Pozrite sa, ako môžete identifikovať vírus vo vašom smartfóne. Toto sú najčastejšie príznaky, že niečo nie je v poriadku!

Vírusy už dávno nie sú dominantou len počítačov. Pozrite sa, ako môžete identifikovať, že vo vašom Android smartfóne máte škodlivý software.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Naše smartfóny nám slúžia nielen za účelom zábavy, ale aj práce. Ukladáme si do nich množstvo dát, od rôznych dokumentov, fotografií, správ, hesiel k rôznym službám, až po aplikácie a hry najrôznejšieho druhu. Inými slovami, smartfóny sú plné dát, a preto sú čoraz zaujímavejším artiklom pre potenciálnych záškodníkov, či hackerov.

Nedávno sme napríklad upozorňovali na niekoľko podvodných aplikácií so 6 miliónmi stiahnutiami, ktoré kradli prihlasovacie údaje zo sociálnych sietí. Prípadne sme upozorňovali na zaujímavú analýzu, ktorá odhalila najčastejšie typy hackerských útokov so sústredeným na smartfóny. Tak či onak, vírusy a iný škodlivý software, je čoraz častejším a to aj vo svete mobilných zariadení. Aké sú však najčastejšie príznaky toho, že váš smartfón je infikovaný škodlivým softwarom?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto sú najčastejšie znaky toho, že máte v smartfóne vírus

Nižšie si môžete pozrieť prehľad najčastejších indikátorov, že s vašim smartfónom nie je niečo v poriadku.

Váš telefón sa neprimerane prehrieva

Jedným z najčastejších príznakov, že máte v smartfóne škodlivý vírus je, že sa váš telefón neprimerane prehrieva. Samozrejme, hovoríme o kľudovom stave, kedy s telefónom nerobíte žiadne náročné úlohy, ako je napríklad hranie hier, či práca s pokročilými aplikáciami. Dôvodom prehrievania môže totiž byť, že škodlivý malware nepozorovane beží na pozadí smartfónu. V prípade, ak máte podozrenie, že sa váš telefón neprimerane prehrieva, tak vám v prvom kroku odporúčame pozrieť sa na teplotu batérie. V mnohých prípadoch urobiť tak môžete  pomocou vstavanej funkcie, ktorú najčastejšie nájdete v sekcii Batéria a výkon v nastaveniach smartfónu.

teplota smartfonu
Zdroj: Vosveteit

V prípade, ak funkciu nenájdete, tak môžete za týmto účelom využiť aplikáciu Battery Temperature, ktorú stiahnete prostredníctvom obchodu Play.

Battery Temperature
Battery Temperature
Developer: Simple Smart Apps
Price: Free

Normálna teplota batérie v prípade nečinného zariadenia sa pohybuje niekde na úrovni okolo 35 °C (+/- 3 °C). V prípade, ak evidujete „uletené“ teploty, tak prostredníctvom nastavení smartfónu si skontrolujte, ktoré aplikácie máte spustené, ako aj to, koľko energie spotrebovávajú. Mimochodom, nezabudnite si v rámci týchto nastavení odkryť aj systémové aplikácie.

Reklama v smartfóne a kontextové okná

Jedným z ďalších častých príznakov, že v smartfóne máte škodlivý software, je všade prítomná reklama, či zobrazovanie kontextových okien v najrôznejších situáciách. V prípade reklamy sa však ešte pozastavíme. Dôvodom je, že niektoré nadstavby výrobcov smartfónov, napríklad MIUI od Xiaomi, majú v sebe vstavané reklamy, ktoré je však možné vypnúť. Tak či onak, ak sa vám častokrát zobrazuje reklama vo vašom zariadení, tak to nie je prirodzené a obzvlášť v situáciách, kedy to nedáva žiaden zmysel. Ide napríklad o prípady, kedy sa preklikávate medzi aplikáciami, v notifikačnej lište a podobne.

vypnutie reklamy v systemovych aplikaciach_navod_MIUI 12_1 (6)
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa s týmto problémom stretnete, tak máte niekoľko možností, ako ho vyriešiť. Najjednoduchším spôsobom je reštartovanie smartfónu do továrenských nastavení. V tomto prípade však stratíte všetky dáta uložené v smartfóne. Druhým riešením je identifikovanie problémovej aplikácie prostredníctvom nastavení smartfónu. V tomto prípade budete musieť sedliackym rozumom identifikovať problémovú aplikáciu. Prípadne môžete vyskúšať na identifikáciu problémových aplikácií antivírusové aplikácie. Do pozornosti vám dávame AVG AntiVirus, ktorý je dostupný zadarmo.

AVG Antivirus | Handy Schutz
AVG Antivirus | Handy Schutz
Developer: AVG Mobile
Price: Free

Smartfón vám funguje naozaj pomaly

Pomocou týchto nástrojov môžete  identifikovať problémové aplikácie.

Ďalším častým znakom, že niečo nie je v poriadku, je razantné spomalenie smartfónu. Môže to byť spôsobené tým, že na pozadí pracuje nejaký škodlivý softvér, ktorý spotrebúva zdroje a energiu mobilného zariadenia. V tomto prípade je najideálnejším spôsobom skontrolovať, ktoré aplikácie spotrebovávajú extra energiu, ako aj to, ktoré aplikácie bežia na pozadí smartfónu. V prípade kontroly spotreby energie, odporúčame vám navštíviť nastavenia vášho smartfónu, konkrétne sekciu Batéria a výkon, kde môžete identifikovať potenciálne škodlivý software.

Spotreba energie baterie
Zdroj: Vosveteit

V prípade, ak by ste chceli identifikovať aplikácie bežiace na pozadí vášho zariadenia, môžete tak spraviť prostredníctvom sekcie Aplikácie > Spravovať aplikácie. Do pozornosti by sme vám v rámci týchto nastavení okrem iného dali, že tieto nastavania umožňujú odkryť aj aktívne systémové aplikácie.

Spustene aplikacie na pozadi_android
Zdroj: Vosveteit

Objavili sa vám v zozname aplikácií neznáme aplikácie, či hry?

Každý z nás z času na čas do svojho zariadenia stiahne nejaký software. Častým príznakom, že v smartfóne máte vírus je, ak sa vám začnú zobrazovať v ponuke s aplikáciami aj také, o ktorých neviete, ako sa tam dostali. Tento problém je pritom oveľa častejším, ako sa vám môže zdať. Rovnako treba dodať, že tento typ aplikácií je častokrát schopným schovávať sa za ikony iných známych služieb. Rovnako je pre nich typické, že majú veľmi podobné názvy s inými populárnymi aplikáciami. V prípade, ak zaevidujete tento problém, tak vám odporúčame tento software obratom odstrániť. Rovnako vám odporúčame, aby ste prostredníctvom nastavení smartfónu a sekcie aplikácie, prebehli aj zoznam nainštalovaného softwaru vo vašom zariadení. Môžete tak identifikovať problémové aplikácie, ktoré inštalujú tento typ software do vášho zariadenia bez vášho vedomia.

Zvýšila sa vám skokovo spotreba dát?

Posledným častým indikátorom, že niečo nie je v poriadku, je skokové zvýšenie spotreby dát. Dôvodom zvýšenia spotreby dát často býva, že aplikácie na pozadí, môžu bez vášho vedomia odosielať množstvo dát. Rovnako aj v tomto prípade, nastavenia smartfónu môžu dopomôcť v identifikácii problémových aplikácií. Otvorte si nastavenia smartfónu a vo vrchnej časti nastavení si dajte vyhľadať sekciu Spotreba dát. Následne, ak nájdete medzi aplikáciami také, ktoré odosielajú veľké množstvo dát, a nie je na to opodstatnený dôvod, tak potom ste pravdepodobne narazili na malware.

Spotreba dat_smartfon
Zdroj: Vosveteit

Pevne veríme, že tipy vyššie, ako identifikovať vírusy, či iný typ škodlivého softwaru vo vašom smartfóne, boli pre vás užitočnými. Budeme radi, ak článok podporíte, či už zdieľaným, alebo lajkom na sociálnej sieti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre