BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Zabúdate často heslá? Potom určite využite nástroj, ktorý je dostupný priamo v Google Chrome

Ak často zabúdate svoje heslá, tak určite využite Správcu hesiel. Netreba si preto sťahovať žiadnu ďalšiu aplikáciu.

Zabezpečenie účtov v online svete vyžaduje čoraz častejšie zložitejšie a pokročilejšie heslá. Heslo typu admin alebo 12345 jednoducho nestačí a pri jeho vytváraní potrebujete kombináciu rôznych znakov. Tie sa ale veľmi ťažko pamätajú, hlavne ak ich je viac.

Aj keď si vytvoríte a zapamätáte zložité heslo, tak riskujete, ak ho používate na viacerých stránkach. Jeden únik dát vie totiž útočníkom poskytnúť jednoduchý prístup ku všetkým vašim účtom. Preto je potrebné vytvorenie viacerých hesiel, ktoré sa ale ťažko pamätajú. A v tejto chvíli prichádzajú na scénu správcovia hesiel. Tieto aplikácie sa postarajú o všetky vaše heslá a vy si ich tak nemusíte pamätať. Na výber je mnoho takýchto aplikácií, no v podstate si nemusíte sťahovať žiadnu z nich, pretože ju už vo svojom počítači či smartfóne dávno máte.

Správca hesiel v prehliadači Chrome

Prehliadač Chrome totiž okrem mnohých funkcionalít obsahuje aj správcu hesiel. Ten si za vás zapamätá všetky heslá a taktiež ich synchronizuje medzi vašimi zariadeniami. Za nás mimoriadne šikovné. Pre používanie ale musíte byť v prehliadači Chrome prihlásený pomocou vášho Google účtu (ideálne s tým účtom, s ktorým ste prihlásený aj na smartfóne).

google heslá uloženie
Zdroj: vosveteit.sk

Ak ste už boli prihlásený tak ste si určite všimli pop-up okno, ktoré sa zobrazí vtedy, ak sa prihlásite do nejakého účtu. Ak v danom okne kliknete na Uložiť, tak sa vám vaše heslo k danému účtu uloží vo vašom Google účte. Všetky uložené heslá si viete spravovať na stránke passwords.google.com.

Využitie generátora hesiel

Niektoré weby majú v svojom kóde zabudovanú aj podporu pre generátor hesiel. Generátor hesiel za vás navrhne kvalitné heslo, ktoré tak prakticky ani nemusíte vedieť. Pri následnom prihlasovaní ho za vás vyplní prehliadač, podobne, ako s heslami, ktoré ste si uložili vyššie. Táto možnosť sa vám ale nemusí zobraziť stále.

chrome generátor hesiel
Zdroj: vosveteit.sk

Správca hesiel na smartfóne

Ak využívate prehliadač Chrome aj na vašom smartfóne, tak máte automaticky synchronizované všetky uložené heslá (v prípade, že ste prihlásený pod rovnakým účtom). K ich kontrole a spravovaniu viete pristúpiť pomocou rovnakého linku, ktorý sme spomenuli aj vyššie v prípade počítača (passwords.google.com). Odtiaľ si viete heslá meniť, prípadne vymazať ak dané účty už nevyužívate. Samozrejme, spravovať si vaše prihlasovacie údaje môžete aj priamo cez nastavenia prehliada a Chrome.

Kontrola hesiel

Google taktiež sleduje dianie na internete a upozorní vás v prípade, ak zo serveru, ktorý navštevujete, unikli dáta. V takom prípade je v ohrození vaše heslo. Ak ste aj dané heslo využívali na viacerých stránkach, tak vás Google upozorní na všetky tie, kde by bola potrebná zmena hesla. Kontrolu hesiel nájdete v Správcovi hesiel hneď na začiatku.

kontrola hesiel pomocou prehliadaca Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám Správca hesiel, ktorý je dostupný v prehliadači Chrome pomôže k zvýšeniu zabezpečenia v online svete.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close