Bez týchto súčastí smartfónov by sme sa pokojne zaobišli: Ktoré špecifikácie sa v smartfóne nachádzajú len do počtu?

Tieto súčasti možno máte v smartfóne aj vy, no využívate ich veľmi zriedkavo alebo aj vôbec. Pravdepodobne ste si za ne ale priplatili.

smartfon parametre
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc), úprava Vosveteit

Výrobcovia smartfónov sa vo väčšine prípadov snažia priniesť zariadenia s bezkonkurenčnými špecifikáciami, aké sme v danej cenovej úrovni ešte nevideli. Či už sa rozprávame o čo najlepšej kamere, rýchlom nabíjaní alebo extrémnom výkone, ktorý nám zabezpečí rýchly chod zariadenia aj pri náročnejších úkonoch. Niekedy sa však stane, že to výrobcovia smartfónov preženú a spravia krok vedľa so špecifikáciami, aké vôbec vo všeobecnosti nepotrebujeme. Čo teda pri výbere nového smartfónu môžeme pokojne vynechať a kúpiť si tak zariadenie s nižšou cenou, ktorá nezahŕňa aj pre nás zbytočnú funkciu? Odpoveď nám prináša portál gizchina.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Tak schválne, koľko z nich máte vo svojom smartfóne aj vy?

Reverzné nabíjanie využije len málokto

Vo viacerých drahších smartfónoch dnes nájdeme reverzné nabíjanie, ktoré má úlohu premeniť náš smartfón na prenosnú nabíjačku. Áno, ide o skvelého pomocníka, keď potrebujeme bezdrôtovo nabiť svoje slúchadlá či hodinky. Ako často ho však využijeme? Takmer nikdy. Väčšina používateľov totiž častokrát ani nevie, že vo svojom smartfóne bezdrôtové nabíjanie má a z toho dôvodu ho nikdy ani nevyužije. Ďalším dôvodom býva, že kapacita batérie smartfónu je natoľko okresaná, že namiesto nabitia slúchadiel tak radšej budeme dlhšie používať náš smartfón. Úprimne, vo svojom smartfóne sme takéto nabíjanie vyskúšali raz. Aj to bolo len na skúšku, či skutočne funguje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zakrivený displej na smartfóne plní len jednu úlohu – vyzerať dobre

Na druhom mieste nášho rebríčku je samozrejme zakrivený displej. Ten tiež nájdeme väčšinou len v prémiových modeloch a musíme uznať, že na prvý pohľad vyzerá naozaj atraktívne. Smartfón sa vďaka nemu dobre drží v ruke a model tak pôsobí prémiovo, elegantne a futuristicky. Má však okrem toho v našom smartfóne aj iné praktické využitie? Odpoveďou je pravdepodobne nie. Dôvodom, prečo sa zakrivený displej dostal do nášho rebríčku je však to, že si zaň dokážeme poriadne priplatiť. Zakrivené displeje sú totiž o niečo drahšie ako klasické, a preto sú častokrát len dôvodom, prečo si výrobca smartfónu môže za model vypýtať viac peňazí.

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Virtuálne rozšírenie pamäte RAM nemusí znamenať vylepšenie

V posledných mesiacoch sa aj vo vašom smartfóne mohla objaviť nová funkcia rozšírenia pamäte RAM. Ide o virtuálne prenesenie kúsku interného úložiska na pamäť RAM. Zvyčajne nám táto funkcia umožňuje premeniť 2 či 3GB pamäte na pamäť RAM, no nejde o úplne ideálne riešenie. Väčšina smartfónov totiž túto súčasť pamäte RAM nikdy ani nevyužije. Navyše klasické interné úložisko nedokáže pracovať tak rýchlo ako pamäť RAM, čo sa dá vidieť aj na výkone smartfónu pri využití týchto premenených giagbajtov. Za spomenutie stoja aj prípady, kedy používatelia po aktivácii tejto funkcie hlásili rôzne problémy s výkonom či stabilitou zariadenia. Ak teda máte vo svojom smartfóne túto funkciu pre rozšírenie pamäte RAM, vedzte, že ju nemusíte nutne využívať.

Periskopické snímače kamery v smartfóne rovnako nevyužijeme

Úprimne, ako často fotíte snímky s tým, že potrebujete mať stonásobné priblíženie? Periskopické snímače kamery dokážu byť fajn, keď si raz za čas výjdeme v noci vyfotiť mesiac alebo sa pochváliť priateľom s našou snímkou. Mimo to však aké snímače kamery vo svojom smartfóne využívate najčastejšie? Zvyčajne len širokouhlý snímač a občas ten ultraširoký. Stonásobné priblíženie či dokonca akékoľvek priblíženie väčšie ako dvojnásobné je nám častokrát k ničomu. Iba si zaň priplatíme viac peňazí a pre predajcov je to ďalšia vec, na čom môžu stavať reklamnú kampaň. Pre fotenie kvalitnejších snímok je pre nás však lepšie investovať do kvalitného fotoaparátu a zvážiť, či potrebujeme takéto snímače kamery aj v smartfóne.

kamera v smartfone
Zdroj: YouTube (gizmochina)

Ktorú z týchto špecifikácií máte vo svojom smartfóne vy? A ako často ich využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre