NASA bije na poplach, minulý rok bol 5. najteplejším v našej histórii! O toľkoto sa zvýšila teplota v porovnaní s priemerom!

Rok 2022 bol piatym najteplejším od doby, kedy sme začali zaznamenávať podnebie modernými spôsobmi. Situácia sa bude ešte zhoršovať.

rok 2022 bol najteplejší v modernej histórii
Zdroj: Unsplash (Jon Tyson)

Rok 2022 podľa analýzy americkej vesmírnej agentúry, NASA, získal titul piateho najteplejšieho roka. Teploty počas predchádzajúceho roka boli rovnaké ako v roku 2015, teda 0,89 stupňa Celzia nad priemerom rokov 1951 až 1980.

Administrátor vesmírnej agentúry Bill Nelson opisuje trend ako „alarmujúci“. Podľa jeho slov už nechávajú klimatické zmeny na povrchu planéty svoje stopy. Objavuje sa väčšie množstvo lesných požiarov, hurikány sa stávajú intenzívnejšie a suchá spôsobujú v mnohých častiach sveta pohromy. Ďalším výrazným problémom je aj zvyšovanie hladín morí a oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA aj naďalej pokračuje v monitorovaní podnebia Zeme a pokúsi sa priniesť čo najpresnejšie modely otepľovania, aby sme mali predstavu o tom, čo nás čaká v budúcnosti. Ako píše portál vesmírnej agentúry, posledných deväť rokov bolo najteplejších od rok 1880, kedy sa začalo moderné monitorovanie počasia. V roku 2022 bola Zem teplejšia o 1,11 °C, než tomu bolo koncom 19. storočia.

„Dôvodom otepľovania sú masívne množstvá skleníkových plynov, ktoré ľudia neustále vypúšťajú do atmosféry. Kým sa to nezmení, Zem sa bude aj naďalej otepľovať a situácia zhoršovať,“ vyjadril sa Gavin Schmidt, riaditeľ centra pre klimatické modely GISS, ktoré spadá pod vesmírnu agentúru.

Situácia sa zhoršuje

Počas pandémie COVID-19 emisie skleníkových plynov o niečo poklesli, no opäť sme sa vrátili do pôvodných koľají a situácia sa ešte o čosi zhoršila. Počas minulého roku sme do atmosféry vypustili najviac oxidu uhličitého v histórii. Americkej NASA sa však podarilo identifikovať niekoľko výrazných zdrojov metánu, skleníkového plynu s vyšším otepľovacím potenciálom ako CO2.

Arktické regióny pokračujú vo výraznom otepľovaní, približne štvornásobok globálneho priemeru. Komunity po celom svete pociťujú dôsledky globálneho otepľovania. V tropických oblastiach to znamená intenzívnejšie búrky a dažde, v iných regiónoch dlhšie obdobia sucha alebo drastickejšie búrky. Monzúnové dažde minulý rok zdevastovali Pakistan a juhozápad Spojených štátov postihlo zatiaľ najhoršie sucho. V septembri zasiahol USA aj hurikán Ian, jeden z najsilnejších hurikánov, aký krajinu zasiahol.

Americká NASA vytvára klimatické modely na základe dát, ktoré získavajú z meteorologických staníc, polárnych výskumných staníc, ale aj prístrojov na lodiach a oceánskych bójach. Aj na základe týchto informácií dokážu zhrnúť teplotné trendy za daný konkrétny rok. Pozorovania z pozemných staníc zároveň súhlasia s tým, čo hovoria satelity.

Výskumníci používajú situáciu z obdobia 1951-1980 ako základ pre pochopenie toho, ako sa naša planéta mení. V rámci tohto základu vedci skúmajú aj rôzne klimatické vzorce, ako napríklad odchýlky v systéme morského prúdenia La Nina a El Nino. Zároveň si všímajú aj neobvykle teplé alebo chladné roky.

Množstvo faktorov dokáže ovplyvniť priemerné ročné teploty. 2022 bol jedným z najteplejších rokov aj napriek tomu, že sa už tretí rok po sebe opakovalo prúdenie La Nina, ktoré má ochladzovací potenciál. Výskumníci ale priznávajú, že vďaka tomuto fenoménu sa mohli globálne teploty znížiť o 0,06 °C.

Prebiehajúce dlhodobé otepľovanie naznačuje aj nezávislá štúdia amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru. Hoci táto analýza pracovala s inými základmi, vo všeobecnosti sa obe štúdie zhodujú. Líšiť sa môžu len rebríčky pre najteplejšie roky, hoci len minimálne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre