Fascinujúca evolučná púť dinosaurov: Ako sa z obávaných lovcov stali vtáky?

Výskumníci sa zhodujú na tom, že žijúce vtáky sú priamymi predkami dinosaurov. Ako táto premena prebiehala?

Ako sa z obávaných dinosaurom stali postupom času vtáky?
Zdroj: Unsplash (Weronika, Ben Karpinski), PNGwing, Natural History Museum. Úprava: Vosveteit.sk

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, keď sa pozriete na holuba, dívate sa na potomka dinosaurov, kam sa radil aj najnebezpečnejší predátor, aký kedy kráčal po Zemi – Tyrannosaurus rex. Popravde všetky žijúce vtáky sú potomkami dinosaurov a výskumníci z Natural History Museum ukazujú fascinujúcu históriu druhu, ktorý sa po dopade smrtiaceho asteroidu zmenil na nepoznanie.

Kedysi dávno sme si pod dinosaurami predstavili obrovské jaštery, no výskumy čoraz častejšie poukazujú na to, že tieto obrie tvory vyzerali úplne inak, než nám ukazujú filmy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nachádzame sa v období, ktoré označujeme ako dinosauria renesancia. Naše vnímanie týchto tvorov sa drasticky líši od toho, čo tvrdili prví paleontológovia, ktorí objavili ich ostatky,“ vysvetľuje profesor Paul Barrett z Natural History Museum.

Obraz dinosaurov sa pomaly, ale isto začal meniť v 60. rokoch minulého storočia objavom dinosaura druhu Deinonychus. Bol to malý dravý dinosaurus, ktorý žil pred približne 115-miliónmi rokov. Štúdia tohto dinosaura ukázala nielen podobnosť s modernými vtákmi, ale aj iné vlastnosti, ktoré vedcov prekvapili. Deinonychus bol inteligentný a rýchly lovec žijúci vo svorke. Nešlo teda o pomalého plaza, ako vtedy naznačovali predstavy o dinosauroch. Predstavu o „obrích jašteroch“ zmenil aj fakt, že tento druh dinosaura mal perie.

Postupná zmena

Neboli to však len fyzické vlastnosti, ktoré pomohli vedcom utvoriť lepšiu predstavu o týchto fascinujúcich živočíchoch. Mnoho vlastností a správaní pozorovaných pri žijúcich vtákoch neboli cudzie ani dinosaurom. Výstava v Natural History Museum obsahuje modely operených dinosaurov, aby návštevníkom priniesli presnejšiu predstavu o tom, ako mohli pred miliónmi rokov vyzerať.

„Náš obraz dinosaurov je až zarážajúco ‚vtákoidný‘ a zarazil by každého výskumníka z 19. storočia,“ vysvetľuje Barrett.

Deinonychus sa radil do skupiny theropodov, kde možno priradiť aj Tyrannosaura rexa. Ide o skupinu dvojnohých a mäsožravých dinosaurov, no ani dnes vedci nemajú úplnú predstavu, ako mohli vyzerať. Naše chápanie theropodov sa mení s objavom nových fosílií. Vedci ale vedia povedať, že dinosaury začali vyzerať ako vtáky dlho predtým, ako sa objavil Archaeopteryx, druh považujúci sa za najmladšieho vtáka.

Premena dinosaurov sa s najväčšou pravdepodobnosťou začala pred 160-miliónmi rokov. Odštartovali ju malé theropody, ktoré v stromoch začali hľadať buď potravu alebo domov. Postupom času sa začali telá niektorých skupín živočíchov zmenšovať, čo nakoniec viedlo ku zrodu moderných vtákov.

Dnes už vieme, že dinosaury pravdepodobne neboli šupinatými jaštermi, no mali perie a vykazovali správanie, ktoré možno pozorovať aj u žijúcich vtákov. Spočiatku sa dinosaury vyobrazovali ako obrie jaštery, s telami dlhými až niekoľko desiatok metrov. Spolu s novými objavmi však vedci získavajú lepšiu predstavu o živote, ktorý existoval na Zemi pred stovkami miliónov rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre