Globálne otepľovanie mení tvár našej planéty: Prípady extrémneho počasia sa stávajú častejšími, hovoria vedci

NASA potvrdzuje predpovede viacerých klimatických expertov. Extrémne dažde a suchá sa stávajú ničivešími všade na svete.

Globálne otepľovanie vedie k extrémnejším prejavom počasia
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie má potenciál zmeniť viaceré globálne ekosystémy. Vedci predpovedajú, že vyššie teploty so sebou prinesú devastujúcejšie a dlhšie obdobia súch a záplav. Tieto predpovede potvrdila aj nová štúdia, za ktorou stojí americká vesmírna agentúra NASA.

V práci zároveň varujú, že výraznejšie suchá a obdobia zrážok nie sú problémom, ktorý ku nám príde o niekoľko rokov, ale Zem si nimi prechádza už dnes. Práca analyzuje viac ako 20 rokov dát zo satelitov GRACE a GRACE-FO. Tieto satelity pomáhajú odhaliť prípady extrémne suchých podmienok alebo obdobia záplav a častých zrážok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírna agentúra vysvetľuje, že suchá a záplavy zodpovedajú až za 20% ekonomických strát nielen na území Spojených štátov, ale aj v iných kútoch sveta. Najdevastujúcejšie účinky pociťujú hlavne rozvojové krajiny. V práci dokazujú, že intenzita súch a nadmerných zrážok sa úzko prepája s globálnym otepľovaním.

Medzi rokmi 2015 až 2021, siedmimi z deviatich najteplejších rokov v histórii, bola frekvencia extrémnych súch a zrážok štyri udalosti ročne. Počas 13 predchádzajúcich rokov sa udiali tieto extrémy za rok len tri.

„Dáva to zmysel. Teplejší vzduch spôsobuje viac odparovania počas suchých období. V teplejšom vzduchu sa zároveň udrží viac vlhkosti, čo môže spôsobiť extrémne dažde. Myšlienka globálneho otepľovania môže byť abstraktná. Pár stupňov hore-dole neznie ako nič strašné, no dopad na našu planétu je obrovský,“ vysvetľuje Matt Rodell, výskumník z americkej NASA.

Situácia na Zemi sa nelepší

Vysvetľuje, že globálne otepľovanie situáciu môže zhoršiť. Zmeny v klimatických podmienkach Zeme zasiahnu ľudí, ekonomiku, poľnohospodárstvo a mnohé ďalšie faktory. Riešenie autori štúdie vidia v starostlivom monitorovaní prípadov extrémneho počasia, pripravovaní sa na budúcnosť a prispôsobeniu sa. Zároveň je dôležité vyhnúť sa najhorším dopadom globálneho otepľovania.

Satelity GRACE a GRACE-FO študujú gravitačné pole Zeme a na základe zmien dokážu spozorovať anomálie v správaní sa vody. Vďaka týmto satelitom mohli študovať viac ako tisíc prípadov extrémneho počasia v rozmedzí rokov 2002 až 2021.

„Svojim spôsobom je to ako sledovanie vody vo vani. Všimnete si o koľko stúpla alebo klesla, pritom nemusíte presne vedieť, koľko vody sa v nej nachádza,“ vysvetľuje Rodell.

Najvýraznejšie obdobie extrémnych dažďov začalo v centrálnej Afrike v roku 2019 a momentálne stále prebieha. Počas tohto obdobia stúpla hladina Viktóriinho jazera o jeden meter. Sucho v Brazílii medzi rokmi 2015-2016 sa považuje za najsuchšie obdobie za posledných 20 rokov. V oboch prípadoch udalosti vznikli kvôli klimatickým zmenám. Autori štúdie podotýkajú, že aj minuloročné suchá na juhozápade Spojených štátov a v Európe predstavujú jedny z najextrémnejších udalostí spojených s globálnym otepľovaním.

S globálnym otepľovaním sa nesie aj riziko, že sa viaceré systémy dostanú do bodu, kedy už bude zmena nevyhnutná, aj keby sme cez noc zrazili emisie skleníkových plynov na nulu. Odborníci preto apelujú na to, aby sme riešenie našli čo najskôr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre