ANDROIDNávodyZariadenia

Máte ešte šancu obnoviť vymazané dáta potom, ako vrátite telefón do továrenských nastavení?

Prechod na továrenské nastavenia vymaže všetky vaše dáta. Viete sa k nim spätne dostať?

Ak máte problémy s vaším Android smartfónom, alebo ho niekomu predávate, je potrebné vrátiť zariadenie do továrenských nastavení. To znamená, že s každým prechodom do továrenských nastavení sa budete musieť rozlúčiť so všetkým, čo v telefóne máte. Existuje ale možnosť, ako sa spätne k strateným dátam vrátiť?

Továrenské nastavenia vrátia vaše zariadenie do pôvodného stavu, v akom bol, keď opustil továreň. Toto nastavenie môžete nájsť aj pod názvom obnovenie systému. Takýto „tvrdý“ reset sa robí hlavne v prípade, keď telefón posúvate niekomu inému. V tomto prípade nechcete, aby mal niekto cudzí prístup k vašim fotografiám, alebo iným dátam.

Ďalším dôvodom je, ak ste mali zariadenie už dlhšiu dobu a máte v ňom množstvo aplikácií. Smartfón začína byť pomalý, a tak je lepšie vrátiť ho do čistého stavu a opätovne si nainštalovať len to, čo naozaj potrebujete. Posledným dôvodom je, keď má vaše zariadenie problém, ktorý nedokážete vyriešiť. Vrátiť ho do továrenských nastavení môže pomôcť.

Ako vrátiť smartfón do továrenských nastavení?

Vrátiť zariadenie do továrenských nastavení je možnosť, ktorú ponúka každý smartfón. Túto možnosť nájdete spravidla v nastaveniach pod kategóriou systém. Otvorte si nastavenia, buď pomocou aplikácie na ploche, alebo pomocou tlačidla ozubeného kolieska vo vysúvacej lište.

Továrenské nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

Ďalším krokom je nájsť kolónku systém a v prípade telefónov Xiaomi sa návrat do továrenských nastavení nachádza pod tlačidlom ďalšie nastavenia.

Továrenské nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

V nich nájdete na spodku možnosť záloha a reset. Ťuknite na ňu a potom na samom spodku nájdete možnosť návrat do továrenských nastavení. Ešte pred začatím samotného resetu sa objaví správa, ktorá sa vás pýta, či ste si naozaj istí a chcete resetovať váš smartfón.

Môžete vaše dáta zachrániť?

Obnovenie do továrenských nastavení má vážne dôsledky a preto sa vývojári uisťujú, že sa nedá spustiť len tak náhodou. Počas procesu prechádzate niekoľkými krokmi, varovaniami a v niektorých prípadoch si tento proces vyžaduje vaše heslo.

Aj napriek tomu je možné spustiť obnovenie náhodou, ak ste si nie 100% istí tým, čo robíte. Ak tento proces spustíte náhodou, bohužiaľ, späť ho už nevrátite.  K vymazaným dátam, ako sú fotografie, dokumenty a podobne, sa bez špecializovaných programov, ktoré nie sú lacnými, bohužiaľ už nedostanete. Máte ale možnosť obnoviť aspoň časť vašich dát.

Novšie zariadenia sú však už od výroby kódované. To znamená, že odborníci môžu získať vymazané súbory z vášho zariadenia, no nebudú ich môcť prečítať. Riešením sú v tomto prípade cloudové služby. Väčšina aplikácií uschováva časť dát v cloudovom úložisku, inými slovami, na Internete. Napríklad účet Google môže ukladať údaje z kalendáru, prehliadaču Chrome, kontakty, dokumenty, či dáta z e-mailu.

Ak máte zapnuté automatické ukladanie dát na cloud, v tom prípade ich môžete jednoducho získať naspäť. Stačí ich len stiahnuť. Druhým dychom treba však dodať, že ide iba o časť dát, ktoré v smartfónoch uchovávame.

V prípade, že smartfón predávate a chcete sa uistiť, že na ňom nezostane nič, čo by sa mohlo dať získať neskôr, existujú aplikácie, ktoré vám pomôžu. Napríklad appka Shreddit zabezpečí, že aj po vrátení telefónu do továrenských nastavení neostanú žiadne súbory, ktoré by sa mohli dať zo zariadenia vyloviť. Shreddit funguje na princípe vyplnenia miesta nepoužiteľnými dátami. Táto aplikácia dokáže vymazať dáta z interného, aj externého úložiska.

Shreddit - Data Eraser
Shreddit - Data Eraser
Developer: Unknown
Price: Free

Ak chcete kompletne vymazať dáta z vášho zariadenia, nainštalujte si túto aplikáciu, spustite ju a následne vykonajte návrat do továrenských nastavení. Ide o najlepšiu metódu ako sa zbaviť súborov, ktoré by sa mohli dostať do zlých rúk.

„V ideálnom prípade je potrebné všetky dáta odstrániť pomocou továrenských nastavení a následne pamäť telefónu zaplniť novými neutrálnymi dátami, pomocou ktorých prepíšete existujúce dáta, ktoré sa tvária ako odstránené. “ písali sme ešte v septembri minulého roka.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close