Chápadlá z temnoty: Vedci po prvýkrát zachytili na video útok „obrej chobotnice“

Hoci nie sú obrie chobotnice ničím novým, zachytiť ich v ich prirodzenom prostredí je mimoriadna vzácnosť.

Vedci zachytili prvé video útoku obrej chobotnice
Zdroj: YouTube (NOAA)

Výskumu dotovanému americkým Národným úradom pre oceán a atmosféru (pozn. redakcie: NOAA), sa podaril objav, na ktorý čaká hádam každý vedec. Počas expedície do hĺbky viac ako 700 metrov objavili „obriu chobotnicu“ druhu Architeuthis, ktorá môže dosahovať až 3-metre.

Výsledkom výskumu je nielen jedinečný pohľad na ekosystém, ktorý sa len tak nevidí, no vedci prinášajú aj video, prvé svojho druhu, na ktorom môžete vidieť útok tohto tvora. Zábery sa podarilo zachytiť pomocou špeciálnej kamery MEDUSA, informuje portál úradu NOAA. Ide o kamerový systém, ktorý umožňuje vedcom nahliadnuť do hlbín oceánu bez toho, aby vyrušili živočíchy citlivé na svetlo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

MEDUSA využíva špeciálne červené svetlo, ktoré množstvo tvorov žijúcich v hlbinách oceánu nedokáže vidieť. Zároveň kamerový systém obsahuje aj návnadu založenú na bioluminiscenčnom svetle, ktorá má prilákať pozornosť väčších predátorov. Určitý druh medúz vyžaruje toto svetlo počas útoku. Predátory si ho všímajú a môžu loviť tvora, ktorý medúzu napadol.

Vedci zachytili fascinujúce video v hĺbke 759 metrov a z neho dokážu vyčítať veľa informácií o správaní „obrej chobotnice“. Tento prívlastok chobotnice nezískavajú kvôli svojej veľkosti, ale ide o jednu z klasifikácií tohto živočíšneho druhu. O tom, či je chobotnica obria alebo nie rozhoduje jej genetika, nie rozmery.

„Keď sa pozriete na zábery, cítite sa veľmi živý. Na týchto zvieratách je niečo inštinktívne, čo chytí predstavivosť každého z nás. Možno je to tým, že ide o živočíchy, ktoré sú pre nás do veľkej miery záhadou a na kameru sme ich dokázali zachytiť len párkrát,“ vysvetľuje Nathan Robinson, ktorý sa podieľal na expedícii.

Vzácne zábery

Na videu môžete vidieť, že chobotnica sleduje elektronickú medúzu. Táto informácia vedcom pomôže pri ďalších štúdiách tohto živočícha. Po prvýkrát zachytil kamerový systém MEDUSA obriu chobotnicu v roku 2012 neďaleko pobrežia Japonska. Nové zábery sú len druhým prípadom, kedy sa tohto tvora podarilo zachytiť na kameru.

Vedci z videa vyčítali, že obrie chobotnice sú aktívne tvory, teda nenadnášajú sa vo vode pasívne čakajúc na potravu plávajúcu okolo. Predpokladá sa, že tieto živočíchy majú obrovské oči, pravdepodobne najväčšie oči na planéte a ako zábery ukázali, obrie chobotnice dokážu vizuálne sledovať svoju korisť.

„Na videu môžete jasne vidieť ako tvor vizuálne sleduje svoju korisť, čo je samo o sebe mimoriadne fascinujúce,“ vysvetľuje Edie Widder, vývojár systému MEDUSA.

Viac ako 80% oceánu ostáva nepreskúmaných a aj tieto jedinečné zábery sú dôkazom toho, prečo by mali vedci pokračovať vo výskume hlbokých regiónov oceánov. Obrie chobotnice nie sú ničím novým, pravidelne ich voda vymýva na súš, kúsok od pobrežia severného Španielska. Vidieť obriu chobotnicu vo svojom prirodzenom prostredí je však oveľa vzácnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre