Ransomware je stále častejším problémom, ktorý napadá počítače. Čo to je a ako sa proti nemu brániť?

Na internete sú vírusy, ktoré vám dokážu zablokovať celý počítač

ransomware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Internet, na ktorom trávime v súčasnosti väčšinu svojho času už nie je takým bezpečným miestom, akým bol kedysi. V prípade nepozornosti sa môže veľmi rýchlo stať, že váš počítač bude napadnutý škodlivým softvérom. Jedným z nich je aj Ransomware. Ten nepatrí medzi bežný malvér (pozn. redakcie: škodlivý softvér) ktorý spôsobí zariadeniu len minimálne poškodenie. Na tému upozorňuje portál getdroidtips.com

Ransomware je určený na to, aby napadol všetky dôležité súbory, či dokumenty. Dalo by sa povedať, že ransomware „zadrží“ zariadenie a prenesie, alebo zablokuje všetky dáta. V prípade bežného útoku je veľké riziko straty všetkých dôverných informácií, ktoré máte na počítači. Našťastie existuje veľa programov, ktoré dokážu proti ransomwaru bojovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V skratke, ransomware funguje približne takto: Vírus zablokuje napadnutý počítač a znemožní akúkoľvek operáciu s ním. Následne si od vás program pýta peniaze. Po zaplatení uvedenej sumy program súbory opäť odomkne. V prípade nezaplatenia ostanú súbory zamknuté navždy.

Obeťou útoku sa môžete stať napríklad vtedy, ak na nezabezpečenej stránke zadáte svoje osobné údaje. Ďalším spôsobom je sťahovanie a inštalácia aplikácií z neznámych zdrojov. Okrem ransomwaru sa môžete stať obeťami aj iných závažných vírusov.

robbinhood-ransom-note
Zdroj: sophos.com

Podľa prieskumov, tesne pred útokom ransomwaru sa počítač spomalí natoľko, že antivírový softvér nedokáže správne reagovať. Na druhú stranu, pre majiteľov nových počítačov sa nejedná o  veľký problém, svoje zariadenia môžu jednoducho formátovať.

Ochrana proti Ransomwaru

Ako sa brániť, aby ste sa nestali obeťou takéhoto druhu útoku? V prvom rade treba „surfovať“ internetom s rozvahou. Navštevujte overené stránky a premyslite si dvakrát, aký súbor stiahnete, alebo kam napíšete svoje údaje. Nikto však nie je dokonalý a hackeri stále prichádzajú na nové spôsoby, ako dostať vírus do vášho zariadenia. Častokrát sa stáva, že útok hackerov nemusí byť vôbec vaša chyba a v tom prípade sa môžete chrániť nasledovne.

Najnovšie objavený ransomware „RobbinHood“ je schopný vypnúť antivírusové programy v počítači

Odpojte vaše cloudové úložiská zo siete. To ochráni vaše dáta pred možným vírusovým útokom. Taktiež Windows Defender ponúka množstvo možností, ako sa chrániť pred vírusmi, vrátane ransomwaru. Nájdite v nastaveniach ochranu pred ransomwarom a zapnite ju. Okrem toho sa na trhu nachádza množstvo programov, špecificky určených na boj s ransomwarom. Ide napríklad o Acronis Ransomware Protection, Malwarebytes Anti-Ransomware Beta, či Chceck Point ZoneAlarm Anti-Ransomware.

Ransomware
Zdroj: vosveteit.sk

Ak sa stanete obeťou Ransomwaru, je dôležité, aby ste ho čo najskôr odstránili. Na to aby sa vám to podarilo musíte reštartovať váš počítač a spustiť ho v núdzovom režime. Následne odinštalovať akýkoľvek neznámy softvér. Taktiež môžete skúsiť nainštalovať anti-ransomwarové programy, ktoré vám s odstránením pomôžu.

V niektorých prípadoch je nutné obnoviť počítač do továrenských nastavení. Dôležité je si zapamätať, že po preinštalovaní počítača ste síce oslobodení od vírusu, no vaše súbory sú stále kódované. Odomknúť ich nie je možné bez kľúča, ktorý je v rukách útočníka. Vám neostáva nič iné, len ich vymazať, preto je najlepšie pokúsiť sa vyhnúť akýmkoľvek podozrivým stránkam, či súborom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre