Ako rozpoznáte, že profil na sociálnej sieti spravuje profesionálny dezinformátor?!

Ako spoznáte, že profil na sociálnej sieti, z ktorého čerpáte informácie, spravuje profesionálny dezinformátor? Toto sú znaky podvodného účtu!

Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Internet je nástrojom, ktorý nám umožňuje pristupovať k informáciám bleskovou rýchlosťou. No na druhej strane, rovnako rýchlo nám umožňuje aj šíriť správy. Temnou stránkou internetu je, že pomocou neho dokáže prakticky ktokoľvek šíriť aj klamlivé informácie. Tento typ správ, sa bohužiaľ, častokrát šíri rýchlejšie, ako sú tie pravdivé. Ľudia majú tendenciu venovať extra pozornosť negatívnym informáciám v porovnaní s tými pozitívnymi alebo neutrálnymi, čo hrá dezinformátorom do karát.

Existujú dva základné typy dezinformátorov. Prvým z nich je človek, ktorý úmyselne vyhľadáva klamlivé správy a ďalej ich šíri. Potom sú tú takí, ktorí poplašné správy tvoria, zdieľajú či ich distribuujú. Pri oboch typoch je cieľ veľmi podobný a to vyvolať strach či napätie v spoločnosti. Motivácia môže byť ale rôzna. „Preberači“ dezinformácií často hľadajú len uznanie, ktoré sa im nedostáva v reálnom živote, alebo sa snažia získať nejaký prospech zo šírenia poplašnej správy. Môže ísť napríklad o zbieranie politických bodov, kedy politik vyvolá paniku a následne príde s jednoduchým riešením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako rozpoznáte, že účet ovláda profesionálny dezinformátor?

Dezinformátori sa snažia zväčša udrieť na „citlivú strunu“. Znamená to, že reagujú na aktuálne témy. Dobrým príkladom je situácia spred pár dní, kedy sociálne siete zaplavilo video s medveďom, ktorý naháňa zásahový tím. Video zdieľal profil na sociálnej sieti menom „Michal Smolka“ a bolo účelovo zostrihané. Dezinformátor komentárom, ktorý napísal ku videu, vlastne povedal, že sa to odohralo v Smižanoch. No nebola to pravda.

Prečo si ale vybral tento námet? Lebo aktuálne ide v slovenskom diskurze o populárnu tému, na ktorú sú mnohí citliví. Samotné video, ktoré publikoval profil, je pritom dohľadateľné na internete a celá situácia sa odohrala v ďalekej Číne.

Dezinformátori sa často prispôsobujú aktuálnym témam a trendom, aby ich využili na šírenie poplašnej správy, lebo je tam predpoklad, že rýchlo zaujmú cieľové publikum. Ak preto natrafíte na profil, ktorý pravidelne mení svoje témy a snaží sa využiť aktuálne udalosti na šírenie (najčastejšie negatívnych) správ, je to silný znak, že ste narazili na profesionálneho dezinformátora. Dobrým príkladom sú profily, ktoré šírili dezinformácie o ochorení COVD-19 a negatívnom vplyve očkovania, no neskôr, keď táto téma prestala byť „horúcou“, tak sa začali venovať vojne u nášho východného suseda, pričom sa často pasujú do role odborníkov, ktorým sa venujú a prichádzajú s jednoznačnými závermi.

Keď sa pozrieme na ďalšie príspevky publikované profilom „Michal Smolka“, tak nájdeme medzi nimi statusy, ktoré sa venujú aktuálnym témam, no pretláčajú jednu líniu videnia sveta, ktorá je namierená voči západu. Zväčša ide o príspevky o Ukrajine (napr. že Ukrajinci predávajú západné zbrane tretím krajinám), NATO (napr. že slovenská vláda chce za pomoci NATO zlikvidovať opozíciu, alebo že NATO je agresor na Ukrajine. Prípadne o tom, že Ukrajinci predávajú deti a podobne,..).

Na profile prakticky nenájdete jeden „normálny príspevok“, ktorý by nemal politický podtón. To by malo byť ďalšie varovanie, že profil je spravovaný profesionálnym dezinformátorom. Ďalej v príspevkoch môžete vidieť, že čo príspevok, tak to šokujúce odhalenie, ktorého cieľom je vyvolať negatívne emócie. Nehovor viac o tom, že každé odvážne tvrdenie nie je ničím podložené. Ak predsa je, tak ide o zostrihané video či koláž obrázkov, ktorých pôvod je často zo zahraničia a v cudzom jazyku.

Ak vidíte, že určitý profil pravidelne vytvára konfrontácie a negatívne príspevky či komentáre bez racionálneho argumentu, je to indikáciou, že ide o dezinformátora.

Ďalším častým znakom, že profil spravuje profesionálny dezinformátor je, že profilová fotografia je ukradnutá. V tomto konkrétnom prípade, fotka pochádza z webu linlife.ru a patrí mužovi menom Aliev Murat Khuseinovič. Overiť zdroj fotografie môžete pomocou dvoch kliknutí myškou, kedy si ju vyhľadáte v Google. Ak nájdete fotografiu aj na inom webe, tak je vysoko pravdepodobné, že je ukradnutou.

dezinformator falosna profilova fotografia
Zdroj: Printscreen z profilu Michal Smolka

História profilu

Rovnako by ste sa mali pozerať aj na históriu profilu. Keď ju otvoríte a zistíte, že profil existuje krátko (napríklad niekoľko mesiacov) a príspevky sa nesú v jednom a tom istom tóne, zväčša v negatívnom, tak to môže značiť, že ide o falošný účet. Tieto typy profilov majú okrem iného často o sebe vyplnené len minimum informácií.

Spolupráca s „kolegami“

Dezinformátori často spolupracujú s inými dezinformátormi na šírenie ich klamstiev. Ak zistíte, že niekoľko profilov pravidelne šíri rovnaké dezinformácie a vzájomne sa podporujú, existuje veľká pravdepodobnosť, že ide o dezinformačnú sieť.

Neúplné alebo zavádzajúce citácie

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre