AutáBezpečnosťSpravodajstvo

Teslu je vďaka tomuto nedostatku bezdrôtovej technológie možné ukradnúť už za pár sekúnd

Vybrané modely elektromobilov Tesla sú o čosi zraniteľnejšie, ako ich "súrodenci". Môže za to nedostatočne silná bezdrôtová technológia?

Kradnutie automobilov pomocou rušičiek a iných podobných nástrojov je tu s nami už desaťročia. I keď už dlhú dobu žijeme v modernej, pretechnologizovanej dobe, ukradnutie automobilu zaberie skutočným, dobre pripraveným profesionálom iba sekundy. Nejde však iba o neduh bežných, či lacnejších automobilov, ale aj o skutočne luxusné kúsky alebo elektromobily. Práve tie sú často považované skôr sa kus elektroniky ako za bežný automobil. Dalo by sa tak očakávať, že ich prípadné kybernetické zabezpečenie bude na úplne inej úrovni. Bohužiaľ, opak je pravdou a s bezpečnosťou to zrejme pokrivkáva aj práve v prípade elektromobilov.

Nedostatočné zabezpečenie dvojice Tesiel

Skvelým príkladom je najnovšia demonštrácia kybernetického odborníka Qasima Khana z britskej bezpečnostnej spoločnosti NCC Group. Ten len pred pár dňami ozrejmil závažnú zraniteľnosť elektromobilov Model 3 a Model Y od americkej automobilky Tesla. Vďaka pomerne lacnému hacku je tieto konkrétne elektromobily možné ukradnúť naozaj behom niekoľkých sekúnd. Jediné, čo prípadným útočníkom stačí pre ukradnutie, je získanie bezdrôtového signálu z kľúčov alebo smartfónu a jeho následné presmerovanie, informuje agentúra Bloomberg.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchly a lacný spôsob kradnutia áut

Na presmerovanie signálu stačí iba dvojica malých zariadení, ktoré možno podľa odborníka kúpiť bezproblémovo aj na internete. Investícia je celkovo na úrovni zhruba 100 amerických dolárov. Princíp odcudzenia je pritom podobný, ako v prípade kradnutia bežných automobilov. Útočníkovi stačí získať signál z kľúčov, poprípade z mobilného zariadenia a ten následne prenášať na zariadenie, ktoré je pri vozidle.

„Keď je zariadenie na mieste v blízkosti kľúčov alebo telefónu, útočník môže posielať signály odkiaľkoľvek na svete,“ upozorňuje kybernetický odborník Qasima Khan.

Nedostatočne zabezpečená Bluetooth technológia

Nedostatkom celého bezkľúčového otvárania a štartovania môže v prípade Modelu 3 a Modelu Y technológia s názvom Bluetooth Low Energy (BLE). Tá sa totižto nepýši zrovna najlepším zabezpečením, o čom svedčí už niekoľko násobné zneužitie hackermi v minulosti. O nedostatkoch tejto technológie bola údajne spoločnosť Tesla konfrontovaná, no nerobila si z nej ťažkú hlavu. Vyšší stupeň zabezpečenia by si takmer určite vyžadoval úplne iný typ hardvéru. Táto alternatíva tak zrejme neprichádza vôbec do úvahy.

Škodoradosť? Bohužiaľ, zraniteľnosť sa týka zrejme všetkých automobilov

I keď možno riadky vyššie vyvolali v zástancoch „tradičných“ automobilov štipku škodoradosti, sklameme vás. Demonštrácia takéhoto spôsobu odcudzenia síce prebehla práve na konkrétnych vozidlách od americkej Tesly, no to neznamená, že zraniteľné nie sú vlastne všetky automobily. Takmer identickým spôsobom sa totižto dajú odcudziť takmer všetky automobily na trhu a nejde o nič výnimočné. Demonštrácia mala skôr poukázať na fakt, že aj moderné technológie majú svoje muchy. Tie sme zatiaľ neboli schopní vyriešiť, keďže väčšina z nás dáva prednosť pohodliu, ako vlastnej bezpečnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close