Aké druhy malwaru poznáme, a aké škody dokáže napáchať v smartfóne? Pozrite sa!

Malware neoznačuje iba jeden druh škodlivého kódu. Týchto druhov je omnoho viac. Pozrite sa, aké to sú a ako sa proti nim brániť!

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

S pojmom malware ste sa už určite stretli. Väčšina si pod ním predstaví škodlivý vírus, ktorý v smartfóne či počítači narobí neplechu. Na tejto definícii nie je nič zlé, no pojem malware má viacero druhov, pričom každý z nich má iný účel. Dnes sa na tieto jednotlivé druhy pozrieme a taktiež si ukážeme, ako sa proti ním brániť, prípadne ako proti ním bojovať.

Ako sa malware dostane do zariadenia?

Trójsky kôň je pojem, o ktorom počul snáď každý. Vírusy sa týmto spôsobom prepašovávali do zariadení aj v minulosti, no aj dnes je to stále populárny nástroj. Škodlivý malware sa totiž zamaskuje za aplikáciu, ktorá väčšinou funguje normálne, no zároveň na pozadí robí nekalú aktivitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácie s takýmto bonusom nájdete najčastejšie na neoverených weboch, no máme tu aj situácie, kedy sa objavili v oficiálnom obchode s aplikáciami Google Play. Preto si pred stiahnutím aplikácie čítajte recenzie a prípadne si overte aj samotného vývojára danej aplikácie.

Okrem trójskeho koňa sa malware najčastejšie dostane do zariadenia cez phishing. Ide o druh podvodu, kedy sa útočník snaží zamaskovať za vášho známeho, prípadne za nejakú firmu prostredníctvom textovej správy či e-mailu. V texte takejto podvodnej správy sa často nachádza odkaz na stiahnutie programu, ktorý vie byť taktiež trójskym koňom. Po stiahnutí je postup rovnaký, ako v prípade vyššie.

Druhy malwaru

Teraz by sme už prešli na konkrétne druhy malwaru a začneme trochu zľahka. Prvým druhom je totiž Spyware. Prítomnosť tohto malwaru si nemusíte ani všimnúť, pretože často nepácha žiadnu viditeľnú škodu. Jeho cieľom je iba skenovať zariadenie obete pre získanie čo najväčšieho množstva údajov. Tieto údaje sú následne zasielané na server útočníka. Už z popisu malwaru je jasné, že jeho cieľom väčšinou nie sú obyčajní ľudia, ale skôr politici či novinári. Pravdou ale je, že je čoraz frekventovanejším aj v prípade bežných používateľov. Útočníci následne tieto dáta zneužívajú napríklad za účelom analýzy správania a ďalšie cielenia reklamy alebo ďalších podvodných kampaní.

Úplným opakom je Adware, ktorého cieľom je zobraziť čo najväčší počet reklám, čím útočníkovi generuje peniaze. Prítomnosť tohto druhu malwaru si všimnete takmer okamžite, pretože tieto reklamy sú omnoho viac agresívnejšie a otravnejšie než tie bežne viditeľné na internete. Treba ale prízvukovať, že zbaviť sa takéhoto škodlivého kódu nie je jednoduché. Dôvodom je, že častokrát sa schováva aj za systémové aplikácie a preto ho identifikovať, môže byť pomerne náročné. Pre vaše zariadenie to ale stále nie je najvyšší level ohrozenia.

To sa ale nedá povedať o Ransomware. Pri tomto malwari vám útočník zašifruje súbory vo vašom zariadení a za ich sprístupnenie žiada výkupné. Ani po zaplatení výkupného ale nemáte istotu, že sa k svojim súborom dostanete.

Preventívna ochrana pred rôznymi druhmi malwaru

V praxi sa málokedy stretneme iba s jedným konkrétnym druhom malwaru. Škodlivé programy sú väčšinou kombináciou viacerých druhov malwaru, čím vytvárajú väčšiu hrozbu, na ktorú sa ale dá pripraviť. Základom je pravidelné zálohovanie údajov. To platí najmä pre útok typu ransomware. Ak by sa aj útočník dostal k vašim údajom, ich prípadná strata by vás až tak nemrzela. Zároveň udržiavajte všetok softvér aktualizovaný. To platí ako pre operačný systém, tak aj pre aplikácie, ktoré máte v zariadení.

Následne je potrebné si dávať pozor pri sťahovaní súborov. Tie sťahujte iba z overených webov a v prípade aplikácií je ideálne, ak využívate iba oficiálny obchod. Po nainštalovaní aplikácie si taktiež sledujte, aké povolenia aplikácia pýta. Rýchlym kliknutím totiž viete prakticky odovzdať zariadenie útočníkovi. Vo všeobecnosti najnebezpečnejšími povoleniami sú tie, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať k upozorneniam, úložisku telefónu a vykonávať v zariadení zmeny.

Určite vám rovnako odporúčame, aby ste zo strany vášho operátora vypli možnosť odosielania SMS na platené čísla. Viete tak predísť prípadnému prekvapeniu na konci zúčtovacieho obdobia. Mnoho vírusov totiž posiela správy na prémiové čísla.

Čo robiť v prípade napadnutia malwarom?

Ak ste si istý, že máte v zariadení škodlivý program, tak najvhodnejším riešením je kompletná obnova zariadenia. Aj po vymazaní škodlivého programu totiž môžu jeho zbytky ostať v zariadení a naďalej robiť neplechu. Okrem obnovy továrenských nastavení si taktiež zmeňte heslá na všetkých účtoch, do ktorých ste sa prihlasovali cez váš smartfón. V prvom rade ale vám odporúčame pokúsiť sa identifikovať škodlivý softvér a odstrániť ho. Ako na to, sme sa venovali v tomto článku. Ak by to ale nepomohlo, tak sa nevyhnete továrenskému reštartovaniu telefónu.

Malware v telefóne sa väčšinou prejavuje tým, že telefón mrzne alebo funguje pomalšie. Rovnako môže spôsobovať aj prehrievanie zariadenia, či zvýšenú spotrebu mobilných dát alebo energie, čo sa prejaví na kratšej výdrži zariadenia na jedno nabitie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre