučujú sa taktiež zmeny v rozmeroch zariadenia, či pridávanie ďalších senzorov.

A aký máte názor na takéto zariadenie vy? Privítali by ste také niečo vo svojom živote, alebo skôr preferujete návštevu lekára? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre