Vedcom sa podarilo nájsť „Neviditeľnú“ čiernu dieru

Čierne diery môžeme pozorovať jedine preto, lebo sa okolo nich nachádza prstenec horúcej hmoty, známy ako akrečný disk

Čierne diery
Zdroj: pixabay.com

Keď sa povie čierna diera, mnohí si predstavia obrovské monštrum, častokrát väčšie než celá naša Slnečná sústava, ktoré k sebe priťahuje hviezdy, vzdialené státisíce kilometrov. Áno, aj to je príkladom čiernej diery, konkrétnejšie ide o supermasívnu čiernu dieru. Tieto monštrá prebývajú uprostred galaxií a vieme ich pomerne ľahko identifikovať. Na tému upozorňuje portál bbc.com 

Sú totižto veľké, okolo seba majú prstenec rozžeravenej hmoty, známy tiež ako akrečný disk a počas procesu „konzumovania“ hmoty vysielajú do vesmíru silné röntgenové záblesky. Existuje ale viacero druhov čiernych dier a nie všetky dokážeme pozorovať tak ľahko. Príkladom sú hviezdne čierne diery, ktoré sú relatívne malé a vznikli po smrti masívnej hviezdy. Ďalším druhom čiernych dier sú čierne diery strednej hmotnosti. Tie sú o niečo väčšie, no odhaliť ich je pre vedcov problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hľadanie neviditeľnej čiernej diery

Čierne diery, ktoré sa nenachádzajú v centre galaxie nie sú vždy aktívne. Znamená to, že čierna diera strednej hmotnosti sa môže nachádzať v priestore, kde okolo nej nič nie je. Keďže nepožiera žiadnu hmotu, nenachádza sa okolo nej akrečný disk a taktiež nevydáva žiadne druhy energetických impulzov.

„Čierne diery strednej veľkosti sú veľmi nepolapiteľné objekty,“ vyjadril sa doktor Dacheng Lin z univerzity v Novom Hampshire.

Vedci preto nedokázali objaviť žiadnu čiernu dieru strednej hmotnosti, až donedávna.  Čierna diera sa prezradila po tom, ako začala požierať hmotu z hviezdy, ktorá sa zatúlala príliš blízko. V roku 2006 zaznamenalo röntgenové observatórium Chandra silný záblesk, ktorý pomenovali 3XMM J215022.4-055108.

Povaha röntgenového záblesku dávala možnosť len dvom vysvetleniam. Išlo buď o čiernu dieru strednej hmotnosti, niekde mimo našej galaxie, alebo o chladnúcu neutrónovú hviezdu v našej vlastnej galaxii. Aby tím vedcov presne zistil polohu záblesku, použil Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ten im pomohol určiť vzdialenosť. Ukázalo sa, že záblesk nevznikol v izolovanej časti našej galaxie, ale v hustej hviezdokope na okraji inej galaxie.

Ide o ideálne miesto, kde by mohli vedci nájsť čiernu dieru strednej hmotnosti. Tieto čierne diery sú kľúčovými k odhaleniu evolúcie iných čiernych dier, napríklad či supermasívna čierna diera „vznikne“ z menších čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre